Zánět močových cest představuje infekční onemocnění močového ústrojí, které je až v 80 % případů způsobeno koliformní bakterií Escherichia coli. Tato bakterie je běžnou součástí střevní mikroflóry, ale pokud se nedopatřením dostane do močové trubice, způsobí nepříjemnou infekci. Ta se projevuje močením po malých porcích, nucením na močení, řezáním při močením i změnou zabarvení a zápachu moči.
Co se dozvíte v článku
Za určitých okolností může infekce postoupit z močového měchýře až do ledvin (ledvinné pánvičky), což je závažný stav, který se neobejde bez lékařské pomoci. [1, 2, 3]
Zánět močových cest: příznaky
Zánět močových cest je obecné označení pro infekci určitého orgánu močového ústrojí. Může se jednat o močovou trubici (uretritida), močový měchýř (cystitida) nebo ledviny (pyelonefritida). U mužů navíc dochází i k zánětům prostaty. Jednotlivé močové infekce mají podobné příznaky, ale liší se v rychlosti jejich nástupu či závažnosti.
Zánět močového měchýře: příznaky
V praxi se lékaři setkávají nejčastěji se záněty močového měchýře. Takzvaný „zánět močáku“ trápí častěji ženy. Může se jednat o:
- akutní zánět,
- chronický zánět.
Jaké má akutní zánět močového měchýře příznaky?
Nástup klinických příznaků bývá u akutní cystitidy rychlý a intenzivní. Patří mezi ně:
- pálení a řezání při močení,
- nucení na močení (i když není měchýř plný),
- bolest v podbřišku,
- slabý nitkovitý proud moči,
- viditelně zakalená a zapáchající moč,
- příměs krve v moči.
Jaké má chronický zánět močového měchýře příznaky?
Chronické záněty močových cest se mnohdy objevují jako důsledek nedoléčeného akutního zánětu. Příznaky jsou podobné jako u akutních infekcí, ale nejsou tolik intenzivní. [4, 5, 6]
Zánět močové trubice: příznaky
Uretritida je stav, kdy se infekce ještě nedostala z močové trubice do močového měchýře. Poukazují na ni následující symptomy:
- výtok z močové trubice,
- pálení při močení,
- svědění.
Zánět močového měchýře a ledvin: příznaky
Když se léčba infekce močového měchýře zanedbá, mohou se bakterie dostat až do ledvin a způsobit pyelonefritidu. Zpočátku má pacient podobné problémy jako u cystitidy, ale postupně se přidávají tupé bolesti v bedrech, horečka, zimnice a celková schvácenost. Někteří pacienti trpí nevolností a zvrací. [7, 8, 9]
Zánět močových cest u žen: příznaky
Ženy mají kratší močovou trubici, proto je trápí zánět močového ústrojí mnohem častěji než muže. Bakterie se snadněji dostanou skrze močovou trubici až do močového měchýře, kde způsobí zánět. Pacientky si nejčastěji stěžují na nepříjemné pocity a bolesti při močení, potřebu často močit a další běžné potíže provázející záněty močových cest.
Zánět močových cest u mužů: příznaky
U mladých mužů nejsou záněty močových cest tak běžné jako u žen. Ve vyšším věku se tento poměr pomalu srovnává. Pánové v seniorním věku mívají zcela běžně zbytnělou prostatu, což přispívá k utlačování močového měchýře. V něm se hromadí stará moč, ve které se pak množí bakterie.
Na rozdíl od žen mohou muži trpět také zánětem prostaty (prostatitidou), který má podobné příznaky jako zánět močového měchýře. [10, 11]
Zánět močových cest u dětí: příznaky
U malých dětí bývají záněty močových cest poměrně běžné. Většinou se vyskytují spolu se zácpou a dalšími trávicími problémy. Ke vzniku zánětu stačí opravdu málo, dítě může moč třeba zadržovat nebo je na vině nedostatečná hygiena. Pokud není dítě schopno popsat, co přesně ho bolí a trápí, měli by rodiče zkontrolovat stav moči.
Močové kameny: příznaky
Močové a ledvinové kameny sice vyloženě nepatří mezi infekce močového ústrojí, ale mohou k jejich vzniku významně přispívat. Na přítomnost močových konkrementů ukazuje:
- silná bolest (až kolikovitá),
- krev v moči,
- bolestivé nucení na močení,
- nevolnost a zvracení,
- zvýšená teplota,
- anurie (zástava tvorby moči). [12, 13]
Zdroje: nih.gov, uromed.eu, healthline.com, clevelandclinic.org, urologyhealth.org, mayoclinic.org, solen.cz, medicinapropraxi.cz, cus.cz, cuni.cz