Jak se projevuje bolest v krku?
Co se dozvíte v článku
V oblasti hrdla se nachází velké množství nervových zakončení řady základních hlavových nervů. Pokud dojde k jejich podráždění vlivem zánětu, alergie, nějakého onemocnění nebo třeba úrazu, většinou dochází k nepříjemnému zarudnutí. Pacienti kromě toho pociťují silnou bolest a trápí je ztížené polykání, což jim pak výrazně komplikuje každodenní fungování.
Podle lékařů může mít bolest v krku dvojí podobu. Některé pacienty trápí akutní bolest v krku, která přichází náhle a mívá kratší trvání, tedy v řádu několika hodin až několika dní. Objevuje se ale také chronická bolest v krku, se kterou se člověk může potýkat klidně i několik dlouhých týdnů či měsíců. Výjimkou pak není ani situace, kdy bolest v různých časových intervalech mizí a zase se objevuje.
Pacienty trápí hlavně:
- bolest v krku po ránu,
- jednostranná bolest v krku,
- bolest v krku a ztráta hlasu,
- opakující se bolest v krku,
- bolest v krku z klimatizace,
- bolest v krku od zubu,
- bolest v krku při zívání,
- bolest v krku při kašli,
- stálá bolest v krku, která nepolevuje,
- bílý povlak na jazyku a bolest v krku,
- bolest v krku v těhotenství a při kojení. [1, 2, 3, 4]
Bolest v krku: typické příznaky
Nesnesitelná bolest v krku, která se pojí také s celou řadou dalších obtíží, patří mezi velmi časté zdravotní komplikace. Pacienti většinou popisují své obtíže jako pocit nepříjemného pálení, řezání nebo škrábání, přičemž někdy se objevuje bolest v krku při polknutí nebo pouze při kašli, ale jindy problémy nepolevují ani v klidovém stavu.
Mezi doprovodné potíže se pak řadí třeba chrapot, otok, výrazné zarudnutí a pocit cizího tělesa v krku, který lidé popisují také jako pocit knedlíku v krku. Zatímco někteří zažívají bolest v krku bez teploty, u jiných bolest hrdla provází také nespecifické projevy, jako je právě horečka, rýma nebo třeba kašel. Vždy záleží na tom, co bolest krku vyvolalo.
V mnoha případech se bolest v krku podaří vyřešit během několika dnů a pro pacienta tedy nepředstavuje žádné větší riziko. Jindy jsou však postižení nuceni výrazně omezit příjem potravin a tekutin, což vede k dehydrataci a celkově ovlivňuje pacientův organismus. Z toho důvodu by lidé trpící silnými bolestmi v krku a dalšími komplikacemi neměli odkládat návštěvu lékaře.
Bolest v krku pacienti pociťují jako:
- ztížené polykání,
- pálení v krku,
- škrábání v krku,
- řezání v krku,
- nateklé mandle,
- sucho a knedlík v krku,
- problémy s hlasivkami,
- zarudnutí a nepříjemný chrapot. [5, 6, 7, 8, 9, 10]
Nejčastější komplikace
Závažné komplikace spojené s bolestí v krku nejsou příliš obvyklé, ale mohou se objevit především v případě, že je za vzniklé potíže zodpovědný streptokok. Jedná se o bakterii, jež produkuje mnoho toxinů, následkem kterých vzniká v krku infekce. Nejčastější příčinou těchto nákaz jsou přitom takzvané streptokoky skupiny A, které způsobují zejména následující nemoci:
- spálovou angínu,
- spálu,
- erysipel,
- rinitidu,
- impetigo,
- tonzilofaryngitidu.
Streptokoková nákaza vyvolává komplikace nejčastěji v podobě abscesů (hnisavých bouliček) kolem mandlí, zduřených lymfatických uzlin na krku nebo sinusové infekce. Může však zapříčinit také revmatickou horečku, ušní infekci nebo takzvanou poststreptokokovou glomerulonefritidu, což je specifické onemocnění ledvin. [11, 12, 13]
Zdroje: cpzp.cz, internimedicina.cz, my.clevelandclinic.org, healthline.com, nhs.uk, cdc.gov, mayoclinic.org, wikiskripta.eu, verywellhealth.com