Kardiologická společnost vyhlásila letošek rokem srdečního selhání, bude i vedoucím tématem 24. sjezdu společnosti 15. až 18. května v Brně.
Nejčastější příčinou srdečního selhání jsou stavy po srdečním infarktu, postižení srdeční svaloviny a neléčený či špatně léčený vysoký tlak. Při srdečním selhání přestává srdce fungovat jako pumpa. Moderní léčba spočívá v prevenci, podávání léků a léčbě nefarmakologické.
„V ČR máme specializovaná centra pro diagnostiku a léčbu srdečního selhání a dvě transplantační centra. Máme také ´umělé srdce´ pro pacienty, kteří čekají na transplantaci. Pacienti nevhodní pro transplantaci mohou díky tzv.destinační terapii léta žít se srdeční pumpou poměrně spokojeně při vysoké kvalitě života, což v minulosti nebylo možné,“ uvedl Táborský.
Příznakem srdečního selhání bývají zhoršující se dušnost a nevýkonnost. „Někdy se člověk v noci dušností budí, musí otevřít okno, dávat si víc polštářů pod hlavu, může mít oteklé nohy,“ řekl.
Pokud člověk má takové příznaky, měl by se nechat vyšetřit praktickým lékařem. „Praktici mají možnost speciálního laboratorního vyšetření stanovením tzv.natriuretických peptidů. Pokud ty jsou pozitivní, potvrdí srdeční selhání, a pak člověk by měl být urychleně vyšetřen ve specializovaném centru, ideálně kardiologem,“ doporučil Táborský.
Srdečním selháním jsou ohroženi stejně muži i ženy, mezi pacienty ale je víc mužů. Souvisí to s tím, že nejčastější příčinou je ischemická choroba srdeční, ta se vyskytuje u mužů výrazně více.
V Roce srdečního selhání se kardiologická společnost zaměřuje na osvětu obecné pacientské veřejnosti i mezi lékaři, aby onemocnění bylo lépe a zejména včas diagnostikováno, tím pádem zahájena léčba, a nemocným byla umožněna lepší kvalitu života i jeho prodloužení.