Nevíte si rady, jak rychle doplnit hořčík? Vyzkoušejte volně dostupné doplňky stravy

12. 10. 2022 7:30
přidejte názor
Autor: Depositphotos
Trápí vás nepříjemné svalové křeče, chronická únava a celková podrážděnost? Na vině by mohl být nedostatek hořčíku v těle, s nímž se dnes potýká téměř třetina populace. Jeho hladinu můžete doplnit prostřednictvím vhodně zvoleného jídelníčku, ale pokud to nestačí, pomohou i doplňky stravy s magnesiem, které jsou dostupné v mnoha různých formách.


Co je hořčík?

Jako hořčík nebo magnesium (Mg) se označuje jeden z chemických prvků hojně zastoupený v zemské kůře i v mořské vodě. Jde o měkký kov stříbrné barvy, který se přirozeně vyskytuje ve všech zelených rostlinách. Zároveň patří mezi biogenní látky, jež jsou pro život nepostradatelné. Potřebuje ho totiž každá naše buňka, takže se řadí mezi nejdůležitější minerály v lidském těle.

Organismus dospělého člověka obsahuje zhruba 25 gramů hořčíku, z čehož asi 60 % připadá na kosti a zbytek je pak rozložen ve svalech, měkkých tkáních a tělesných tekutinách. Mezi orgány, které obsahují nejvyšší koncentraci magnesia, patří ty metabolicky nejaktivnější (játra, srdce, mozek). Hladina hořčíku v séru se přitom pohybuje kolem 0,7–0,9 mmol/l. [1, 2, 3]

Účinky hořčíku na lidský organismus

Hořčík je jedním z nezbytných stavebních prvků živých organismů a v lidském těle plní řadu důležitých funkcí. Pro svou katalytickou činnost například využívá ionty magnesia více než 300 různých enzymů, které jsou zodpovědné za průběh řady chemických reakcí v pacientově těle. Podílí se pak dokonce i na energeticky náročných dějích, jako jsou svalové kontrakce.

Pokud jde o to, na co je dobrý hořčík, magnesium má obecně výrazný vliv na pacientovo fyzické i psychické zdraví. Kromě toho, že je součástí mnoha enzymatických reakcí, které zajišťují energii pro celý organismus, také podporuje správné fungování svalů, přenos nervových vzruchů a růst kostí, zubů i chrupavek. Navíc má výrazný vliv na syntézu bílkovin a nukleových kyselin.

Jaké má hořčík účinky?

  • Přispívá k elektrolytické rovnováze,
  • ovlivňuje energetický metabolismus,
  • podporuje správnou činnost svalů,
  • pomáhá udržovat zdravé kosti a zuby,
  • zajišťuje normální činnost nervové soustavy,
  • podílí se na procesu dělení buněk a syntéze bílkovin,
  • vylepšuje možnosti využití kyslíku v buňkách,
  • snižuje míru únavy, podrážděnosti i nervozity,
  • má pozitivní vliv na psychiku a zmírňuje deprese,
  • chrání tělo před nadbytečným vápníkem.

To ale samozřejmě není vše. Hořčík totiž zároveň zodpovídá za svalové stahy, udržuje v dobrém stavu oběhový systém a brání rozvoji infarktu a jiných kardiovaskulárních obtíží. Kromě toho pomáhá předcházet vzniku ledvinových kamenů a v kombinaci s vápníkem funguje jako přirozený prostředek, jenž podporuje celkové uvolnění organismu.

Na hořčík v poslední době nedají dopustit také ženy, které se potýkají s velice nepříjemným premenstruačním syndromem. Údajně totiž zmírňuje silné bolesti v podbřišku i bolesti zad a zároveň může mít pozitivní vliv na celkovou přecitlivělost. Navíc se předpokládá, že při cvičení může zvyšovat pacientovu výkonnost a pomáhá udržovat zdravou hladinu cukru v krvi. [4, 5, 6, 7]

Doporučená denní dávka hořčíku

Ačkoliv se říká, že člověk by měl denně zkonzumovat 300–400 miligramů hořčíku, tento údaj je spíše orientační, protože u každého z nás je potřeba magnesia individuální (závisí na pohlaví, věku či zdravotním stavu). Větší množství tohoto důležitého minerálu by měli doplňovat třeba starší lidé, protože jeho potřeba s věkem stoupá, nebo jedinci trpící kardiovaskulárním onemocněním.

