U skoliózy páteře je důležitá rychlá diagnostika. Napovědět může špatné držení těla

26. 8. 2023 9:00
34 nových názorů

Skolióza je jedním z nejznámějších ortopedických onemocnění. Jedná se o trvalé vychýlení páteře do stran, kdy se jednotlivé obratle pootočí kolem své osy. Nejčastěji bývá nemoc diagnostikována dětem kolem deseti let, přičemž dívky postihuje zhruba třikrát častěji. Způsob léčby závisí na stupni skoliózy. Lehké formy se řeší rehabilitací, u těžších je nutná operace. 

Skolióza je ortopedické onemocnění, jehož důsledkem je zakřivení páteře. Ta v tomto případě vybočuje do boku, současně ale může být prohnuta dopředu (lordóza) či dozadu (kyfóza). V případě skoliózy dochází k dvěma typům zakřivení, a to konkrétně do písmena C (c formní skolióza) či S (s formní skolióza). Podle toho, na jakou stranu je páteř vychýlena, mluvíme také o

 • Infantilní skoliózu, kterou dítě prodělá kolem třetího roku života. Tato skolióza se častěji týká chlapců.
 • Juvenilní skoliózu, která se objevuje kolem osmého roku života a trpí jí dívky i chlapci přibližně stejnou mírou.
 • Adolescentní skoliózu, jejíž počáteční hranicí je nástup puberty. Zde jasně převažují dívky. [1, 2, 3, 45]

Příčiny skoliózy páteře

Nemoc může být v některých případech vrozená, častěji ji však pacienti získávají v průběhu života. Zhruba u 80 % z nich ale neexistují žádné specifické příčiny. V takovém případě mluvíme o idiopatické skolióze.

Podle odborníků za vybočení páteře může nerovnoměrný růst páteřního svalstva i jednotlivých orgánů. Jedna strana například roste rychleji než druhá, což má za následek vychýlení celé páteře.

Opakem idiopatické skoliózy je funkční skolióza. V tomto případě je degenerace páteře způsobena jinými chorobami, konkrétně se může jednat o:

 • záněty obratlů,
 • nádory obratlů,
 • osteoporózu,
 • onemocnění svalů, nervů a pojiv,
 • dětskou obrnu. [6, 7, 8, 9]

Příznaky nemoci

Zejména v počátečním stádiu, kdy pacienti ještě neregistrují žádné potíže, je těžké skoliózu rozpoznat. K její diagnostice tak často dochází zcela náhodně, a to nejčastěji mezi desátým a dvanáctým rokem života, většinou na základě rentgenového vyšetření. Včasné odhalení nemoci je přitom základním předpokladem úspěšné léčby.

Prvním příznakem bývá bolest. Zakřivením páteře jsou totiž svaly nepřirozeně namáhány. Pacienti si tak zpravidla stěžují na bolest bederní páteře, a to hlavně po dlouhém sezení nebo stání, a následné ztuhnutí téže oblasti. Kromě zad mohou mít nemocní také problémy s bolestí hlavy, kolen a dalších kloubů dolních končetin.

Ačkoli je bolest velmi častým příznakem, její přítomnost nemusí být podmínkou. Skolióza páteře se může projevovat pouze samotným zakřivením zad a od pohledu špatným držením těla, kdy pravé rameno bývá častěji výš než levé. Vychýlené může být také držení hlavy. [10, 11, 12, 13, 14]

Stupně skoliózy

Podle rozsahu a povahy zakřivení lze skoliózu rozdělit do čtyř skupin:

 1. lehká skolióza – zakřivení do 40°,
 2. středně těžká skolióza – zakřivení mezi 40° a 60°,
 3. těžká skolióza – zakřivení mezi 60° a 80°,
 4. velmi těžká skolióza – zakřivení nad 80°. [15, 16, 17, 18]

Skolióza páteře u dospělých

Ačkoli se nemoc nejčastěji objevuje v dětském věku, může být diagnostikována i v dospělosti. „Výhodou“ dětské verze však je, že dětský organismus na rozdíl od toho dospělého stále roste, páteř se neustále vyvíjí a je o poznání flexibilnější. Takže kromě toho, že skolióza v dětském věku téměř nebolí, je mnohem lépe léčitelná. Léčba si obvykle vystačí s rehabilitací. Při skolióze v dospělosti je mimo jiné často nutné nasadit také vhodné léky, které uvolní zádová svalstva a bolest potlačí. [19, 20, 21]

Léčba

Není-li zakřivení páteře příliš velké, je menší než 20°, léčí se skolióza pomocí rehabilitace. Podstatnou roli zde hrají cviky na skoliózu páteře, které jsou zaměřeny na posílení zádových svalů. Ty díky tomu mají lépe vyrovnávat páteř, která má tendenci vybočovat. Metod, které se k tomuto účelů využívají je více, obecně velmi úspěšná je třeba Vojtova metoda. Její výběr i samotné cvičení je ale vždy nutné konzultovat s rehabilitačním specialistou. Spolupráce pacientů s odborníkem je v tomto případě opravdu nutná. Pozitivních výsledků lze při tomto onemocnění dosáhnout jen každodenním cvičením.

