Červený jetel pomůže při bolestivé menstruaci i kašli. Nejčastěji se užívá ve formě čaje

21. 7. 2023 7:30
přidejte názor
Autor: Pixabay

Jetel luční nebo také jetel červený naleznete nejen u nás na každé louce nebo poli, ale téměř v celé Evropě. Z této trvalky se vyrábí především čaj, ale je dostupná i v podobě doplňků stravy nebo tinktury k zevnímu užití. Přestože výzkumy prozatím léčivé účinky jetele přímo nepotvrdily, bylinka se využívá k léčbě různých potíží, od menopauzy přes kožní problémy až po osteoporózu.

Co je jetel luční?

Co se dozvíte v článku
  1. Co je jetel luční?
  2. Další druhy jetele
  3. Jaké má jetel červený účinky?
  4. Jak užívat červený jetel?
  5. Jetel červený v kuchyni
  6. Červený jetel v zemědělství
  7. Červený jetel – rozcestník

Jetel luční, který je známý také jako jetel červený (podle anglického red clover), je vytrvalá rostlina dorůstající do výšky přibližně 15–40 cm. Tato bylinka patří do čeledi bobovité a její latinský název Trifolium pratense L. označuje trojlístek jejích listů. Jetel luční nachází své uplatnění zejména v lékařství pro jeho účinky na kašel, trávení, ženské hormonální problémy a podobně, ale také v kuchyni, kde se květy používají nejen do čajů, ale například i do salátu.

Jetel nalezneme zejména na loukách, pastvinách a polích takřka v celé Evropě, střední Asii i severní Africe, a to v mírném podnebném pásmu. Listy jsou obvejčité, trojčetné a ve spodu chlupaté. Květy jsou fialovočervené a uprostřed bílé. Právě tyto květní hlávky se sbírají k dalšímu použití, výjimečně lze ale využít i nať rostliny nebo mladé listy. Jetel kvete od jara až do podzimu. [1, 23]

Další druhy jetele

Kromě jetele lučního neboli červeného existují i jiné druhy jetele, například bílý jetel plazivý, jetel horský, jetel zlatý, jetel kaštanový a mnoho dalších. Některé druhy jetele na poli nejsou vyloženě léčivé, nicméně nejsou ani jedovaté. Spolehlivým poznávacím znamením jetele lučního je nachová barva květů. Někdy může docházet k jeho záměně za jetel zvrhlý, který ovšem postrádá půlměsícové skvrny na listech typické pro jetel červený.

Jaké má jetel červený účinky?

Jetel červený obsahuje pestrou škálu účinných látek, díky kterým působí na celou řadu zdravotních neduhů. Najdeme v něm:

  • minerály (hlavně vápník, hořčík, fosfor a draslík),
  • vitamíny (vitamín C, niacin),
  • fytoestrogeny/izoflavony (rostlinné látky podobné estrogenům),
  • třísloviny,
  • glykosidy,
  • fenoly,
  • kumariny,
  • pryskyřice,
  • minerální kyseliny.

Díky fytoestrogenům je jetel červený vhodný pro ženy, které mají snížené množství estrogenu v organismu. To se může projevovat nejrůznějšími gynekologickými problémy, které je jetel schopen zmírnit:

V lidovém léčitelství je červený jetel vnímán jako účinné diuretikum. Pomáhá s vylučováním moči a odpadních látek z organismu. Zároveň podporuje chod lymfatického systému a činnost jater. Hodit se může i při kožních problémech, jako je ekzém nebo lupénka. V takových případech by měl být aplikován zevně formou mastičky či tinktury. Jetel navíc dokáže tlumit kašel, celkově uklidňuje a přináší úlevu při problémech se zažíváním.

Jetel červený a nežádoucí účinky

Červený jetel patří mezi bylinky, u kterých byly hlášeny nežádoucí účinky, jako jsou bolesti hlavy či nevolnost. Kvůli obsahu fytoestrogenů má rostlina i určité kontraindikace. Nesmí ji užívat ženy, které berou hormonální antikoncepci nebo podstupují hormonální léčbu. Přípravky s jetelem jsou ovšem nevhodné i v případě, že se léčíte s vysokým krevním tlakem.

Jako celou řadu jiných bylinek nesmí jetel užívat těhotné ženy. O vhodnosti užívání červeného jetele se nicméně poraďte předem s lékařem také v následujících případech:

Jak užívat červený jetel?

Červený jetel se dá užívat zevně i vnitřně. Vůbec nejčastěji se užívá formou čaje, k jehož přípravě potřebujete správně usušené květy. Přípravky s červeným jetelem se dají zakoupit v lékárnách nebo prodejnách zdravé výživy, kde najdete i méně obvyklé formy, jako jsou tinktury či extrakty, nebo si je můžete vyrábět sami v domácích podmínkách.

Jetel červený: čaj

Na přípravu šálku čaje potřebujete usušené květy jetele. Používejte jen takové květy, které během sušení nezhnědly. Správně by si měly zachovat svou původní nafialovělou barvu. Čaj z červeného jetele byste pak měli pít maximálně dvakrát denně, což znamená dva šálky denně. Bylinný odvar má velice příjemnou a přirozeně nasládlou chuť.

Červený jetel: kapsle

Doplňky stravy ve formě kapslí obsahují přibližně 40–80 mg výtažku z jetele. Často se kombinuje i s jinými látkami, například vitamínem D, hořčíkem nebo vápníkem.

Sirup z červeného jetele

Domácí jetelový sirup je vhodnou alternativou čaje. Používá se hlavně při nachlazení, případně může sloužit k dochucování nápojů. Větší množství účinných a výživných látek obsahuje sirup připravený za studena. Stačí naskládat květy jetele do sklenic spolu s cukrem, pečlivě uzavřít a položit na slunné místo. Sirup bude hotový přibližně za 2–3 týdny.

Mast z červeného jetele

Mastičky s červeným jetelem jsou vhodné při kožních problémech. Dokážou zmírnit projevy lupénky, ekzému či různých vyrážek. K zevnímu použití jsou vhodné i extrakty a tinktury. [10, 11, 12]

Jetel červený v kuchyni

V moderní kuchyni už se červený jetel příliš nepoužívá. V minulosti měl ovšem ohromný význam, protože se z něj pekl chléb. Moučka ze sušených květů dokázala nahradit klasickou mouku. Dnes se dá přidat třeba do rizota nebo zeleninových salátů. Květy smažené na oleji jsou oblíbenou pochoutkou k vařeným bramborům. Mladé listy jetele je možné povařit s medvědím česnekem a jíst jako přílohu místo špenátu.

Červený jetel v zemědělství

Jetel luční má pozitivní vliv i na životní prostředí. Jedná se o velice významnou pícninu, která pomáhá zúrodňovat půdu. Dokáže fixovat dusík, což zvyšuje úrodnost půdy a snižuje potřebu použití umělých hnojiv. Kvetoucí jetel navíc přitahuje nejrůznější druhy hmyzu a ptáků, což je faktor přispívající k biodiverzitě. Kvůli dlouhé korunní trubce ho opylují hlavně motýli, čmeláci a jiné druhy hmyzu disponující dostatečně dlouhým sosákem. Sehrává pak důležitou roli i při krmení dobytka, protože obsahuje hodně bílkovin a minerálních látek. [13, 14, 15]

Zdroje: sciencedirect.com, nih.gov, plants.usda.gov, onlinelibrary.wiley.com, healthline.com, futureyouhealth.com, mountsinai.org, britishlocalfood.com, agromanual.cz, botany.cz, mendelu.cz, farmaciepropraxi.cz

Červený jetel – rozcestník

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?