Co je zánět prostaty?
Co se dozvíte v článku
Zánět prostaty, odborně zvaný také prostatitida, je jednou z nejčastějších urologických diagnóz u mužů mladších 50 let. Onemocnění se vyskytuje buď v akutní, nebo v chronické formě. Akutní prostatitida je způsobena bakteriální infekcí a doprovází ji výraznější příznaky. Zároveň jde ovšem o nejméně častou variantu.
Nejčastější formou zánětu prostaty (až 90 %) je chronická nebakteriální prostatitida, kterou zpravidla provází mírnější obtíže. Chronický zánět prostaty je dále známý jako syndrom chronické pánevní bolesti. Druhou nejčastější formou zánětu prostaty je pak chronická bakteriální prostatitida. Jedním z hlavních projevů nemoci je bolest v pánevní oblasti. [1, 2, 3]
Typy zánětu prostaty
Obecně se rozlišují celkem čtyři typy zánětu prostaty, které si zde pro lepší přehlednost vyjmenujeme:
- Akutní bakteriální zánět prostaty: infekce obvykle vzniká z plného zdraví a doprovází ji náhlé a závažné příznaky.
- Chronický bakteriální zánět prostaty: jde o přetrvávající nebo opakující se zánět s méně závažnými příznaky.
- Chronický nebakteriální zánět prostaty (syndrom chronické pánevní bolesti): zde se jedná o přetrvávající nebo opakující se pánevní bolesti a příznaky.
- Asymptomatická zánětlivá prostatitida: zánět prostaty bez známek infekce. [4, 5]
Akutní zánět prostaty: příznaky
Močový trakt se skládá z ledvin, močového měchýře a močových trubic, které mezi nimi procházejí. Pokud se bakterie odtud dostanou do mužské prostaty, pacient může dostat infekci, jež způsobí akutní zánět prostaty. Tento typ prostatitidy se zpravidla projevuje náhle a může zahrnovat následující příznaky:
- oteklá a citlivá prostata,
- naléhavá potřeba neustále čůrat,
- vysoká horečka,
- zimnice a bolesti (jako při chřipce),
- bolest nebo pálení při močení,
- bolest kolem kořene penisu,
- bolest šourku,
- zakalená moč,
- výtok z močové trubice. [6, 7, 8]
Chronický zánět prostaty: příznaky
Chronická prostatitida je častější u starších mužů. Někteří muži ji mají poté, co prodělali zánět močových cest nebo akutní zánět prostaty. Obtíže spojené s močením a zmíněné bolesti se přitom objevují i u chronické formy, ale zpravidla bývají mírnější. Mohou se tedy objevit tyto příznaky:
- naléhavá potřeba na toaletu, často uprostřed noci,
- bolestivé močení,
- bolest po ejakulaci,
- bolest dolní části zad,
- bolest konečníku,
- těžký pocit za šourkem,
- oteklá a citlivá prostata,
- krev ve spermatu,
- blokáda moči (potíže s močením nebo slabý proud moči). [9, 10, 11]
Co zánět prostaty způsobuje?
Jak jsme si již uvedli výše, zánět prostaty je nejčastějším urologickým onemocněním u mužů ve věku do 50 let, konkrétně tedy jeho chronická forma. Chronická nebakteriální prostatitida představuje až 90 % všech zánětů prostaty.
Lékaři si nejsou jisti, co přesně způsobuje chronický zánět prostaty, nicméně za spouštěče jsou považovány faktory, jako je stres, poškození blízkých nervů a fyzické zranění. Prostatitida je také spojována s imunitními poruchami, jako je chronický únavový syndrom a syndrom dráždivého tračníku.
