Močová inkontinence sama o sobě nemoc není. Často však naznačuje, že v těle něco není v pořádku a je potřeba navštívit lékaře. Toto onemocnění navíc může být příčinou hlubokých depresí a může mít také negativní vliv na partnerský i pracovní život postiženého.
Inkontinence u žen
V České republice inkontinencí trpí zhruba 1 milion lidí. Nejvíce ohroženou skupinou jsou starší lidé, ženy však bývají postiženy dvakrát častěji než muži. Důvodem může být například struktura ženského močového traktu, těhotenství, porod či menopauza.
Podle statistik se v dnešní době různé stupně tohoto onemocnění vyskytují až u 50 % žen nad 50 let. Problémy s inkontinencí ovšem neustále přibývají i u pacientek v mladších věkových skupinách. Důležité je vždy stanovit přesnou diagnózu a vhodnou léčbu, protože rozsah nedobrovolného úniku moči může být u každého jednotlivce odlišný.
Inkontinence u mužů
Nedobrovolný únik moči není pouze problémem starších žen, vyskytuje se také u mužů. Prevalence stoupá s věkem, nejčastěji postihuje pacienty starší než 65 let. Poměrně častá je inkontinence po operaci prostaty, mezi další příčiny úniku moči patří například onemocnění nervové (roztroušená skleróza) nebo také stav po cévní mozkové příhodě.
Inkontinence u dětí
Dětská inkontinence je obvykle opomíjená, lidé ji také často zaměňují za běžné pomočování. I pro děti však může znamenat velký problém, ještě v 15 letech trápí některý z typů inkontinence až 2 % mladistvých.
U dětí je únik moči nejčastěji spojený s poruchou dozrávání reflexů močení, na svědomí ho ovšem může mít i selhání činnosti zevního svěrače při kašli nebo fyzickém úsilí. Noční pomočování může mít různé příčiny, od poruchy produkce hormonů, přes poruchy spánku a psychické obtíže, až po skrytou formu hyperaktivního močového měchýře. Pro děti jsou také typické různé formy anatomické inkontinence.
Druhy inkontinence
Podle projevů můžeme rozlišovat několik různých typů inkontinence. Odlišné jsou nejen jejich symptomy, ale také způsob léčby.
Stresová inkontinence
Nejčastěji diagnostikovaným typem je inkontinence stresová. K úniku moči dochází v důsledku zvýšení tlaku v dutině břišní. Tento tlak vzniká kvůli stresu nebo námaze, může se projevit například při zakašlání, smíchu, kýchnutí, sportu či při zvedání těžkých břemen. Příčinou onemocnění je oslabený uzávěr močového měchýře.
Urgentní inkontinence
Druhým typem je inkontinence urgentní. V tomto případě úniku moči předchází náhlé a silné nucení běžet na záchod bez jakýchkoliv předchozích varovných signálů. Potíže může způsobovat hyperaktivní močový měchýř, který o sobě dává vědět i ve chvíli, kdy ještě zdaleka není plný.
Paradoxní inkontinence
Paradoxní inkontinenci lékaři říkají také inkontinence z přetékání nebo z přeplnění. K té dochází při přeplnění močového měchýře a následně se projevuje spontánním odkapáváním moči. Vyskytuje se například po radikálních gynekologických operacích nebo když nádor zcela utlačuje močovou trubici.
Reflexní inkontinence
Reflexní inkontinence vychází z poruchy v centrálním nervovém systému, jedná se o poruchu reflexu močení. Ke vzniku tohoto onemocnění může dojít při zlomeninách obratlů nebo v důsledku onemocnění nervu. Nejčastěji se projeví u pacientů se stařeckou demencí.
Psychogenní inkontinence
Tento druh úniku moči je spojený s pocitem úzkosti, strachu a stresu. Většinou se jedná o dočasnou poruchu, která se nejčastěji projevuje u starších pacientů.
