Jak se píchání u srdce projevuje?
Co se dozvíte v článku
Lidé, kteří zaznamenali občasné píchání u srdce, tento problém popisují jako ostrou bodavou bolest, jež obvykle působí krátkodobě a poté rychle odezní. Někdy pak tento stav dokonce připodobňují také k bodání nožem a zároveň pociťují i další obtíže, jako je mravenčení horních a dolních končetin, bolest levé ruky či bolest v oblasti žeber, krku nebo zad.
Na které problémy si lidé nejčastěji stěžují?
- píchání u srdce při nádechu,
- píchání u srdce při dýchání obecně,
- píchání u srdce a bolest levé ruky,
- brnění končetin a píchání u srdce,
- časté píchání u srdce od zad,
- píchání u srdce od krční páteře,
- píchání u srdce v těhotenství,
- bodavá bolest pod levým prsem.
Píchání u srdce při dýchání nebo běžných činnostech dokáže člověka pořádně znepokojit. Mnozí lidé se totiž obávají, že by se mohlo jednat o infarkt myokardu nebo nějaké závažné srdeční onemocnění a okamžitě proto začínají panikařit. Jiní naopak i při déletrvající bolesti na hrudi vyčkávají a místo aby navštívili svého lékaře, doufají, že problémy časem samy odezní.
Nepříjemné píchání ovšem může mít celou řadu různých příčin, které nemusí se srdcem vůbec souviset. Vždy zde záleží na tom, jestli se člověk potýká s nějakým dalším onemocněním, kde přesně bolest pociťuje, jaká je její intenzita a zda se jedná o dlouhotrvající obtíže, nebo se bodání u srdce objevilo pouze jednorázově. [1, 2, 3, 4]
Píchání u srdce: příčiny
Co způsobuje píchání u srdce? Pokud vás trápí občasná bodavá bolest, měli byste vědět, že tento nepříjemný tlak na levé straně hrudníku většinou nezpůsobuje samotný srdeční sval ani jeho onemocnění. Na vině naopak často bývají různé nervosvalové poruchy, stres či jiné choroby.
Nervosvalové poruchy
Píchání u srdce je nejčastěji způsobeno různými nervosvalovými poruchami, jako je například poškození a uskřípnutí některého z hrudních nervů nebo funkční blok páteře. V takovém případě si pacienti stěžují také na brnění horních končetin, bolest levé ruky či mravenčení v prstech.
Bodavá bolest v levé části hrudníku, která je způsobena nervosvalovými problémy, obvykle vzniká bez závislosti na fyzické námaze a zhoršuje se v určitých polohách (například při ležení či při předklonu). Bolest na srdci v tomto případe sice nebývá spojena s dušností, ale pokud se jedná o uskřípnutí některého hrudního nervu, může být citelnější při nádechu.
Mezižeberní neuralgie
Mezižeberní neuralgie je charakterizovaná jako neuropatická bolest postihující mezižeberní nervy. Taková bolest je většinou ostrá a vystřelující od páteře směrem dopředu. Vzniká jako následek operace hrudníku, při které mohlo dojít k poškození nervů. Někdy se objevuje po prodělaném pásovém opatu jako jeho nepříjemná zdravotní komplikace. Pacienta na životě většinou neohrožuje.
Kostochondritida
Pokud jde o píchání u srdce, na vině může být také kostochondritida neboli zánět chrupavky spojující žebra a hrudní kost. Bolest se v tomto případě vyskytuje na levé straně hrudníku. Pacienty rovněž trápí zhoršující se tupá bolest u srdce při nádechu hlubokého rázu anebo při kašli. Kostochondritida většinou nemá jasnou příčinu, ale může být způsobena třeba poraněním hrudníku, přílišnou tělesnou námahou, infekcí kloubů nebo také specifickými obtížemi, jako je osteoartritida či revmatoidní artritida.
Stres a úzkostné poruchy
Když je člověk ve stresu, dochází ke změnám napětí v jeho svalech, a to především v krku a v oblasti ramen. To následně může vést k zablokování páteře, což pacientům způsobuje nepříjemnou bolest u srdce. U lidí s úzkostnými neurotickými poruchami mohou píchání u srdce či obecně bolest na levé straně hrudníku způsobit také různé stresující myšlenky a panické ataky.
