Menstruační cyklus
Co se dozvíte v článku
- Menstruační cyklus
- Premenstruační syndrom (PMS)
- Bolestivá menstruace
- Co způsobuje menstruační bolesti?
- Menstruační bolesti: příznaky
- Formy dysmenorey
- Menstruační bolesti po ovulaci
- Menstruační bolesti bez krvácení
- Menstruační bolesti v těhotenství
- Jak zmírnit menstruační bolesti?
- Kdy vyhledat lékaře?
Jako menstruace se označuje pravidelně se opakující krvácení, k němuž u zdravých žen dochází v průběhu celého reprodukčního období, tedy od puberty až po menopauzu. Význam tohoto cyklu spočívá v obnově děložní sliznice, aby byla připravená pro přijetí oplodněného vajíčka a vývoj nového života.
Standardní menstruační cyklus se opakuje v pravidelných měsíčních intervalech a trvá přibližně 28 dní. Vzhledem k tomu, že každá žena je jiná, se ovšem mohou dostavit i mírné odchylky (asi 3–5 dní), což lékaři stále považují za normální. Ke krvácení pak dochází v důsledku odlučování endometria (sliznice děložní dutiny), které se odlupuje a odchází spolu s menstruační krví pryč z ženského těla.
U většiny žen probíhá menstruace téměř bezbolestně a v během krvácení si na žádné výrazné obtíže nestěžují. Část pacientek se ovšem v potýká s méně či více závažnými zdravotními komplikacemi, a to jak během periody, tak i mimo ní. Mezi nejčastější komplikace, s nimiž ženy v souvislosti s menstruací bojují, se přitom řadí premenstruační syndrom a bolestivá menstruace. [1, 2, 3, 4]
Premenstruační syndrom (PMS)
V průběhu celého období menstruace prochází ženy hormonálními změnami, které se mohou projevit různými způsoby. Mnoho pacientek se potýká s premenstruačním syndromem (PMS), což je označení pro soubor projevů, které se dostavují až sedm dní před začátkem krvácení. Ačkoliv každá žena popisuje své obtíže trochu jinak, většinou se jedná o některé z těchto symptomů:
- celková podrážděnost,
- výkyvy nálad,
- zadržování vody,
- pocit nafouklosti,
- bolest prsou,
- snížení libida,
- horší stav pokožky,
- výskyt akné,
- chuť na sladké.
Některé ženy si poté stěžují na menstruační bolesti týden před menstruací, což samozřejmě také souvisí s premenstruačním syndromem. Na vině je nerovnováha estrogenu a progesteronu, které kolísají již v průběhu druhé poloviny menstruačního cyklu. V jeho závěru hladina progesteronu výrazně klesne, kvůli čemuž v ženském organismu převažuje estrogen. To pak ovlivňuje nejen bolestivost, ale také psychickou pohodu pacientky. [5, 6, 7]
Bolestivá menstruace
Menstruační krvácení doprovázené křečovitými bolestmi v podbřišku a dalšími nepříjemnými příznaky lékaři označují jako dysmenorea (dysmenorrhoea). V dnešní době se s těmito obtížemi potýká zhruba 30–50 % žen v reprodukčním věku, přičemž až u 10 % z nich mohou být zdravotní komplikace tak závažné, že narušují jejich každodenní život a vedou k pracovní neschopnosti.
Zatímco některé ženy trápí mírné bolesti pouze v prvních dnech menstruace, jiné si stěžují na silné křeče, které jsou přítomné po celou dobu krvácení. Velmi bolestivá menstruace přitom nejvíce trápí dospívající dívky a mladé ženy, s přibývajícím věkem pak ale obtíže většinou ustupují. Velké množství žen je přestane pociťovat po prvním porodu. [8, 9, 10]
Co způsobuje menstruační bolesti?
Za rozvoj pravidelně se opakujících menstruačních obtíží může být zodpovědná řada příčin. Nejčastěji však bývají na vině děložní stahy, které jsou u žen s dysmenoreou větší než obvykle. Ty jsou spojené se zvýšenou hladinou prostaglandinů, které pomáhají s odlučováním děložní sliznice, působí na hladkou svalovinu, a pokud je jejich koncentrace příliš vysoká, mohou zároveň ovlivnit i svaly střevní stěny.
TIP: Celý článek na téma Co způsobuje bolestivou ovulaci čtěte na Rodicov.cz
Nadměrně bolestivá menstruace má často tzv. rodově podmíněný výskyt. To znamená, že pokud nepříjemné obtíže trápí matku, obvykle se jim nevyhnou ani její dcery. Pravděpodobně to také souvisí s vyšší hladinou prostaglandinů, která je geneticky daná. Určitou roli ovšem mohou hrát i rodově podmíněné dispozice, tedy dědičnost psychogenních faktorů.