Vojtova metoda reflexní lokomoce je vhodná pro děti i dospělé. V čem spočívá?
Přečtěte si také:

Vojtova metoda reflexní lokomoce je vhodná pro děti i dospělé. V čem spočívá?

U středně těžké formy se řeší skolióza korzetem či speciálním sádrovým lůžkem. Aby se docílilo správného efektu, je však často nutné nosit korzet na skoliózu po celý den, někdy dokonce i v noci. V tomto ohledu je nutné myslet také na samotné dítě. Zvláště puberťáci korzet obvykle nepřijímají zrovna s nadšením. Obávají se posměšků ze strany svých spolužáků. Tento fakt může mít negativní dopad na jejich psychiku.

Zda korzet opravdu plní svou funkci můžete zjistit snadným testem. Po sundání pomůcky zkontrolujte, zda jsou obě ramena i lopatky ve stejné úrovni, a to bez rotace a posunu. Pokud tomu tak není, nechte si výrobek zkontrolovat odborníkem. Pamatujte také na to, že korzet nesmí nikde tlačit a musí být dostatečně vyztužen.

Operace skoliózy, kdy se napravení páteřní křivky provádí pomocí titanových tyčí, je obvykle nutná v momentě, kdy je zakřivení páteře větší než 40°. Při takto pokročilé skolióze totiž hrozí utlačování a následné poškození orgánů. Aby však mohla být operace provedena, musí být úplně dokončen růst páteře. V opačném případě by totiž bylo nutné zákrok později opakovat. Operaci také není vhodné podstupovat před těhotenstvím a plánovanými porody. [22, 23, 24, 25, 26, 27, 28]

Skolióza a vhodné cviky

Při skolióze se doporučuje kombinovat cviky určené pro:

 • napřímení trupu,
 • zvýšení mobility páteře a žeber,
 • vyrovnání svalových dysbalancí,
 • posílení hlubokého stabilizačního systému. [29, 30, 31]

Léčba přizpůsobená dětem

U dětí je největší motivací k léčbě zábava. Je tedy nutné vést ratolesti ke cvičení tak, aby je rehabilitace bavila. Toho lze docílit například obměnou jednotlivých cviků. Ty by měly být vždy přizpůsobeny aktuálnímu stupni skoliózy, věku dítěte, zdravotnímu stavu i náladě.

Počítejte s tím, že vměstnat cviky do každodenního života vytíženého školáka nemusí být jednoduché. Dítě by totiž mělo cvičit 15 až 20 minut ráno a stejně tak i večer. Tato skutečnost si tak zpravidla žádá oběť v podobě ranního vstávání. Nedoporučuje se však dítě do cvičení nutit za každou cenu, zvláště pak je-li dítě unavené. I přesto, že si tato činnost žádá pravidelnost, je lepší čas od času od cvičení upustit, než riskovat úplnou ztrátu motivace. Cvičení s unavenou nervovou soustavou se nedoporučuje ani z toho důvodu, že by ho dítě neprovádělo správně.

Dítě ve školním věku by mělo vzhledem ke svému onemocnění dodržovat některá opatření. Místo židle se doporučuje používat velký míč, a to jak doma, tak ve škole. Dále je dobré se s učiteli domluvit na dvojím vydání učebnic, jedno na doma a druhé do školy, aby se školák vyvaroval nošení těžké aktovky. Ta by přesto měla mít pevná záda. Vhodné jsou také pohybové kroužky, ideálně alespoň třikrát týdně, pokud jsou učitelé vstřícní, je možné rehabilitační cviky zařadit také do hodin tělocviku.

V případě, že dítě musí nosit speciální korzet, doporučují ho někteří odborníci na cvičení sundat. Stejně tak by se mělo učinit na večer, a to z toho důvodu, aby se odlehčil tlak na vnitřní orgány a dítě si v noci dostatečně odpočinulo. Záleží ale na stavu dítěte a domluvě s odborníkem. Obecně vzato na obratle vleže ale nepůsobí vertikální tlak působený gravitací. [32, 33, 34, 35]

Podstoupili jste v dětství léčbu skoliózy?

