Účinky červeného jetele znali už staří Keltové. Nejčastěji se užívá při menopauze nebo menstruaci

4. 12. 2023 9:34
přidejte názor
Autor: Depositphotos/Grigoriy Pisotckii

Většina dospělých i malých dětí ví, že tradičním symbolem štěstí je čtyřlístek. Ten je přitom obvykle možné objevit na louce, jelikož se jedná o známou rostlinu, kterou není nic jiného než červený jetel neboli jetel luční. Tato rostlinka přitom není jen nositelem štěstí, ale zároveň je díky svým pozitivním účinkům na lidské zdraví využívána také jako léčivka.

Význam červeného jetele v historii

Červený jetel je jednou z prvních rostlin pěstovaných člověkem za účelem zlepšení půdy a jako krmivo pro dobytek. Tato luční rostlina byla považována za posvátnou už starověkými Řeky a Římany, kteří ji spojovali s bohyněmi triády. Staří Keltové pak považovali červený jetel za symbol slunce, avšak největší slávy se tato rostlina těšila a dosud těší v Irsku, kde je národním symbolem navždy spojeným se svatým Patrikem.

Tento druh jetele se už po staletí využívá v tradičním lidovém léčitelství. Přestože pochází z Evropy, byl rozšířen do celého světa, kde se pěstuje a zpracovává jako prostředek k podpoře léčby různých neduhů. V tradiční čínské medicíně byl pak používán zejména jako diuretikum, tlumič kašle a k mírnění chronických kožních chorob. [12]

Jetel červený (luční): účinné látky

Jetel červený neboli luční obsahuje spoustu účinných látek, díky čemuž má rostlina poměrně široké využití při léčbě nejrůznějších zdravotních problémů. Jetel je zdrojem mnoha minerálních látek, mezi něž patří například vápníkhořčík, fosfor, draslík, niacin nebo vitamín C.

Asi nejvýznamnější přírodní látkou jsou tzv. fytoestrogeny, které jsou svými vlastnostmi velice podobné ženským pohlavním hormonům estrogenům. Někdy se rovněž označují jako izoflavony. Mezi hlavní účinné látky, jež jsou obsaženy v jetelu, dále řadíme:

  • třísloviny,
  • glykosidy,
  • fenoly,
  • kumariny,
  • pryskyřice,
  • minerální kyseliny. [345]

Jaké má červený jetel luční účinky?

Přírodní doplňky z jetele lučního, jež obsahují zmiňované fytoestrogeny, se obvykle doporučují ženám, které mají nedostatečnou hladinu estrogenů v krvi. Nízká hladina estrogenů může mít za následek některé ženské problémy, jako jsou:

Kromě uvedených účinků se jetel v tradiční medicíně dále užívá k podpoře organismu jako podpůrný doplněk při léčbě:

  • kašle,
  • problémů s lymfatickým systémem,
  • různých typů rakoviny,
  • srdečních onemocnění,
  • artritických bolestí,
  • jako prevence osteoporózy,
  • kožních problémů (například ekzém či lupénka).

Jetel má údajně také čistit krev a zároveň podpořit činnost jater. Čaj z jetele je možné užívat též pro jeho uklidňující účinky před spaním. Při kožních obtížích se jetel aplikuje zvnějšku. V tomto případě se postižená místa oplachují tinkturou. Je však potřeba zmínit, že tyto účinky dané rostlinky prozatím podporuje jen velmi omezený výzkum. [6, 7, 8]

Červený jetel: nežádoucí účinky

Některé zdroje uvádějí, že jako nežádoucí účinky červeného jetele se mohou projevit bolesti hlavy nebonevolnost. Kontraindikací je pak užívání hormonální antikoncepce a léků na vysoký tlak. Pokud užíváte jakákoli léčiva, vždy konzumaci přípravků z jetele prvotně konzultuje se svým lékařem.

Závažnějším vedlejším účinkem pak může být stejně jako v případě řady jiných bylinek alergie. Pakliže se u vás objeví alergická reakce na červený jetel, její příznaky mohou zahrnovat dýchací potíže, svědění a vyrážku. Kromě toho může dle některých studií užívání produktů z červeného jetele způsobit následující nežádoucí stavy:

  • Hyperplazie endometria: při této poruše dochází k abnormálnímu ztluštění endometria, což je výstelka dělohy. Příznaky mohou zahrnovat nepravidelné menstruační krvácení, špinění nebo krvácení po menopauze.
  • Recidiva rakoviny prsu: isoflavony, které červený jetel obsahuje, mohou zvýšit šanci na návrat rakoviny prsu. Příznaky rakoviny prsu přitom obvykle zahrnují kožní změny prsu, výtok z bradavek a otok nebo bolest prsou.

Protože jsou látky obsažené v jeteli podobné estrogenu, mohly by také způsobit abnormální vývoj plodu. Z tohoto důvodu se červený jetel nedoporučuje těhotným ženám, stejně jako většina jiných bylinek. Ženy, které se léčí s hormonálními stavy, jako je endometrióza, děložní myomy či rakovina dělohyvaječníků nebo prsu, by se před užíváním jetele měly nejprve poradit se svým lékařem. Bez doporučení lékaře se dále jetel nedoporučuje mužům s rakovinou prostaty. [9, 10, 11, 12]

Zdroje: traditionalmedicinals.com, herbs.org.nz, bylinkyprovsechny.cz, celostnimedicina.cz, herbwisdom.com, healthline.com, verywellhealth.com, medicinenet.com, mountsinai.org

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?