Svůj podíl na rozvoji menstruačních bolestí může mít také hormon vazopresin, který ovlivňuje cévy a způsobuje nedokrvení dělohy. Tím pádem se na místě nevyskytuje dostatečné množství kyslíku a děloha začne vylučovat chemikálie, které způsobují nepříjemnou bolest. Další možnou příčinou bolestivé menstruace je porušení rovnováhy hormonů produkovaných ve vaječnících (estrogen a progesteron).
Pokud obtíže přetrvávají i ve chvíli, kdy je perioda u konce, na vině může být jiný zdravotní problém. Vzhledem k tomu, že se bolest v podbřišku po menstruaci často pojí s nějakým závažnějším onemocněním, je nutné situaci co nejrychleji konzultovat s gynekologem. Na vině mohou být například:
- děložní myomy (nezhoubné nádory),
- polypy (výrůstky na děložní sliznici),
- endometrióza,
- poruchy štítné žlázy,
- zánět močového měchýře,
- zánět vaječníků,
- zánět dělohy,
- rakovina,
- cervikální stenóza,
- malformace dělohy. [11, 12, 13, 14, 15]
Menstruační bolesti: příznaky
Prvotní obtíže se většinou objevují těsně před začátkem menstruace (zhruba 1–2 dny) a symptomy pak trvají několik dalších dnů, což je velmi individuální. Křeče v podbřišku obvykle přicházejí ve vlnách a mohou mít různou intenzitu, od neurčitých tlaků v podbřišku přes nepříjemnou dlouhotrvající bolest až po nesnesitelné křeče, které pacientce znemožňují jakoukoliv fyzickou aktivitu.
Bolesti často doprovázejí také další symptomy, jako je nevolnost, průjem, zvracení, ale i výrazná bolest hlavy nebo celková únava. Pacientky si mimo jiné stěžují i na bolesti v bederní oblasti, přičemž křeče v podbřišku někdy vystřelují také do celých zad, nebo naopak do nohou. Neobvyklé pak není ani omdlévání.
Časté menstruační obtíže:
- křečovitá bolest břicha,
- bolesti v bedrech a kříži,
- tlak v břiše,
- bolest hlavy,
- celková únava,
- nadýmání,
- průjem,
- nevolnost a zvracení,
- krátké stavy bezvědomí.
Pokud jde o charakteristické projevy bolestivé periody, intenzita menstruačních bolestí, délka jejich trvání a přítomnost doprovodných obtíží je samozřejmě vždy individuální stejně jako samotný menstruační cyklus. Každá žena proto tyto komplikace může pociťovat zcela jiným způsobem. Kromě toho může mít menstruace vliv také na psychiku a často se dostavuje jistá přecitlivělost a podrážděnost. [16, 17, 18, 19]
Formy dysmenorey
Podle toho, kdy se menstruační bolesti u pacientky poprvé objeví a co je způsobuje, rozlišují lékaři dva různé typy dysmenorey. Jedná se o dysmenoreu primární a dysmenoreu sekundární.
Primární dysmenorea
Tento typ menstruačních bolestí je typický hlavně pro adolescentní dívky a váže se na jejich ovulační cyklus. Bolesti se většinou poprvé objeví ve chvíli, kdy dívka začne pravidelně ovulovat, a obvykle jsou způsobeny zvýšenou tvorbou prostaglandinů v myometriu a děložní sliznici. S bolestmi se většinou potýkají ženy, které ještě na svět nepřivedly žádného potomka, po porodu pak většinou ustupují.
V mnoha případech mívá primární dysmenorea částečně psychosomatický charakter. Obtíže může navodit například špatná osvěta ohledně menstruace ze strany matky, která způsobí, že dívka pociťuje úzkost nebo stres, protože má z očekávané menstruace velký strach. U mladých pacientek, které jsou na příchod periody dobře připravené, je psychogenní dysmenorea spíše vzácností.
Sekundární dysmenorea
Pokud jde o sekundární dysmenoreu, tento typ obtíží může vzniknout kdykoliv během života ženy a není tedy spojený s první periodou či ovulací. Má naopak zjevnou příčinu, jež souvisí s rozvojem jiného onemocnění nebo s pánevní patologií. Na vině bývá nejčastěji endometrióza, ale bolest vzniká také vlivem různých zánětů, myomů nebo jiných chorob.
