Praha -
„Výsledky nových léků jsou tak fantastické ve srovnání s transplantacemi, že v současné době v rámci evropských doporučení je transplantace léčbou první volby u pacientů do 16 let, kde jsou výsledky výrazně lepší. U pacientů nad 16 let se doporučuje začít léčbu cílenými léky, jako jsou imatinib nebo dasatinib,“ řekl Indrák.
CML je třetím nejčastějším typem leukémie u dospělých. Nemoc není dědičná, vyšší riziko je u lidí, kteří byli vystaveni radioaktivnímu záření. Od konce 70. let minulého století se CML léčila především transplantací kostní dřeně. Často se ale nenašel vhodný dárce.
Od roku 2001 dostávají pacienti lék imatinib, který zabraňuje přeměně normální buňky v nádorovou. U pětiny nemocných přestává lék po čase působit. Pro ně je vhodný nový lék s účinnou látkou dasatinib. Ten je podle Klenera třistakrát účinnější než lék s látkou imatinib. Nový lék dostává zatím 27 pacientů.
Dasatinib byl zkoušen nejdřív v USA. V polovině loňského roku americké úřady daly souhlas k jeho použití v praxi. Evropská léková komise ho schválila v listopadu minulého roku. Vedlejšími účinky léků jsou otoky dolních končetin, snížení počtu krevních destiček, bolesti hlavy nebo nevolnosti. „Všechny tyto nežádoucí účinky jsou velmi dobře zvládnutelné,“ poznamenal Klener.
„Nové léky přinášejí výrazné prodloužení života, odhaduje se, že polovina pacientů bude přežívat na této léčbě více než dvacet let. Přitom se budou cítit velice dobře,“ řekl profesor Karel Indrák. Původně pacienti žili s touto nemocí tři až pět let.
Léčba novými přípravky je drahá. Imatinib pro jednoho pacienta přijde ročně na milion korun. Lék nyní dostává 437 pacientů. U dasatinibu odborníci předpokládají cenu ještě vyšší. Pro nemocné je ale dobrou zprávou, že oba uvedené léky hradí od dubna pojišťovny.
V České republice je každý rok zjištěno kolem 150 nových pacientů s CML, polovina nad 60 let. Výskyt je častější u mužů. Nemocní CML mají v krvi zmnožený počet bílých krvinek, někdy i krevních destiček. K lékaři je často přivede únava, malátnost, někteří výrazně hubnou nebo mají zvýšenou teplotu. Protože se často zvětšuje slezina, nemocný může cítit tlak v levém boku nebo žaludku. Často je ale CML náhodně zjištěna z krevních testů při preventivní prohlídce. Třetina pacientů nemá při diagnóze žádné chronické projevy.
ČTK