Bakteriální zánět prostaty je zapříčiněn bakteriální infekcí. Bakterie se do prostaty mohou dostat například tehdy, když infikovaná moč proudí zpět z močové trubice. Dalšími možnými příčinami bakteriální prostatitidy jsou:
- infekce močového měchýře,
- močové kameny,
- chirurgie nebo biopsie vyžadující použití močového katétru,
- kameny v prostatě,
- retence moči (nevyprázdnění močového měchýře úplně).
Rizikové faktory
Vyšší riziko rozvoje chronického zánětu prostaty mají tedy muži, kteří prodělali zánět močového měchýře nebo jiné části močového ústrojí. Mezi další rizikové faktory patří především:
- zvětšená prostata,
- anomálie v močovém ústrojí,
- anální sexuální styk,
- poranění třísel,
- v minulosti prodělaná prostatitida,
- HIV/AIDS. [12, 13, 14, 15, 16]
Jak probíhá vyšetření zánětu prostaty?
Vzhledem k tomu, že příznaky mohou být v některých případech nejasné, pokud jde o zánět prostaty, je nezbytné provést komplexní vyšetření k určení správné diagnózy. V případě bakteriálního zánětu prostaty mohou být bakterie odhaleny z moči, tekutiny prostaty nebo krve. Nejčastěji se pak kombinují tato vyšetření:
- vyšetření prostaty konečníkem,
- cystoskopie močového ústrojí,
- laboratorní vyšetření moči,
- výtěr z močové trubice, případně ejakulátu,
- ultrazvukové vyšetření močopohlavního systému,
- urodynamický test,
- krevní test.
Každý typ prostatitidy však vyžaduje jiný typ diagnostiky. Váš ošetřující lékař na urologii bude nejlépe vědět, jaké typy vyšetření byste měli podstoupit. K nalezení správných odpovědí bývá zpravidla zapotřebí provést více testů. [17, 18, 19]
Postihl vás někdy zánět prostaty?
Zánět prostaty: léčba
Léčba zánětu prostaty závisí především na tom, o jaký typ se jedná a co ho způsobilo. V případě bakteriální prostatitidy jsou základem léčby antibiotika. Pokud zánět přejde do chronické podoby, podávají se dlouhodobě po malých dávkách.
Chronický zánět prostaty: léčba
Léčba chronického zánětu je velmi individuální, nicméně jednu z nejúčinnějších léčebných metod představuje fokusovaná rázová vlna. Další způsoby, jak vyléčit chronický zánět prostaty, mohou zahrnovat následující:
- Alfa-blokátory: léky, které pomáhají uvolnit část močového traktu. Pomáhají například snižovat obstrukci způsobenou zvětšenou prostatou.
- Protizánětlivé léky: běžné volně prodejné léky proti bolesti, jako je ibuprofen nebo paracetamol.
- Neurologické léky proti bolesti na předpis: zmírňují neurogenní bolest, která se rozšiřuje do nohou nebo do zad.
- Antidepresiva či léky proti záchvatům: lze využít při dlouhodobé léčbě.
- Léky na zlepšení sexuální funkce: pokud byste měli problémy s dosažením nebo udržením erekce, lékař vám může předepsat léky, jako je Viagra.
- Fyzikální terapie pánevního dna: může zahrnovat myofasciální uvolnění formou jemné masáže ke snížení nebo uvolnění svalové křeče.
Zánět prostaty: bylinky
Existuje přírodní sloučenina zvaná kvercetin nacházející se přirozeně v rostlinách, která by měla zmírňovat zánět u některých mužů trpících prostatitidou. Pomoci ale může také pylový extrakt zvaný cernilton. Než ovšem vyzkoušíte jakékoli doplňky nebo bylinné léky, poraďte se se svým lékařem. Doplňky mohou ovlivnit jiné léky, které užíváte, a způsobit, že nebudou fungovat. [20, 21, 22, 23]
Zdroj: nzip.cz, fnbrno.cz, urologiepropraxi.cz, urosante.cz, mayoclinic.org, my.clevelandclinic.org, webmd.com, urologyhealth.org, nhs.com