Význam stravy při Crohnově chorobě
Crohnova choroba představuje chronické zánětlivé onemocnění střev, které postihuje různé části trávicí trubice, nejčastěji však oblast tenkého střeva. Konzumace určitých potravin může někdy pomoci zmírnit příznaky tohoto onemocnění během jeho vzplanutí, nebo je dokonce možné dodržováním specifických dietních pravidel tomuto relapsu zabránit a udržet se co nejdéle v remisi, což je takzvané bezpříznakové období.
Pokud se pacient nestravuje tak, jak má doporučeno od lékaře nebo jiného specialisty, může dojít ke vzplanutí nemoci, které doprovází řada nepříjemných symptomů. Některé z nich mohou navíc způsobit dehydrataci a podvýživu. Dlouhodobý relaps tak představuje stav, který velice zatěžuje organismus, a proto by se mu pacienti měli pomocí vhodné stravy snažit vyhnout. Mezi hlavní příznaky Crohnovy choroby se přitom řadí:
- průjem,
- nadýmání,
- bolesti břicha a křeče,
- nevolnost,
- ztráta chuti k jídlu.
Zánět ve střevech může mít navíc na svědomí také vznik píštělí, což je úzký kanálek, kterým vytéká hnis nebo obsah střev. Pacienti trpící Crohnovou nemocí se pak kromě uvedených příznaků také často potýkají s hemoroidy. Pakliže je průběh relapsu velmi intenzivní a závažný, může vám lékař doporučit tekutou stravu nebo dokonce intravenózní výživu. [1, 2, 3, 4]
Crohnova choroba: dieta během relapsu
Doposud bohužel neexistuje žádná vědecky ověřená dieta při Crohnově nemoci. Většina odborníků se však domnívá, že někteří pacienti dokáží identifikovat konkrétní potraviny, které v jejich případech spouštějí příznaky tohoto onemocnění. Když se vyhnete těmto rizikovým potravinám, mohou být symptomy během relapsu, jako je plynatost, bolest břicha, křeče a průjem, lépe zvládnutelné. Zároveň tím dáte také zaníceným střevům čas na zahojení.
Během vzplanutí nemoci je pak obecně doporučeno konzumovat potraviny s vysokým obsahem bílkovin, jelikož ty na rozdíl od potravin bohatých na vlákninu neurychlují střevní peristaltiku. V případě potíží se vstřebáváním živin kvůli Crohnově chorobě je pak důležité dodržovat vysoce kalorickou dietu, a to i za předpokladu, že zrovna nemáte chuť k jídlu.
Jelikož by se měl pacient při relapsu vyhýbat vláknině, to znamená mnoha druhům zeleniny a ovoce, je potřeba nějakou alternativní cestou doplňovat vitamíny a další důležité látky, které tyto potraviny obsahují. Za tímto účelem lze užívat různé doplňky stravy, které jsou volně prodejné v lékárnách, supermarketech či specializovaných obchodech.
Odborníci uvádějí, že během akutního stavu Crohnovy choroby by měl pacient dodržovat takzvanou bezezbytkovou dietu, která spočívá právě ve vynechání vlákniny. Tento typ stravování se obecně doporučuje, když chcete omezit množství produkované stolice a nezatěžovat tolik střeva.
Během bezezbytkové diety byste se měli vyhnout smaženým produktům, dráždivému koření, ale také zelenině, ovoci, bramborám a potravinám, které obsahují hrubou vlákninu, jako je třeba celozrnné pečivo či luštěniny. Z mléčných výrobků a masa je možné konzumovat jen ty s nižším obsahem tuku. [5, 6, 7, 8]
Crohnova choroba: jídelníček při remisi
V momentě, kdy se příznaky nemoci výrazně sníží nebo úplně zmizí, se nacházíte v takzvané remisi. V tomto období je již možné konzumovat potraviny obsahující větší množství vlákniny. Zároveň byste se ale stále měli vyhýbat potravinám, které způsobují nadýmání, jako jsou například fazole, čočka, kapusta nebo zelí. Důležité je také dodržovat pitný režim a tekutiny se snažit přijímat, když zrovna nekonzumujete žádné jídlo.
Lidé trpící Crohnovou chorobou mohou být vystaveni zvýšenému riziku ztráty kostní hmoty a osteoporózy v důsledku různých faktorů, mezi které patří třeba užívání kortikosteroidů, jež zhoršuje schopnost vstřebávání vitaminu D a vápníku. Proto byste měli do svého jídelníčku zařadit potraviny, které tyto látky obsahují ve větším množství.
Znáte někoho, kdo trpí Crohnovou chorobou?
Zvýšení příjmu potravin bohatých na vápník, zejména během remise, je tedy důležité pro podporu pevnosti kostí a celkového zdraví. Obecně by přitom dospělí měli do těla dostat přibližně 1000 miligramů vápníku každý den. Pro doplnění vápníků prostřednictvím stravy je vhodné zařadit do jídelníčku během remise například brokolici, mandle, pomeranče a mléčné výrobky, pokud netrpíte intolerancí laktózy. [9, 10, 11]
Kterým potravinám se zcela vyhnout?
Potraviny, které spouštějí příznaky Crohnovy nemoci, se u každého člověka mohou lišit. Abyste zjistili, jaké potraviny ze svého jídelníčku úplně vyřadit, je nejprve potřeba vypozorovat, které vám způsobují nejvíce potíží. Je proto dobré vést si deník, kam budete zapisovat vše, co jste který den jedli. Nejčastěji přitom mezi tyto spouštěče patří:
- alkohol,
- máslo a margarín,
- majonéza,
- některé mléčné výrobky,
- sycené nápoje,
- káva a čokoláda,
- kukuřice,
- smažená jídla,
- potraviny s vysokým obsahem vlákniny,
- potraviny produkující plyn (čočka, fazole, luštěniny, zelí, brokolice, cibule),
- ořechy a semena (včetně arašídového másla a jiných ořechových másel),
- syrové ovoce,
- syrová zelenina,
- kořeněná jídla,
- celozrnné produkty.
Jakmile identifikujete potraviny, které vyvolávají příznaky této nemoci, můžete se rozhodnout, jestli se jim úplně vyhnete, nebo se naučíte je připravovat tak, aby vám neškodily. Pokud vám například způsobuje problémy určitá syrová zelenina, nemusíte se jí nutně vzdát. Zkuste ji nejdříve tepelně zpracovat, třeba pak bude pro vaše střeva snesitelnější. [12, 13, 14]
Zdroje: webmd.com, strevni-zanety.cz, internimedicina.cz, nzip.cz, medicalnewstoday.com, crohn.cz, healthline.com, crohnscolitisfoundation.org, nhs.uk