Sekundární dysmenoreu pacientky obvykle poznají podle toho, že se objeví nečekaně, ačkoliv během předchozích krvácení nebyla nijak běžná. Pokud jde o charakteristické příznaky, dominuje zde především pánevní bolest, kterou mohou doprovázet také další nepříjemné komplikace. Objeví-li se u ženy tento typ menstruačních bolestí, je na místě vyhledat lékaře, který ji vyšetří a doporučí vhodnou léčbu. [20, 21, 22, 23]
Máte bolestivou menstruaci?
Menstruační bolesti po ovulaci
Některé ženy si stěžují také na bolest v průběhu ovulace nebo krátce po ní. Nepohodlí spojené s touto částí cyklu pociťuje v dnešní době asi každá pátá pacientka, většinou to však neznamená, že by bylo ze zdravotního hlediska něco v nepořádku. Na vině může být přítomnost folikulu, který obsahuje nezralé vajíčko a roztahuje membránu vaječníku, ale i prasklý folikul. Pokud problémy přetrvávají, je ovšem vhodné vyhledat lékařskou pomoc. [24, 25, 26]
Menstruační bolesti bez krvácení
Pociťuje-li pacientka nepříjemné obtíže, které souvisí s jejím pravidelným menstruačním cyklem, ale žádné menstruační krvácení se během několika dní nedostaví, může se jednat o počáteční stádium těhotenství. Většina žen totiž na začátku gravidity zaznamená slabší či silnější bolest v podbřišku bez menstruace, což se velice podobá klasickým menstruačním obtížím.
Pokud se dostaví menstruační bolesti v začátku těhotenství, obvykle mívají tupý charakter. Někdy se však mohou objevit i silnější křeče, přičemž bolest vystřeluje také do bederní a křížové oblasti. V každém případě je vhodné udělat si těhotenský test, pomocí kterého je možné graviditu potvrdit.
Neprokáže-li se těhotenství ani při opakovaně provedeném těhotenském testu, pacientka by měla vyhledat lékaře. Za bolestivé příznaky by totiž mohlo být zodpovědné některé z výše popsaných onemocnění, což je nutné včas začít řešit. Lékař pomůže pacientce odhalit příčinu obtíží a doporučí vhodný způsob léčby. [27, 28, 29]
Menstruační bolesti v těhotenství
Zatímco některé obtíže jsou v průběhu gravidity naprosto normální, jiné mohou signalizovat závažné komplikace, které ohrožují zdraví plodu i nastávající matky. Ať už se komplikace objeví v jakémkoliv trimestru, pokud pacientka pociťuje bolesti podbřišku a nepříjemné křeče, mohou souviset třeba se zvýšeným průtokem krve do dělohy, ale i s dalšími příznaky konkrétního stádia gravidity.
Menstruační bolesti může způsobit také infekce močových cest, která vyvolává zvýšený tlak v pánevní oblasti, pálení při močení, ale i celou řadu dalších symptomů. Za rozvoj obtíží je ovšem někdy zodpovědná také dehydratace a na vině mohou být také kontrakce dělohy, k nimž dochází při orgasmu. Pokud jde o další možné příčiny menstruačních bolestí, záleží také na tom, kdy se u pacientky objeví:
- menstruační bolesti v prvním trimestru – implantační krvácení, mimoděložní těhotenství, potrat,
- menstruační bolesti v druhém a ve třetím trimestru - Braxton Hicksovy kontrakce, oddělení placenty, preeklampsie, předčasný porod. [30, 31, 32]
Jak zmírnit menstruační bolesti?
Pokud se u pacientky objeví silné menstruační bolesti, jistě ji bude v první řadě zajímat, co na menstruační bolesti pomáhá, jak jejich intenzitu zmírnit a jak se jim pro příště vyhnout. Ke zmírnění menstruačních bolestí slouží celá řada přípravků, které lze zakoupit v lékárně, ale pomohou i jednoduchá režimová opatření nebo třeba některé bylinky.
Léky na menstruační bolesti
Lékárny v dnešní době nabízí velké množství léků, které ženám pomáhají ulevit od menstruačních bolestí. Nejčastěji se doporučuje užívání analgetik a spasmolytik, přičemž důležitou roli zde hrají nesteroidní antiflogistika (NSA). Jedná se o protizánětlivé léky, které mají schopnost snižovat napětí děložní svaloviny, čímž napomáhají také ústupu křečí v podbřišku.
Mezi nejúčinnější látky v tomto ohledu patří nimesulid, který je obsažen například v medikamentech na lékařský předpis, jako je Aulin, Coxtral, Nimed či Nimesil. Ty se používají hlavně v případě primární dysmenorey, ale je nutné dodržovat doporučené dávkování, protože jinak může dojít k rozvoji vedlejších účinků a závažnému poškození jaterních funkcí. Stává se to však velice vzácně.