Labilní psychický stav pacientů totiž vyvolává nebo zhoršuje také fyzické obtíže. Mezi ty patří kromě píchání u srdce také dušnost, závratě či motání hlavy, silné pocení, třes, celková slabost, mravenčení končetin, zvýšení tepové frekvence, napětí ve svalech nebo třeba nevolnost a pocit na zalknutí.
Další možné příčiny píchání na hrudi:
- naražená či zlomená žebra,
- refluxní choroba jícnu,
- onemocnění plic,
- zánět žlučníku či žlučníkové kameny,
- zánět slinivky (pankreatitida),
- choroby srdce a oběhové soustavy. [5, 6, 7, 8, 9]
Jak poznat infarkt myokardu?
Lidé se nejvíce obávají toho, že pokud se objeví píchání na hrudi u srdce anebo bolest srdce, jedná se o infarkt myokardu. Jestliže se však opravdu jedná o bolest v levé části hrudníku, tuto příčinu můžeme s největší pravděpodobností vyloučit. Při problémech se srdcem totiž lidé pociťují tlak spíše v centrální oblasti hrudi a zároveň se většinou jedná o tupou svíravou bolest spojenou s nepříjemným pálením.
Zatímco při píchání u srdce bolest většinou rychle odezní (nejpozději do několika minut), v případě infarktu naopak přetrvává delší dobu. Při nádechu ani výdechu se nemění a může vystřelovat také do čelisti, ramene, krku, třísel, zad, nadbřišku či podbřišku.
Okamžitou lékařskou pomoc byste měli kontaktovat v případě, že bolest přetrvává více než několik minut nebo se kromě píchání u srdce současně projeví i některý z následujících příznaků:
- nevolnost a zvracení,
- silné pocení,
- silná únava a dušnost,
- závrať a motání hlavy,
- potíže s dýcháním,
- vystřelování bolesti do dalších částí těla,
- velice rychlé bušení srdce. [10, 11, 12, 13, 14, 15]
Prodělal někdo z vašich blízkých infarkt myokardu?
Diagnostika píchání u srdce
Pokud vás trápí déletrvající píchání u srdce či bolest srdce, je vhodné raději vyhledat lékaře, který dokáže zjistit přesnou příčinu vašich obtíží. Základem pro odhalení správné diagnózy je rozhovor s pacientem, kdy se lékař soustředí na to, jaký typ bolesti pacienta trápí, při jakých příležitostech se objevuje a zda s ní souvisí i jiné zdravotní obtíže.
Co se týče následného fyzikálního vyšetření, obvykle sestává z poslechu srdce, kontroly hrudníku pohmatem, měření tlaku a případně i měření tělesné teploty.
Dále se obvykle provádí také vyšetření EKG, díky kterému je většinou možné vyloučit závažnější příčiny bolesti na hrudi, jako je infarkt nebo angina pectoris. Někdy na EKG lze najít i nespecifické změny podporující diagnózu plicní embolie. Kromě toho je možné přistoupit také k odběrům krve, CRP testu nebo také rentgenu hrudníku a hrudní i krční páteře. Ten lékařům pomůže vyloučit choroby plic, ale zároveň může také prokázat různé poruchy páteře. [16, 17, 18, 19]
Léčba
Jak se zbavit píchání u srdce? Jestliže se opravdu jedná o potíže nervosvalového původu, lékař pacienta obvykle odešle na neurologické či rehabilitační oddělení. Co se týče terapie, ta většinou spočívá v zavedení určitých režimových opatření a speciálního rehabilitačního cvičení. Někdy ovšem lékaři mohou doporučit také léky proti bolesti a na uvolnění svalového napětí.
