Co jsou afty?
Co se dozvíte v článku
Afty neboli zánět sliznice dutiny ústní se zpočátku projevují drobným vřídkem s bělavou skvrnou (zvanou fibrin) a zarudlým lemem, který se nazývá halo. Někdy se s tímto postižením můžete setkat také pod jménem aftózní stomatitida. U dětí se může objevit už od prvního roku života.
Tyto vřídky zpravidla bývají velmi bolestivé, a proto často způsobují potíže při konzumaci potravin a tekutin, což může hlavně u dětí vést k tomu, že budou odmítat jíst a pít. Zejména tekutiny je však nutné ohlídat, aby nedošlo k dehydrataci organismu.
Afty postihují nejen děti, ale i dospělé a nejčastěji jimi trpí mladí lidé ve věku 15 až 30 let. U většiny osob se afty objevují opakovaně, ale přesný důvod, proč tomu tak je, není bohužel znám. [1], [2]
Jak se afty v puse u dětí projevují?
Puchýřek může vzniknout kdekoli na vnitřní straně retní sliznice, na dásni, na měkkém patře, pod jazykem či na jeho hranách a dokonce i v krku. Afty na jazyku či na dásni u dětí bývají zpravidla:
- malé a mělké,
- kulaté či oválné,
- zarudlé na okraji,
- uprostřed pokryté šedobílou erozí s nažloutlými okraji.
Tyto puchýřky bývají velice nepříjemné a zejména během jídla a pití mohou působit nepříjemnou bolest. U dětí se výjimečně může projevit i zvýšená teplota. Následné hojení trvá přibližně 5 až 14 dní v závislosti na velikosti vřídku.
Afty u dětí a teplota
Pokud se afty objeví u malých dětí, zejména ve věku 1 až 3 roky, mohou být kromě samotné bolesti doprovázeny také horečkou a celkově zhoršeným zdravotním stavem. Děti v tomto věku byste měli vždy vzít vyšetřit k lékaři, který zkontroluje, zda se jedná skutečně o afty, a doporučí vám vhodné léčivé přípravky. [3], [4]
Co afty u dětí v puse způsobuje?
Co afty u dětí vyvolává, bohužel není zcela jasné, jelikož se zpravidla objeví bez zjevné příčiny. Někdy ovšem jejich výskyt může být spojen s nachlazením, vyčerpáním nebo se stresujícími situacemi v důsledku oslabené obranyschopnosti.
Afty často bývají přisuzovány herpetickým virům a terapeuti se rovněž domnívají, že na vině může být celkový zhoršený zdravotní stav a nevhodná strava. Mezi možné příčiny tedy patří:
- nedostatek vitaminu B, C, zinku, železa, vápníku či kyseliny listové,
- přecitlivělost na lepek,
- stres a vyčerpání,
- infekce,
- některé léky,
- hormonální změny,
- poranění dutiny ústní (kartáčkem, kousnutím se do tváře apod.),
- pěnivá složka některých zubních past – laurylsulfát sodný,
- některé potraviny (citrusy, rajčata, papriky či koření). [5], [6]
Co na afty u dětí: léčba
Pokud vaši ratolest trápí afty v puse, je dobré kontaktovat vašeho lékaře, jelikož vám může doporučit, případně předepsat léčivé přípravky, které budou přiměřené jeho věku.
Řešíte v rodině afty?
Vhodnými léky mohou být antivirotika nebo lokální léčiva v podobě gelů, roztoků či pastilek na cucání. Tyto léky mohou zmírnit bolestivost a také urychlit hojení. Mezi léčivé přípravky patří následující:
- anestetika: benzokain, Herbadent, lidokain Dentinox Gel N, polidokanol Solcoseryl Dental Adhesive Paste,
- antiseptika: 0,1% chlorhexidin Corsodyl, Curasept, Paroex, triklosan Colgate Plax hexetidin, Stopangin,
- nesteroidní antiflogistika: benzydamin, Tantum verde, kyselina salicylová Mundisal, Bukosan,
- bioadheziva: Gengigel, Aloclair,
- mukoprotektiva: Ulcogant.
Pokud se váš potomek potýká s afty několikrát do roka, je dobré, aby podstoupil speciální vyšetření pro případ, že by afty byly vedlejším příznakem nějakého onemocnění, jako jsou anémie, střevní záněty, celiakie či přecitlivělost na některé alergeny. [7], [8]
Co na afty u dětí: babské rady a přírodní léčba
Mezi nejsilnější přírodní přípravky na léčbu aftů patří především éterický olej zvaný ravensara, který můžete střídat s levandulovým éterickým olejem. Dále také můžete vyzkoušet olej z levandule, tea tree oil nebo také roztok z genciánové violeti. O dávkování se však vždy raději poraďte s vaším pediatrem. [9], [10]
Jak podpořit léčbu aftů u dětí v puse?
Kromě výše uvedené léčby se snažte omezit podráždění sliznice kořením a některými potravinami, které způsobují alergie (např. rajčata, citrusy apod.). Podávejte vašemu dítěti vlažnou stravu i nápoje, nikoli horké ani příliš studené. Jídlo by mělo být ideálně v rozmixované podobě. Zároveň omezte ovocné džusy a šťávy.
Dbejte na to, aby dítě pilo dostatek vody, případně čaje, a díky tomu zůstalo dostatečně hydratované. Právě dehydratace organismu totiž představuje hlavní riziko při výsevu těchto bolestivých puchýřku v ústech.
Zkontrolujte, zda váš potomek používá dostatečně měkký kartáček, a pokud má rovnátka, ověřte, jestli ho někde netlačí. K rychlému uzdravení napomáhá také pobyt na čerstvém vzduchu, pohyb (za předpokladu, že nemá teploty) a dostatečný příjem vitamínů z pestré stravy. Rovněž se snažte zamezit vzniku stresových situací. [11]
Zdroje: pediatriepropraxi.cz, cpzp.cz, babyonline.cz, nutriklub.cz, angis.cz