Co je absces?
Absces je bolestivé hnisavé ložisko způsobené infekcí. Důležité je rozlišovat mezi abscesy na kůži, které obvykle člověk pozná na první pohled, a vnitřními abscesy. Ty vznikají uvnitř orgánů nebo v prostorách mezi nimi a většinou je velmi obtížné je najít. Pacient totiž nemusí pociťovat žádné zvláštní příznaky, ale pouze drobné potíže, které mohou připomínat jiné zdravotní komplikace.
Příčiny vzniku abscesu
Za vznik abscesů je většinou zodpovědná hnisavá bakteriální infekce, a to především stafylokoky či streptokoky. Může se však jednat prakticky o jakoukoliv bakterii a existují dokonce i abscesy původu virového, mykotického či parazitického. Jsou ale vzácné.
Jak se do těla bakterie dostanou?
- Infekce pronikne do těla poraněním kůže
- Infekce pronikne vlasovým folikulem nebo potní/mazovou žlázou
- Rozšířením infekce z okolních tkání
- Rozsevem infekce ze vzdálenějších míst (mízní či krevní cestou)
Jakmile se do těla dostanou nežádoucí bakterie, organismus pošle na postižené místo bílé krvinky, které bojují se zdrojem infekce. Postupně vzniká dutina plnící se hnisem tvořeným odumřelou okolní tkání, mrtvými i živými bakteriemi a bílými krvinkami. Imunitní systém tedy není schopný infekci zcela zničit, místo toho ji však pomocí abscesu alespoň ohraničí.
Rizikové faktory pro vznik abscesu zahrnují oslabený imunitní systém, snížené prokrvení tkáně, krevní výron, poranění nebo přítomnost cizího tělesa či uzavření močových, žlučových nebo dýchacích cest. Mezi nejohroženější skupiny patří tedy především nitrožilní narkomani, kteří si píchají jehly přímo do tkání, nedbají na dostatečnou hygienu a jejich obranyschopnost je vlivem užívání drog snížená.
Příznaky abscesu
Absces může být velký i několik centimetrů. Příznaky se liší podle toho, zda se jedná o kožní absces nebo absces, který se objevil v nějakém vnitřním orgánu. V prvním případě jsou symptomy patrné na první pohled, v druhém případě závisí hodně také na tom, kde přesně absces vznikne.
Příznaky kožního abscesu:
- Zčervenání kůže
- Otok
- Citlivost
- Bolest
- Zimnice
- Vysoké horečky
- Viditelný bílý či žlutý hnis pod kůží
- Postižené místo je na dotek horké
Příznaky vnitřního abscesu:
- Horečka nebo zimnice
- Zvýšené pocení
- Napětí v postižené oblasti
- Nechutenství a hubnutí
- Zvracení
- Bolest či otok břicha
- Extrémní únava
- Průjem či zácpa
Typy abscesů
Absces se může objevit prakticky na jakémkoliv místě lidského těla. Podle toho se také liší jeho specifické projevy.
ABSCES NA KŮŽI – Pokožka patří mezi nejčastější místa výskytu abscesů. Tato hnisavá ložiska jsou známá také pod jménem furunkl a karbunkl.
PARATONZILÁRNÍ ABSCES (nebo také peritonsilární absces) – Tento druh abscesu se označuje také jako absces v krku nebo absces mandle. Jedná se o nejčastější komplikace doprovázející angínu, kdy se zánět přesune také na okolní tkáň do peritonsilárního prostoru. Projevuje se bolestí v krku, ztíženým polykáním, zvýšeným sliněním, huhňáním a vysokou teplotou. Někdy však může způsobit také dýchací obtíže.
PERIPROKTÁLNÍ ABSCES ČI REKTOANÁLNÍ ABSCES – Jedná se v podstatě o absces konečníku či absces u konečníku, kdy dojde k nahromadění hnisu ve tkáních, které se vyskytují v okolí konečníku. Mezi charakteristické příznaky patří silné bolesti (zejména při stolici), celková slabost a také horečky. Z tohoto místa se navíc infekce obvykle rychle šíří do okolí a často vznikají také periproktální píštěle.
ANÁLNÍ ABSCES – Jedná se o hnisavé a velice bolestivé zánětlivé ložisko, které je uložené ve tkáních v blízkém okolí řitního otvoru. Podkožní absces na zadku, jak se lidově tento problém označuje, vzniká bakteriální infekcí žlázek v okolí análního otvoru.