Kromě toho je vhodné uvažovat také o cvicích pro zpevnění páteře a zádových svalů. Mezi oblíbené alternativy patří v dnešní době třeba pilates nebo jóga. Ideální je ovšem cvičit pod dohledem zkušeného trenéra či trenérky, kteří přesně vědí, jak na to. V případě, že je příčinou píchání u srdce stres či panická ataka, se někdy pacientům předepisují také antidepresiva.
Pokud se ovšem jedná o zánět nebo některé ze závažnějších onemocnění, je potřeba, aby lékař pacientovi doporučil vhodnou léčbu zaměřenou na konkrétní příčinu. Někdy je nutná také hospitalizace. [20, 21, 22, 23, 24]
Zdroje: cs.medlicker.com, stefajir.cz, nzip.cz, pediatriepropraxi.cz, mayoclinic.org, my.clevelandclinic.org, medicalnewstoday.com, bettehealth.vic.gov.au, healthline.com, health.clevelandclinic.org, cdc.gov, webmd.com
Dobrý den už delší dobu si všímám divných změn ve svém těle prvně na obou lýtkách Lehce namodralé konecky nervu ve svalech potom zakrátký čas se mi Pod levou stranou hrudníku asi 3 nebo 4 žebro od vrchu tlačit ven cítím uvnitř pod žebrem jak bych tam měl balonek který roste.rentgen nic neviděl.???
Dobrý den,
proběhlo nějaké klasické fyzikální vyšetření? Poslech plic? Ještě by mohlo být teoreticky přínosné provedení ultrazvuku hrudníku. Pokud cítíte dušnost, možná ještě funkční vyšetření plic.
Dobrý den, jednou ráno jsem rychle po budíku vstal z postele a píchlo mě (dost silně) u srdce, následující 2 dny když jsem se předklonil cítil jsem v prostoru srdce jakoby vzduchovou bublinu co se vlivem předklonu přemístí a po narovnání se vrátí zase zpět. Zároveň v tu chvíli je cítit nepříjemný pocit u srdce (jakoby přeskočení – nepravidelnost pulzu). Od té doby se mi to opakovalo asi 3x. Vždy to po pár dnech odezní. Druhý problém (stalo se mi to asi 3x v průběhu 3 let), který ale nesouvisí tím předchozím je, že po ulehnutí na postel (leh na záda) se mi rozbuší srdce (někdy slyším i nepravidelný pulz) – musím se posadit na posteli a znovu si lehnout (třeba na bok). Pak se problém už neobjeví.
Dobrý den,
určitě se obraťte na svého praktického lékaře. Bude potřeba provést standardní EKG a EKG holter (snímání křivky 24h), případně další vyšetření. Váš stav ukazuje na nějakou formu arytmie, kterou bych určitě nepodceňoval.
Dobre ráno všem,rád bych slyšel malou řadu,jsem po 2 měsících dvakrát po katetrizaci(2xsten).přesto mě bolí u srdce,doslova mě tam hřeje až pálí a po 2 katetrizaci je mě ještě hůř,jsem stále unaven,otykaji mě hlavně nohy a boli, ruce,prsty,atd,boli hlava-1 katrizace po ní lépe a po 2 me=hůř než bylo,Jsem už z toho fakticky moc unaven,(to jsem byl dlouho dobrý sportovec,,Achjo,, Vili
Dobrý den,
konzultoval jste své problémy se svým kardiologem? Pokud ne, tak tak urychleně udělejte. Teoreticky by se mohlo jednat o jednu z pooperač. komplikací.
Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, mívám tyto problémy, zrovna dnes celý den pociťuji nepříjemné píchání v oblasti pod levým prsem. Začalo mi ty problémy před necelým rokem tím že mě začalo vynechávat srdce 14 dní v kuse a do toho se později přidala aritmie. Sedím v klidu a srdce se rozjede jak o závod a silně, až je to nepříjemné a cítím se jak kdybych málo dýchal, málo vzduchu. To vynechávání má někdy délku až o dva tepy a vždy cítím jak kdyby srdce zvejklo, či jak to popsat. Byl jsem s tím na vyšetření, a řekli mi že to je obvyklý kardionález a že jsem v pořádku(ekg+echokardio+holtr). Takže nevím co s tím dělat. Po pravdě se to zhoršuje, docela jsem si zvykl na to vynechávání tepu a následné "žvejknuti" srdce, ale na nepříjemné píchání v oblasti levého prsa, pod ním, někdy nad prsem, co je častější a častější, na to si nemohu zvyknout a nevšímat si. Otec je kardiak a ve 30 letech měl svůj první infarkt, má aritmii, a teď mu budou dělat bypass. Můj věk je 33 let, roky dělám těžší práci a od objevení těchto problémů už neudýchám fyzickou zátěž a hned se ozve časté "žvejknuti". Chtěl bych se zeptat, mám donutit (poprosit) svého doktora, aby mi opět udělal nějaké celkové vyšetření, nebo je to opravdu obvykle a jen z toho dělám velblouda. Docela si už nevím rady. Není den, kdy doslova "necítím" srdce. Cítím doslova ten organ v hrudi, pro představu. Nerad bych se ráno probudil "mrtvý". Po pravdě, bych tento problém se srdíčkem nikomu nepřál.
Děkuji za radu a snad nevadí že jsem trocha víc rozepsal svůj problém. Víc informací, víc napoví.
Děkuji a hezký den. Michal
Dobrý den,
dle toho, co popisujete, jste byl téměř dokonale vyšetřen na kardiologii. U Vás se nejspíše o kardiologický problém jednat nebude. Pravděpodobně půjde o psychosomatiku - máte obavy (možná až panické) z toho, že se Vám stane totéž, co Vašemu otci a tím si psychicky navodíte dané příznaky - "žvejknutí", pocit arytmií, ...
Ve Vašem případě doporučuji vyhledat odbornou psychologickou pomoc a pracovat na tom. Zeptejte se Vašeho praktického lékaře na doporučení psychologa v oblasti, kde žijete. Případně existuje spousta online psychologických poraden.
Píchání u srdce by ještě teoreticky mohlo souviset s nějakým "uskříplým nervem" - i vzhledem k tomu, že děláte těžkou práci. V tomto případě bych doporučila vyhledat fyzioterapeuta.
Hodně štěstí!
Dobrý den menuji se Paulina je mi 29 let před týdnem sem mi přihodilo něco jakoby sem prekonala infarkt nevím jestli ano mnela sem jenom jedno píchnutí do srdca a pak silnou bolest v srdci pri ktoré sem se nemohla nadechnout ani vydechnout Aš no několika minutách jak mne manžel odvedl na balkon ani sem se přebrala prosím napíšte mi čo by to mohlo znamenať
Dobrý den,
infarkt myokardu je ve vašem věku silně nepravděpodobný. Mladé ženy často popisují bolesti na hrudi, pocity úzkosti a potíže s dýcháním při panických atakách. Máte v životě hodně stresu? Už se vám někdy něco podobného stalo? Pokud chcete mít klid, objednejte se k praktickému lékaři k provedení EKG. I proběhlý infarkt je při tomto jednoduchém vyšetření snadno zjistitelný. Ale toho bych se ve vašem věku neobával.
Čau, hele je mi 19 let a před 10seti měsíci
Mi umřel tatínek na infarkt a zároveň jsem u toho byl když umíral, gitim tyhle věci uz 10 měsíců a není to žádná radost se každé ráno probouzet s tímhle problémem. Jen tě chci upozornit že na to nejsi sám a je více lidí s tímhle problémem, tak ať se co nejdříve zotavíš, čus
já bych pro jistotu přemýšlel nad koronarografií.já měl normální ekg,zátěžový test a cévy jsem měl na třech místech zužené.
Bolí mě u srdce a také mě včera a předevčírem bolela levá ruka bolí mě srdce asi 10 min. Je to vždy ke konci nádechu takže nedokážu se vlastně plně nadechnout. Jirka
Dobrý den,
pokud máte tyto obtíže, navštivte NEPRODLENĚ lékaře. Natočí Vám EKG a uvidíte, jestli se jedná o kardiologický problém nebo o jinou příčinu, např. o "uskřinutí" nějakého nervu. Přeji hodně štěstí.