Návalová inkontinence
Vyskytuje se většinou u starších mužů v důsledku onemocnění prostaty. Zbytnělá prostata totiž brání odchodu moči z těla.
Smíšená inkontinence
Jedná se o kombinaci stresového a urgentního úniku moči. Tento typ se vyskytuje zpravidla u žen.
Čím je inkontinence způsobena?
Příčiny inkontinence mohou být různé, většinou se na vzniku tohoto onemocnění podílí více faktorů najednou. Velmi často je za únik moči zodpovědná močová infekce či ochabnutí svalů pánevního dna.
Další příčiny:
- Genetické dispozice a vrozené vývojové vady
- Porodní trauma
- Radikální gynekologické zákroky (například odstranění dělohy)
- Dlouhodobá namáhavá fyzická práce
- Úrazy spojené s poraněním míchy
- Chronický kašel v důsledku astmatu nebo kouření
- Obezita a nedostatek pohybu
- Zvětšení prostaty u mužů
- Cukrovka
Sestup pánevního dna, který je za potíže s únikem moči či s vyprazdňováním stolice také často zodpovědný, se může projevit pocitem tlaku, případně lze nahmatat malou bulku, která sestupuje z pochvy dolů. Pro ženu může mimo jiné znamenat potíže při chůzi či při pohlavním styku.
Stupně a příznaky inkontinence
Projevy se u tohoto onemocnění mohou lišit podle stupně inkontinence. Pokud se jedná o lehkou formu, moč uniká po kapkách jednou či dvakrát denně. Když dojde k úniku moči v rozsahu 100‒200 ml za 4 hodiny, lékaři hovoří o středním stupni inkontinence.
Za těžký stupeň inkontinence považujeme takový únik moči, který dotyčného trápí prakticky neustále. Typicky se vyskytuje u seniorů, kterým za 4 hodiny z těla unikne více než 200 ml moči. Tento problém navíc přetrvává i v průběhu noci.
Další možné projevy inkontinence:
- Pálení a řezání při močení
- Časté noční močení
- Zápach
- Podrážděná kůže a opruzeniny
- Záněty
Jak inkontinenci léčit?
Léčba inkontinence závisí především na jejím druhu a stupni. Odvíjí se také od včasné a správné diagnózy. Lehký únik moči se většinou řeší pomocí speciálních cvičení, která se zaměřují na posilování svalů pánevního dna. Pro ženy v období klimakteria je vhodný také nehormonální doplněk stravy Ive InkontinStop, který pomáhá únik moči omezit.
Léčba stresové inkontinence
Co se týče stresové inkontinence, lehčí stádia se často léčí pomocí konzervativních postupů, kam patří rehabilitace, elektrostimulace nízkofrekvenčními impulsy, pesaroterapie či farmakologická terapie. Pokud tato léčba není dostatečně účinná, přistoupí se k operaci. V případě, že příčinou je porušení svěrače močové trubice, lze například implantovat umělý.
Standardním postupem při léčbě stresové inkontinence je také zavedení „pásky“ do okolí močové trubice, kde poskytuje podporu při zvyšování vnitrobřišního tlaku. Existuje několik různých druhů pásek, například TOT, TVT, TVT-O, Monarc či jiné.
Při lehké či střední formě se aplikuje také léčba inkontinence laserem. V takovém případě není nutná anestezie ani narkóza, výhodou je snížení zátěže pro organismus a rychlejší hojení.
Léčba urgentní inkontinence
V případě urgentní inkontinence se konzervativní léčba skládá především z úpravy životosprávy a fyzioterapie svalů pánevního dna, součástí je však také mikční dril neboli „močení podle hodinek“. Lékař dále může předepsat parasympatolytika, která se používají k uvolnění stěny močového měchýře a snížen frekvence močení.
