Mírné bolesti břicha se mohou dostavit například po těžkém jídle nebo po dietní chybě. Plynatost a bolest břicha jsou zcela běžné potíže, které může způsobit i hltání jídla nebo žvýkání žvýkaček. Opakované, pravidelné a dlouhodobé bolesti břicha však mohou poukazovat na vážnější onemocnění a mohou těžce poškodit zdraví pacienta.
Co se dozvíte v článku
Příčiny bolesti břicha
Neustálá bolest břicha může být projevem mnoha různých onemocnění. Mezi nejčastější příčiny patří zažívací potíže, konzumace špatného jídla, nadýmání a dlouhodobá zácpa. Nepříjemné bolesti břicha ovšem mohou signalizovat také některé závažnější choroby, jako jsou například Crohnova nemoc, celiakie, zánět žlučníku nebo třeba rakovina slinivky, jater či žaludku.
Bolest břicha pak často bývá lokalizovaná na konkrétní místo. To lékařům pomůže objevit postiženou oblast trávicího traktu a může jim to značně usnadnit přesnou diagnostiku problému. Pokud se jedná o bolest celkovou, pak je třeba provést kompletní vyšetření. Pacienti si přitom stěžují hlavně na tyto problémy:
- bolest na levé straně břicha,
- bolest na pravé straně břicha,
- bolest v pravém boku břicha,
- bolest v levém boku břicha,
- bolest břicha na levé straně dole,
- bolest břicha nad pupkem,
- bolest břicha pod pupkem,
- bolest břicha kolem pupku,
- bolest břicha nahoře uprostřed,
- bolest břicha pod žebry,
- bolest celého břicha,
- bolest břicha a zad,
- bolest břicha od zad. [1, 2, 3, 4]
Mnoho pacientů se ve svém životě setkává s takzvanou funkční bolestí břicha. Tyto bolesti se mnohdy objevují náhodně a je velice těžké vysledovat, co je způsobuje. Často souvisí se stresem, úzkostmi, depresemi či trémou. Funkční bolest břicha zhoršují nezdravý životní styl a špatné stravovací návyky, mezi které patří jezení ve spěchu, hltání či nepravidelnost v jídle.
Pokud je bolest způsobena vážným onemocněním, jedná se o takzvanou organickou bolest břicha. Může jít třeba o vředy, zánět žaludku, zánět slinivky, poruchy jater či rakovinu. V těchto případech je nutné, aby byl pacient pečlivě vyšetřen a správně léčen. Jinak bolesti břicha nezmizí a dostaví se daleko vážnější problémy. [5, 6, 7]
Bolest břicha vlevo a časté příčiny
Bolest levé strany břicha může způsobit celá řada faktorů:
- chronický zánět slinivky břišní, vřed žaludku či porucha sleziny – bolest na levé straně břicha pod žebry,
- onemocnění tlustého střeva a konečníku, akutní gastroenteritida či zánět močových cest – bolest břicha vlevo dole (v levém podbřišku),
- nadýmání.
Bolest břicha vlevo dole u mužů může souviset se zánětem prostaty. U žen se mohou tímto způsobem projevovat záněty vaječníků či dělohy.
Bolest břicha vpravo a časté příčiny
Bolest v pravé části břicha může poukazovat na:
- zánět žlučníku a další potíže se žlučníkem – ostrá bolest břicha vpravo pod žebry,
- onemocnění jater – tupá bolest břicha na pravé straně pod žebry,
- akutní apendicitida – bolest břicha vpravo dole. [8, 9, 10, 11]
Bolest břicha v noci
Noční bolesti břicha často souvisí s dvanácterníkovými vředy. Nepříjemné pocity a bolesti se dostavují zhruba 4–6 hodin po konzumaci jídla. Tento stav byste určitě neměli podceňovat, takže pokud se u vás objevuje opakovaně, vydejte se za lékařem. Neléčené duodenální vředy jsou velice nebezpečné, protože mohou způsobit perforaci střev a zánět pobřišnice.
Méně závažnou příčinou bolestí břicha v noci bývá přejídání se a konzumace těžkého jídla na noc. Zde je řešení jednoduché – stačí upravit stravovací návyky. [12, 13]
Druhy bolestí břicha
Podle charakteru bolesti břicha odborníci rozlišují čtyři různé kategorie:
- ostrá bolest břicha – silná bolest břicha, většinou ohraničená, pacienta trápí píchání, bodání a bolest břicha na dotek, často se přidává i zrychlený puls a horečka,
- tupá bolest břicha – není přesně lokalizovaná, jde spíše o nepříjemný soustavný tlak ve střední části břicha,
- křečovitá bolest břicha – může postihovat specifické části i celé břicho, projevuje se jako svíravá bolest břicha při pohybu, může bránit i v narovnání se,
- nadýmání – pocit těžkého a plného břicha doprovázený křečemi, tlakem, kručením v břiše a říháním. [14, 15]
Co pomáhá na bolest břicha?
Co na bolest břicha spolehlivě zabírá? Zde záleží vždy na příčině. Pokud stojí za bolestmi břicha špatné stravovací návyky či dietní chyby, obvykle si člověk vystačí s domácí léčbou. Mírné obtíže se dají vyléčit úpravou jídelníčku, ze kterého je nutné vyloučit těžké, smažené a uzené pokrmy.
Prospěšné jsou naopak lehké a čerstvé potraviny bohaté na vlákninu. K tomu byste měli přidat dostatek pohybu a nezapomínat ani na pitný režim. Vyhýbejte se syceným nápojům a pijte raději čistou vodu nebo bylinkové čaje. Úlevu mohou přinést také:
- fenyklový čaj,
- čaj z koriandru, heřmánku či meduňky,
- odvar z kmínu,
- teplé, nebo naopak studené obklady,
- volně prodejné léky na bolesti břicha a nadýmání. [16, 17, 18]
Kdy vyhledat lékaře?
Pokud vás břicho bolí dlouhodobě a potíže neustávají nebo se dokonce zhoršují, je nezbytné navštívit lékaře, protože by se mohlo jednat o nějaký vážný problém, který je třeba řešit ihned. Některé nemoci vyvolávající časté bolesti břicha mohou být pro pacienta i životu nebezpečné. Typicky se jedná například o zánět slepého střeva, jehož prasknutí vyžaduje bezodkladnou lékařskou pomoc. Mezi varovné signály patří také:
- bolesti břicha a zvracení,
- průjem a bolest břicha,
- bolest hlavy a břicha,
- akutní bolest břicha spojená s horečkou,
- bolesti provázené malátností a ztrátou orientace. [19, 20, 21]
Zdroje: karger.com, mayoclinic.org, webmd.com, medicinenet.com, medparkhospital.com, medicalnewstoday.com, health.com, healthdirect.gov.au, medlineplus.gov, verywellhealth.com, stefajir.cz, cpzp.cz, pediatriepropraxi.cz, casopisvnitrnilekarstvi.cz
Bolest břicha – rozcestník
Čtěte k tématu:
-
Bolest na levé straně břicha může značit zánět střev i slinivky. Někdy je ale na vině jen plynatost
-
Bolest na pravé straně břicha může být nebezpečná. Často se jedná o zánět slepého střeva
-
Bolest břicha pod pupkem často způsobuje zácpa a nadýmání. Může ale signalizovat i vážnou nemoc
-
Mezi příznaky spojené s bolestí břicha patří zvracení a průjem. Časté jsou ale také křeče a nadýmání
-
Co na bolest břicha pomůže, zjistíte z lékařského vyšetření. Léčba často zahrnuje šetřící dietu