Jaké existují druhy chřipky?
Pod pojmem chřipka se skrývá respirační infekce, kterou způsobují čtyři typy RNA virů neboli takzvané chřipkové viry. Vědci je rozlišují jako viry typu A, B, C a D, přičemž všechny čtyři uvedené druhy spadají do čeledi Orthomyxoviridae. Za chřipku u lidí jsou pak zodpovědné především viry typu A a B, které jsou přenášeny prostřednictvím kapének produkovaných nakaženými jedinci při kašlání, kýchání nebo mluvení. Člověk se však může nakazit také, dojde-li k blízkému kontaktu se zvířecími přenašeči.
Virus chřipky typu C není u pacientů detekován příliš často a obvykle navíc způsobuje pouze mírné infekce, takže nepředstavuje výraznou hrozbu pro veřejné zdraví. Co se týká chřipkového viru typu D, tak u něj bylo zjištěno, že napadá primárně skot, a doposud nebylo prokázáno, že by tento typ viru někdy infikoval nějakého člověka. [1, 2, 3, 4]
Chřipka typu A
Viry chřipky typu A jsou schopné infikovat člověka i různá zvířata, jako ptáky, prasata nebo koně. Rezervoárem jsou přitom divocí ptáci. Přenos zvířecího viru chřipky A na člověka ze zvířete je však vcelku vzácný. Takto nakažený člověk navíc původně zvířecí onemocnění na další lidi nepřenáší.
Viry chřipky typu A se pak dále dělí na několik podtypů, a to na základě dvou membránových proteinů nacházejících se na jejich povrchu. Tyto proteiny nesou názvy hemaglutinin (HA) a neuraminidáza (NA), přičemž existuje 18 různých subtypů HA a 11 různých subtypů NA.
Jednotlivé podtypy viru chřipky A jsou pojmenovány právě podle jejich povrchových proteinů HA a NA. Například virus označený jako H3N8 představuje podtyp chřipky A, který obsahuje protein HA 3 a protein NA 8, zatímco virus označený jako H5N1 pak obsahuje protein HA 5 a protein NA 1 a tak dále.
Ačkoliv existuje mnoho různých kombinací HA a NA proteinů, v současné době je v obecném oběhu mezi lidmi pouze zlomek z nich. Chřipku typu A u lidí tak způsobují kombinace proteinů H1N1, H1N2 a H3N2. Další subtypy této nemoci se pak nacházejí u jiných živočišných druhů, jako jsou například psi (kombinace proteinů H3N8) nebo koně (kombinace proteinů H7N7).
Kromě výše uvedených označení však existuje ještě také mezinárodně uznávaná nomenklatura virů chřipky, kterou přijala v roce 1979 Světová zdravotnická organizace (WHO). Toto označení zahrnuje kromě subtypu hemaglutininu a neuraminidázy také údaje o typu viru (A, B nebo C), původním hostiteli, geografické oblasti, číslu kmene a roku izolace. [5, 6, 7]
Jaké má chřipka typu A příznaky?
Běžné příznaky chřipky typu A lze snadno zaměnit s jinými zdravotními problémy. Zatímco v některých mírnějších případech může toto onemocnění odeznít samo a symptomy během nemoci nejsou příliš výrazné, těžké případy chřipky typu A mohou pacienta dokonce ohrozit na životě. Na rozdíl od běžného nachlazení je pak pro chřipku tohoto typu charakteristický náhlý vzestup horečky s bolestí svalů a kloubů. Dále mohou nemoc doprovázet také tyto příznaky:
- kašel,
- rýma nebo ucpaný nos,
- kýchání,
- bolest v krku,
- bolest hlavy,
- únava,
- zimnice.
U dětí a starších lidí se může chřipka projevovat příznaky jako je průjem, nevolnost, zvracení a bolest břicha. V některých případech mohou onemocnění doprovázet závratě, ušní infekce nebo bolesti na hrudi. Vážnou zdravotní komplikací chřipky je pak zápal plic a respirační selhání. Pokud dojde k těmto komplikacím, je nutné navštívit lékaře. Ten vám doporučí vhodnou léčbu chřipky a v některých případech předepíše i antivirotika.[8, 9, 10]
Rozdíly mezi chřipkou typu A a B
Chřipka typu B může být stejně závažná jako chřipka typu A, ale ve srovnání s chřipkou typu A je během chřipkové sezóny méně častá. Přirozeným hostitelem v případě chřipkových virů typu B nicméně nejsou zástupci ptačí říše, nýbrž člověk. Tyto viry přitom mutují mnohem pomaleji a jsou rozdělovány podle kmenů, nikoliv podle subtypů.
Rychlost mutace viru a s ním spojená četnost výskytu onemocnění pak představuje hlavní rozdíl mezi těmito typy infekce. Kmenům viru B trvá změna jejich genetické výbavy výrazně déle než u chřipky typu A. Tato skutečnost je přitom zodpovědná za výrazně nižší riziko vzniku rozsáhlé pandemie způsobené chřipkou typu B. Obecně je pak možné rozdíly mezi chřipkou typu B a chřipkou typu A shrnout do následujících bodů:
- infekce chřipkovým virem typu A je častější než virem typu B,
- chřipka typu B je častější u dětí mladších 5 let,
- zvířecí viry chřipky A se na člověka přenášejí vzácně, chřipka B je čistě lidské onemocnění,
- virus chřipky typu A se šíří rychleji než virus chřipky typu B. [11, 12, 13]
Zdroje: pediatriepropraxi.cz, nzip.cz, wikiskripta.eu, who.int, metropolisindia.com, healthline.com, healthdirect.gov.au, medicalnewstoday.com