BRNO -
Nečinnost ze strany Jihomoravského kraje připouští i náměstek hejtmana Lubomír Šmíd.
Byl to přitom krajský úřad, který Benírškemu na jaře vypracování koncepce o alternativách budoucí existence obou sousedních nemocnic nařídil.
Smyslem analýzy bylo dát kraji podklady k tomu, zda donedávna konkurující si nemocnice budou sloučeny nebo zůstanou samostatné. Spolu s ředitelem chtělo hejtmanství urychleně ozdravit chod zadlužených nemocnic.
Benírške vypracoval několik alternativ zefektivnění provozu nemocnice, ale úředníci ani politici kraje žádnou z nich dosud neschválili. Tento stav považuje ředitel za nejhorší možné řešení. Vzhledem k tomu, že nezná zadání své práce, nemůže prý svou funkci plně vykonávat.
„Pokud nemám možnost nemocnice řídit nebo je někam nasměrovat, pak se jejich vedení vymyká mým možnostem a je těžké nést odpovědnost,“ poznamenal.
Své rozhodnutí o rezignaci chce ředitel učinit až po plánované schůzce se Šmídem a jihomoravským zdravotním radou Jan Drbalem. Setkání se má uskutečnit příští týden.
Zda po jeho skončení bude mít ředitel důvod k radosti, však není jasné.
Šmíd je totiž k urychlenému rozhodnutí o směřování obou nemocnic skeptický.
Náměstek chce schůzky využít alespoň k vyjádření podpory Benírškemu. „Budu se ho snažit přesvědčit, že za pár týdnů bude možná situace jiná,“ řekl Šmíd.
Kraj se v minulosti netajil tím, že nejlepší variantou je sloučení obou nemocnic. To se však setkalo s odporem řady politiků z Hodonínska, vznikly i petice za zachování samostatné existence hodonínské nemocnice.
ČTK