Pokud ani jedna z metod není úspěšná, pacientovi může pomoci aplikace Botulotoxinu do stěny močového měchýře. Někdy ovšem ani tato léčba nestačí a v takovém případě je možné přistoupit i k operativnímu řešení. Jedná se o operace, které zvětší kapacitu měchýře (myektomie) či úplné odklonění moči z dolních močových cest. Tyto postupy jsou však nevratné.
Cvičení při inkontinenci
Pro posílení svalů pánevního dna je vhodné vyzkoušet Kegelovy cviky. Ty totiž pomáhají předcházet obtížím s únikem moči, jsou ale vhodné také ke zkvalitnění sexuálního života a pro ženy před porodem i po porodu. Důležité je pravidelné a dlouhodobé cvičení, výsledky se totiž často dostaví až po několika týdnech.
Bylinky na inkontinenci
Správnou funkci močového měchýře mohou podpořit například dýňová semínka, které ve formě tablet seženete v lékárně. Mezi další doporučené prostředky patří brusinky v jakékoliv podobě, čaj z kokošky pastuší tobolky či lichořeřišnice.
Inkontinence a prevence
Předcházet vzniku inkontinence lze například díky výše zmíněným cvikům na posílení pánevního dna, ale také díky dodržování zdravého životního stylu. Důležité jsou také pravidelné gynekologické prohlídky a konzultace s lékařem v případě jakýchkoliv obtíží.
Inkontinenční pomůcky
Pacientům, kteří trpí nežádoucím únikem moči, mohou zjednodušit život speciální inkontinenční pomůcky. Ty jsou v dnešní době velmi diskrétní, přizpůsobují se tvaru těla a pod oblečením nevydávají žádné nežádoucí zvuky. Postiženým navíc přináší pocit jistoty a bezpečí. Výběr pomůcek závisí na stupni inkontinence.
- Inkontinenční vložky – dostupné ve variantě pro ženy i pro muže
- Inkontinenční kalhotky – vhodné na noc či u větších úniků moči, existují i v pánské verzi
- Inkontinenční pleny – vhodné při větším úniku moči, mají větší absorpční schopnost než vložky
- Inkontinenční hygienické pomůcky – šetrné kosmetické přípravky, jako například čisticí pěny, emulze a různé krémy
- Inkontinenční podložky – k ochraně matrace a postele
S úhradou inkontinenčních pomůcek, jako jsou vložky, pleny, kalhotky či podložky, vám může pomoci i zdravotní pojišťovna. Pokud se u pacienta inkontinence prokáže, lékař může předepsat poukaz, který mu zajistí pomůcky maximálně na tři měsíce. Pokud je však zakoupíte individuálně, pojišťovna je bohužel neproplatí.
Inkontinence v těhotenství a po porodu
U žen často dochází k úniku moči v průběhu těhotenství, protože je zvláště zatěžována oblast jejich pánevního dna. Po porodu je inkontinence způsobena těhotenskými změnami tkání a vzniklým otokem. Většinou by se po zahojení měla situace vrátit do normálu, pokud však tento stav přetrvává déle než půl roku, je vhodné konzultovat situaci s lékařem.
Fekální inkontinence
Ačkoli je močová inkontinence poměrně známý a běžný problém, o fekální inkontinenci většina lidí pravděpodobně neslyšela. Jedná se o ztrátu kontroly nad vyprazdňováním stolice a následný nedobrovolný únik stolice. Tento problém trápí zhruba 2 % dospělých a v jeho důsledku se lidé často straní společnosti a vyskytují se u nich psychické problémy.
Inkontinence stolice je spojená s nesprávnou funkcí análního svěrače. Člověka může postihnout v jakémkoliv věku, nejčastěji se však objevuje ve stáří. K rizikovým skupinám patří ženy po porodu, lidé po úrazech či ozařování a také pacienti s neinfekčními střevními záněty. Léčba spočívá v posilování svalů pánevního dna a v nácviku vyprazdňování.