Dále se pro hořčík denní dávka zvyšuje u aktivních sportovců, cukrovkářů a osob vystavených větší fyzické zátěži. Na správný přísun tohoto prvku by ovšem měly dbát i nastávající nebo novopečené maminky. Hořčík v těhotenství totiž pomáhá zajistit správný vývoj plodu, a pokud žena doplňuje hořčík při kojení v dostatečném množství, má to pozitivní vliv na novorozence. [8, 9, 10]

Dlouhodobý nedostatek hořčíku

Co způsobuje nedostatek hořčíku? Hypomagnezémie (hladina nižší než 0,7 mmol/l), může mít různé příčiny. Sem patří třeba nízký přísun magnesia ve stravě, jeho snížená absorpce, nebo naopak zvýšené vylučování vlivem některých onemocnění. Na vině pak bývá i těhotenství a laktace, přičemž vyšší spotřebu hořčíku obvykle mají na svědomí následující faktory:

  • nadměrný stres,
  • znečištěné prostředí,
  • diabetes mellitus,
  • užívání některých léčiv,
  • zvýšená konzumace alkoholu,
  • nesprávné fungování tenkého střeva,
  • aktivní sportování a náročné fyzické aktivity,
  • nedostatečný přísun vitaminů B1, B2 a B6,
  • zvýšená konzumace živočišných tuků a bílkovin, sladkostí či výrobků z bílé mouky,
  • celkové složení stravy (konzumace potravin s vyšším obsahem vápníku, fosfátu a zinku).

Pokud jde o to, jaké má nedostatek hořčíku příznaky, v počátečních fázích se jedná hlavně o výrazný úbytek energie, celkovou slabost, podrážděnost, nechutenství a bolesti hlavy. Protože pak svaly nejsou bez hořčíku schopné správně relaxovat, objevit se může také brnění končetin a pacienti si stěžují na nepříjemné svalové křeče.

Výjimkou však nejsou ani další zdravotní a psychické problémy. Mezi projevy nedostatku hořčíku tak můžeme zařadit sníženou kvalitu vlasů a nehtů, nespavost, špatné trávení, vysoký krevní tlak či rozvoj arytmie. Někdy navíc způsobuje nedostatek hořčíku bolest zad, negativně ovlivňuje žlučník, střeva, nervový systém, imunitu i srážlivost krve a může mít na svědomí vznik závažných onemocnění. [11, 12, 13, 14, 15]

Jak doplnit hořčík?

Pokud vás trápí nedostatek hořčíku a s ním spojené zdravotní komplikace, je načase eliminovat negativní faktory, které tento problém způsobují. Kromě toho se doporučuje zařadit do jídelníčku potraviny bohaté na hořčík, kam patří listová zelenina, luštěniny, ořechy, ovoce, semínka, ryby a maso, hořká čokoláda nebo třeba celozrnný pšeničný chléb.

Chcete-li doplnit hořčík v potravinách, vyzkoušet můžete také nízkotučné bílé jogurty. Kromě toho bývá dobrým zdrojem tohoto prvku také pomerančová nebo mrkvová šťáva, minerální voda nebo třeba červené víno. Hořčík v jídle ale často nemusí stačit, a proto se ke zvýšení jeho hladiny využívají také potravinové doplňky nebo hořčíkový olej, který se vstřebává skrze pokožku.

Doplňky stravy

Přemýšlíte, jak užívat hořčík, pokud ho v potravě nejste schopní přijmout dostatek a rozhodli jste se doplnit jeho hladinu pomocí volně dostupných přípravků? Magnesium je dnes dostupné ve formě různých hořečnatých solí, jako je například citrát, laktát, chelát a oxid. Nejlépe se přitom vstřebávají organické varianty, kam patří právě citrát a laktát.

Dopřát si pak hořčík můžete v podobě polykacích tablet, šumivých tablet, sirupů nebo třeba sáčků se sypkou směsí. Záleží pouze na tom, kterou variantu preferujete nebo v jaké formě je pro vás magnesium nejlépe stravitelné. Doplňky navíc často kombinují hořčík také s dalšími prvky (vápník, zinek, draslík) nebo třeba s vitamínem B6. [16, 17, 18, 19]

Magne B6 Forte

Hledáte nejlepší hořčík, který vám jednoduše pomůže doplnit potřebnou denní dávku magnesia? V tom případě byste rozhodně měli vyzkoušet doplněk stravy Magne B6 Forte (50 tablet). Jak už samotný název napovídá, obsahuje kromě hořčíku také vitamín B6, který se v lidském organismu podílí na celé řadě metabolických i fyziologických procesů a je pro tělo nepostradatelný.

Kombinace obsaženého hořčíku a vitamínu B6 přispívá k normální činnosti nervového systému, snižuje míru únavy a vyčerpání, podporuje normální energetický metabolismus a kromě toho pozitivně ovlivňuje psychickou aktivitu. Hořčík je navíc důležitý pro normální fungování svalů, přičemž pomáhá bránit rozvoji nepříjemných křečí a udržuje naše kosti a zuby zdravé.

