Záchvatová bolest břicha, která se častokrát objeví v tu nejméně vhodno chvíli. I to je IBS, tedy syndrom dráždivého tračníku, který postihuje zhruba 20 % populace a o něco častěji ženy. Zejména pak ty v produktivním věku. Důvod, proč jsou tyto pacientky postiženy více než ostatní někteří odborníci přisuzují hormonům, ale i odlišným reakcím, které část žen může mít na napětí všedního dne.
Ačkoli se jedná o poměrně rozšířený problém, jeho přesný původ zatím zůstává záhadou. Obecně se ale má za to, že příčinou neurotického střeva, jak se nemoci také říká, je nefunkční osa střevo-mozek a podstatnou roli hraje i dlouhodobý stres. Ke vzniku obtíží ale může údajně přispět také prodělaná střevní infekce s těžším průběhem, kvůli které došlo ke změně citlivosti stěny tlustého střeva.
Jak se syndrom dráždivého tračník projevuje?
Typickým příznakem IBS je bolest břicha, která souvisí se změnou konzistence stolice a také s frekvencí návštěv toalety. Tu jsou pacienti často nuceni vyhledat během nejméně vhodných situací, jako je například pracovní pohovor, schůzka anebo prezentace. Někdy se u pacientů může vyskytnout zácpa, jindy průjem. Výjimkou není ani nadýmání či zvýšená plynatost. Stav obtíží obvykle trvá několik měsíců, během kterých dochází k opakovanému výskytu symptomů, a to zhruba jednou týdně.
Bolest břicha se většinou objevuje v oblasti podbřišku, může se ale s každým záchvatem přesouvat anebo zasahovat do celého břicha. Obvykle zmizí až s návštěvou toalety. Není to ale pravidlem, a tak u některých jedinců může přetrvávat i několik hodin vkuse.
Někteří pacienti pociťují i další příznaky, například hlen ve stolici anebo souvislost s konzumací určité potraviny, kdy střevo neúměrně reaguje na vnitřní podněty. V důsledku IBS pak pacienti pociťují také:
- Bolest v zádech
- Výkyvy nálad
- Bolest hlavy
- Bolest svalů
- Poruchy spánku
Příznaky se navíc mohou u každého člověka lišit. Pravidlo, podle kterého by se nemoc dala rozpoznat, proto neexistuje, lze ale vypozorovat, který z příznaků doprovázející bolest břicha přetrvává. Jak už bylo naznačeno výše, nejčastěji se jedná o:
Diagnostika IBS
Určit pouze na základě příznaků, zda se skutečně jedná o syndrom dráždivého tračníku, je téměř nemožné. Stejné anebo velmi podobné projevy má totiž celá řada chorob. Mezi ně patří třeba:
Během diagnostiky by měl proto lékař pacienta pečlivě vyslechnout a vhodně volenými otázkami se pokusit syndrom dráždivého tračníku odlišit od jiných nemocí. Součástí vyšetření by měl být i rozbor krve či kolonoskopie. Pokud lékař na základě těchto testů nezjistí žádný nález, je pravděpodobné, že pacientovi diagnostikuje právě IBS.
Léčba syndromu dráždivého tračníku
Vzhledem k podstatě onemocnění je logické, že se léčí velmi složitě. Terapie se proto soustředí na dosažení dlouhodobé fyzické i psychické pohody pacienta. Někdy je proto potřeba i spolupráce psychologa. Hladina stresu, který může k rozvoji problému přispět, se totiž kvůli onemocnění paradoxně ještě zvyšuje, a to z toho důvodu, že se pacient cítí být nemocí uvězněn.
Záchvatová bolest břicha ho totiž může potkat kdekoli a kdykoli, což ho zejména ve společnosti může dostat do nepříjemné situace, která ho stresuje. Neustálý strach pak nemoc ještě více zhoršuje. V krajních případech je proto nutné dotyčnému předepsat antidepresiva.
Dále je nutné tlumit jednotlivé příznaky nemoci. Projevuje-li se syndrom dráždivého tračníku průjmem, užívá dotyčný antidiaroika. Proti zácpě naopak pomáhají potraviny s vysokým obsahem vlákniny, v těžších případech projímadla. Před jejich užitím byste se ale měli poradit se svým lékařem. Doporučuje se rovněž stravu doplnit o potraviny s obsahem probiotik, která přispívají ke správné funkci zažívacího ústrojí.
zdroje cojeibs.cz, imodium.cz