Mezi volně prodejná léčiva patří například Aspirin, Acylpyrin či Ibuprofen. Pomůže ale také Ibalgin na menstruační bolesti, Ataralgin, Valetol či Saridon. Lékárny pak nabízí i kapky proti menstruačním bolestem (Mastodynon), a v některých případech může lékař doporučit také užívání antikoncepčních pilulek. Obsažené látky totiž vyvažují hormonální nerovnováhu, a to především u adolescentních dívek.
Stále častěji se také mluví o pozitivních účincích CBD.
Teplo a masáže
Zmírňující efekt na nepříjemné bolesti může mít také teplo. Pomůže například gelový polštářek, horký obklad či termofor přiložený na podbřišek či na bederní oblast, kde jsou bolesti nejhorší. Uvolňující efekt může mít ovšem i horká koupel nebo teplá sprcha, přičemž někteří lékaři doporučují také jemné masáže břicha a zad.
Změna životosprávy
Pokud si nechcete pořizovat tabletky na menstruační bolesti, ale hledáte spíše přírodní cestu, jak se obtíží zbavit, pomoci by mohlo přehodnocení životosprávy. Důležité je omezit konzumaci alkoholu, vyhnout se kouření a do jídelníčku zařadit větší množství potravin, které obsahují vitamíny, minerály, antioxidanty a nenasycené mastné kyseliny.
Co se týče jídel, která je dobré konzumovat, aby došlo alespoň k částečnému zmírnění obtíží, jedná se například o listovou zeleninu, mandle, mák, ovoce, kustovnici čínskou, artyčoky, lněné semínko, červené zelí, mořské ryby nebo kvalitní rostlinné oleje. Pacientky by se naopak měly vyhnout většímu množství bílého pečiva, sladkostí, živočišných tuků nebo kofeinu.
Vzhledem k tomu, že spouštěčem obtíží může být v mnohých případech také stres, ženy by neměly zapomínat na dostatek odpočinku. Pokud se dostaví nesnesitelné menstruační bolesti, vhodné je dodržovat klidový režim a co nejvíce relaxovat. K normální svalové a psychické činnosti pak přispívá také hořčík, který mimo jiné zmírňuje únavu a vyčerpání.
Menstruační bolesti: babské rady
Pokud nevíte, jak se zbavit menstruační bolesti, pomoci by mohly také některé osvědčené přírodní metody. Jedná se například o bylinky proti menstruačním bolestem, kam patří:
- řebříček - vhodný pro přípravu čaje proti menstruačním bolestem,
- meduňka – navozuje celkové uvolnění organismu,
- heřmánek - působí podobně jako meduňka,
- kontryhel – má příznivé účinky na ženské tělo,
- pupalka dvouletá – používá se již několik dní před očekávanou menstruací.
Cviky na menstruační bolesti
Lékařům se v minulosti podařilo prokázat, že ženy, které pravidelně sportují, trpí menstruačními bolestmi méně než ty, které se žádné fyzické činnosti nevěnují. Pokud se chcete zdravotních problémů zbavit, je vhodné zařadit cviky pro posílení pánevního dna. Pomůže například jóga na menstruační bolesti, pilates, ale i návštěva u fyzioterapeuta, který pacientce poradí s tím, jak nejlépe cvičit, aby předešla budoucím obtížím. [33, 34, 35, 36]
Kdy vyhledat lékaře?
Pokud pacientku trápí silné menstruační bolesti spojené s dalšími obtížemi, které ji vyřadí z běžného života klidně i na několik dní, měla by co nejrychleji vyhledat lékaře a absolvovat gynekologické vyšetření. Lékař pak dokáže pacientce poradit, jak snížit menstruační bolesti a čím je možné komplikacím předcházet. Ordinaci gynekologa se vyplatí navštívit i v těchto případech:
- pokud se bolest znovu objeví po letech bezbolestného krvácení,
- pokud se bolest objeví u pacientky starší 45 let,
- pokud je krvácení silné a nepravidelné,
- pokud pokračují silné menstruační bolesti po menstruaci,
- pokud se objeví menstruační bolesti mimo cyklus. [37, 38, 39, 40]
Zdroje: nzip.cz, wikiskripta.eu, farmaciepropraxi.cz, solen.cz, my.clevelandclinic.org, webmd.com, medicalnewstoday.com, verywellfamily.com, healthline.com, everydayhealth.com, hopkinsmedicine.org