Přípravek Magne BK Forte je vhodný pro pacienty starší 12 let. Lidé si ho pochvalují především kvůli praktickému balení, velikosti tablet, které se dobře polykají, ale samozřejmě i pro jeho účinky. Pomáhá totiž v boji proti nočním křečím a dodává pacientům potřebnou energii na celodenní fungování. Kromě toho lidé mívají pocit, že se díky němu lépe soustředí a nebolí je tolik hlava.

Swiss Naturevia Magnesium

Pokud potřebujete rychle doplnit chybějící magnesium, dále pak obsahují hořčík tablety Swiss Naturevia Magnesium 1420 mg (90 tablet). Daný doplněk stravy je vhodný hlavně pro osoby, které skrze potravu nejsou schopné přijímat dostatečné množství tohoto životně důležitého prvku nebo mají zvýšenou potřebu hořčíku. Jde tedy hlavně o sportovce, jedince starší 50 let, kardiaky, diabetiky, děti v období růstu, těhotné a kojící ženy nebo třeba rekonvalescenty.

Přípravek Swiss Naturevia Magnesium přispívá k normální funkci svalů včetně toho srdečního, pomáhá pacientům udržovat normální stav kostí a zubů a zároveň účinně snižuje míru únavy. Dále pak může mít pozitivní vliv na duševní činnost a podporuje normální funkci nervového systému. Kromě toho pomáhá lidem, kteří jsou ve stresu, i pacientům s těžkou fyzickou nebo psychickou prací.

Zdrovit MaxiMag Hořčík + B6

Chtěli byste si pořídit doplněk stravy, co obsahuje hořčík v jiné formě, než jsou obyčejné polykací tablety? Pak sáhněte po přípravku Zdrovit MaxiMag Hořčík 375 mg + B6, který obsahuje 20 šumivých tablet s příchutí citronu a pomeranče. Každý den stačí jednu z nich rozpustit ve sklenici vody a tu následně vypít, přičemž lidé chválí příjemně sladkou chuť daného přípravku.

Obsažený hořčík přispívá ke zmírnění únavy a vyčerpání, takže byste se díky jeho pravidelnému užívání měli cítit mnohem vitálnější. Také podporuje elektrolytickou rovnováhu, normální funkci nervového systému, zdraví zubů a kostí či fungování svalů. Díky spojení s vitaminem B6 navíc šumivé tablety pomáhají zachovat normální činnost imunitního systémů a regulují hormonální aktivitu.

GS Vápník, Hořčík, Zinek Premium

Mezi oblíbené potravinové doplňky s obsahem magnesia můžeme zařadit také GS Vápník, Hořčík, Zinek Premium (130 tablet), který je vhodný hlavně pro seniory, sportovce, fyzicky pracující osoby a ženy po menopauze. Podporuje správné fungování imunitního systému, svalů i nervové soustavy a kromě toho pacientům pomáhá zajistit zdravé a silné kosti, zuby, vlasy i nehty.  

Jak už samotný název přípravku napovídá, obsahuje vyvážený komplex minerálů, které navíc doplňuje také vitamin D3, vitamin B6, vitamin K1 a biotin. Hořčík a vápník jsou zde navíc zahrnuty v optimálním poměru (2:1), což zajišťuje ty nejlepší účinky na lidský organismus. Díky svému složení tedy přípravek pomůže při jakékoliv zvýšené fyzické či psychické námaze, ale hodí se i jako prostředek pro podporu imunity.

Nutrend MAGNESLIFE

Máte-li zájem o hořčík v tekuté formě, vyzkoušejte přípravek Nutrend MAGNESLIFE 10 x 25 ml, který je navíc obohacený také o vitamín B6. Jedná se o doplněk stravy, který používají hlavně sportovci a lidé, kteří se chystají na výraznější fyzický výkon nebo ho zrovna absolvovali. Jedná se totiž o výtečného pomocníka při akutních obtížích, jako jsou křeče, bolesti hlavy nebo závratě.

Roztok hořečnatých iontů je vhodným způsobem, jak rychle doplnit magnesium, kterého je v těle pacienta nedostatek. Spolu s vitaminem B6 navíc obsažený hořčík pomáhá zmírnit únavu a vyčerpání, přispívá k elektrolytické rovnováze a podporuje energetický metabolismus, fungování svalů i činnost nervového systému. Díky praktickému balení navíc můžete mít přípravek Nutrend MAGNESLIFE neustále při sobě.

Zdroje: heureka.cz, wikiskripta.eu, medicalnewstoday.com, healthline.com, hsph.harvard.edu, webmd.com, lekarna.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?