PARODONTÁLNÍ ABSCES – Pokud pacient trpí parodontitidou, může se u něj projevit také parodontální absces, kterému lidé říkají také absces zubu (zubní absces) nebo absces na dásni. Bakterie v tomto případě pronikají ke kořeni zubu a poté i do dásní, kde postupně vznikne absces. Jedná se o zarudlý a oteklý váček naplněný hnisem, který způsobuje zarudnutí dásní, nepřirozené vyklenutí a zvýšenou citlivost i bolest zubů.
PLICNÍ ABSCES – Absces v plicích se objevuje jako komplikace při těžkém zápalu plic nebo po vdechnutí infikovaného materiálu, může však doprovázet také rakovinu plic. Příznaky jsou v podstatě stejné jako u zápalu plic, a to konkrétně horečka, nevolnost, malátnost, nechutenství, vykašlávání (hnisavých) hlenů či nepříjemný zápach z úst.
Další druhy abscesu:
- Brodieho absces – absces kosti
- Absces na genitáliích
- Absces Bartholiniho žlázy
- Absces v mozku
- Absces v třísle
- Absces na prstu
- Absces v podpaží
- Absces na jazyku
- Absces prsu
- Absces očního víčka
- Absces v uchu
- Absces nehtového lůžka
- Pilonidální absces – absces na kostrči
- Spinální absces – absces v oblasti míchy
Průběh onemocnění
Jakmile se absces objeví, situace se může vyvinout třemi způsoby. První možnost je pro pacienta nejlepší. V takovém případě může být totiž infekce zcela potlačena, hnis se vstřebá a dojde k úplnému zahojení. To sice není příliš časté, ale u drobnějších abscesů se to někdy stává.
Pokud je absces blízko pod kůží, může si postupem času vytvořit speciální kanálek (píštěl), který vede až na povrch a hnis se tak snadno dostane ven. Poté se absces i píštěl obvykle zahojí. Nejhorší situace nastává, když se infekce začne nekontrolovatelně šířit do okolních tkání. Takový neohraničený zánět se pak označuje jako flegmóna. Infekce může v tomto případě způsobit závažné zdravotní komplikace, jako je například gangréna, postupné selhávání orgánů či sepse (otrava krve).
Objevil se u vás někdy absces?
Léčba abscesu
Volba vhodné léčby samozřejmě závisí na velikosti a umístění abscesu, obvykle je však třeba řešit tyto komplikace chirurgicky. Během zákroku dojde k naříznutí postiženého místa a následnému vypuštění hnisu, díky čemuž se oblast začne postupně hojit. Pokud tento jednorázový chirurgický úkon nestačí, zavede se do postiženého místa speciální hadička (drén), kterou může hnis průběžně odtékat. Absces se poté vyčistí a zahojí.
Pokud je absces uložen ve vnitřních orgánech, také je třeba z něj pomocí drénu vypustit hnis. Lékaři jsou často nuceni lokalizovat absces pomocí ultrazvuku či CT a následně provést zákrok s celkovou anestézií. Taková terapie navíc vyžaduje delší hospitalizaci.
Jak léčit absces jinými způsoby? K léčbě se v některých případech využívají také antibiotika na absces, která by měla zabránit dalšímu šíření infekce. Pokud se jedná o kožní absces, k dispozici je také antibiotická mast nebo černá mast na absces jménem Ichtoxyl.
Domácí léčba abscesu
Léčbu kožního abscesu můžete urychlit například pomocí teplých obkladů. Podle babiček platí na absces léčba pomocí cibule, kterou je třeba 20 minut vařit, rozmačkat, uložit do plátěného kapesníku a přiložit na postižené místo. Někteří lidé preferují také různé bylinky na absces. Můžete vyzkoušet třeba obklad z popence obecného nebo ze lněného semínka či čerstvou šťávu z rozrazilu potočního. V zásadě ale léčba abscesu patří do rukou lékaře.
Dobrý den v práci se mi udělal kožní abces,byl mi chirurgický vyříznutý, druhý den jsem na prevaz a zas tam bylo plno hnisu. Je to normální nebo to může být vážnější?
Dobrý den,
může se to stát, proto se dělají výplachy ran a případně i podávají antibiotika. Jistě ale nevynechávejte pravidelné kontroly u chirurga.
Měla jsem apsesovi píštěl prasknul mi čím si to zahojit aby se to už příště nedělalo ani zánět
Dobrý den,
V některých případech se mají abscesy tendenci vracet a tehdy je potřeba přeléčit onemocnění antibiotiky, případně zasáhnout chirurgicky. Nicméně aktuálně oblast pečlivě vydezinfikujte a sterilně přikryjte - sterilní krytí zakoupíte v každé lékarně.