Komplikace

Kromě faktu, že člověk s těžkou skoliózou páteře má omezené možnosti pohybu, může být v některých případech omezena i funkce některých důležitých orgánů. Ty jsou totiž vlivem zakřivení zmáčknuty. Musí si tedy najít nové místo. Často se tak stává, že srdce doléhá na bránici a plíce bývají stlačeny, což způsobuje, že se nemocný snáze unaví. Po fyzické námaze navíc může mít vážné dýchací obtíže. V takovýchto případech je nutná operace. [36, 37, 38]

Prevence

Jak už bylo řečeno, velmi podstatnou roli hraje při skolióze včasná diagnostika. Takže pokud máte jen podezření na špatné držení těla vašeho dítěte, obraťte se raději na specialistu. Vhodnou prevencí je také fyzická aktivita, při které dochází k posilování zádových svalů. Velice prospěšné je v tomto ohledu plavání. Pozor naopak na sporty, které páteř silně zatěžují. Těmi jsou například:

 • squash,
 • umělecká gymnastika,
 • skok do výšky.

Špatné zakřivení páteře se u dítěte může začít formovat už od velmi brzkého věku. Ke skolióze takto malým dětem navíc mohou pomoci i sami rodiče, a to například tím, že:

 • ho posazují i přesto, že si dítě samo od sebe zatím nesedlo,
 • vodí ho za ruku, i když už dítě samo chodí,
 • nekupují mu kvalitní obuv či později aktovku do školy s pevnou podpěrou zad,
 • pořizují mu nekvalitní matraci.

Pozor také na to, pokud dítě trpí rozdílnou délkou nohou. Rozdíl je nutné vyrovnávat pomocí ortopedických vložek a tím zmírnit zátěž páteře. [39, 40, 41, 42]

Zdroje: wikiskripta.eu, fyzioklinika.cz, fyziosvet.cz, pediatriepropraxi.cz, mayoclinic.org, niams.nih.gov, aans.org, nhs.uk, scoliosisreductioncenter.com, my.clevelandclinic.org, healthline.com

Klara (neregistrovaný)

Dobry den ,
moje 14leta dcera byla v kvetnu tohoto roku diagnostikovana na skoliozu 32stupnu. Ortoped doporucil pouze fyzioterapii o 3 mesice pozdeji jsme na 36 stupnich a ortoped rovnou mluvil o operaci aniz by zvazil vedle cviceni pouziti korzetu. Jaky je vas nazor? Dekuji

Dobrý den,
myslím, že Váš ortoped tak jedná, protože po cvičení čekal zlepšení a deformita přitom ještě dále progredovala, tím pádem konzervativní léčba selhala.
Čím dříve u takto progredujících skolióz operace proběhne, tím lépe.
Pokud si ale nejste jisti, zkuste navštívit jiného ortopeda pro další názor.

Josef Plch (neregistrovaný)
Dobrý den -prosím o radu -mám potíže s bolestí zad podle rentgenového vyšetření mám lehkou skoliozu sinkonvexní ,ventrolistéza L5 15mm s nadstavbovým lemem ventr.na s1 rotace a přechodový tvar těla L5 mop L5/s1 vláskový se sklerozou, nižší i mop L3/4 s fen.vakua, sklerozou, drobné až stř. ventrolater. spondylofity, 1V spoje L3 -S1 sklerotické. stzruktura prořídlá. Výrazná skleroza bifurkace a ilik. Závěr: Přechodový L5 , ventrolistéza L5 bez patrné lýzy-v sumaci s pokročilou spondylartrozou . osteochondroza L3/4 a L5/s1 , spondyloza , demineralizace . Tohle je opis rentgenového nálezu ----moc prosím o radu co a jak dál-- případná možná léčba děkuji J, Plch
MUDr. Thai Bao Han (neregistrovaný)
Dobrý den, tento nález na RTG a léčba potíží patří do rukou specialisty - ortopeda. S léčbou osteoporózy Vám pomůže vás praktický lékař či internista (odběry, denzitometrie) a doporučí vitamin D a vápník.
Martin (neregistrovaný)
Dobrý den, trpím skoliozou, levá noha o 1cm delší, pravé rameno níž (obcas hodne boli). Rehabilitace, elektro, masáže, cvičení, nepomáhají. Dokázal by jste mi, prosím, pomoci? Děkuji Martin
 • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?