Co je noradrenalin?
Co se dozvíte v článku
Noradrenalin, rovněž nazývaný norepinefrin, je stresový hormon dřeně nadledvinek (katecholamin), který se stejně jako adrenalin podílí na spouštění poplachové reakce. Úkolem noradrenalinu je zmobilizovat organismus k akci tím, že stahuje cévy, zvyšuje tlak krve a také hladinu krevního cukru.
Noradrenalin je zároveň jedním z neurotransmiterů, což jsou biochemické nervové přenašeče elektrických impulzů mezi nervovými buňkami. Dalšími typickými neurotransmitery jsou serotonin, dopamin a acetylcholin. [1, 2, 3]
Funkce noradrenalinu
Informace o světě kolem sebe získáváme prostřednictvím nervového systému, který úzce spolupracuje s hormonální soustavou. Noradrenalin se tedy uvolňuje do krve, když mozek začne vnímat, že dochází ke stresové události. Jeho přítomnost v žilách si můžete uvědomit například ve chvíli, když jste nervózní a potí se vám dlaně nebo když se vám ze strachu zrychlí tep.
Jako součást reakce organismu na stres tento hormon ovlivňuje způsob, jakým mozek upíná svou pozornost a reaguje na události. Tato reakce zároveň způsobí řadu změn ve vašem těle, které jsou známé jako reakce „bojuj, nebo uteč“. V tomto okamžiku dochází k již zmiňovaným fyziologickým změnám, tedy k zúžení cév, zvýšení tlaku krve a krevního cukru, a následkem toho i k dalším tělesným jevům:
- Zorničky očí se rozšíří, aby do nich mohlo pronikat více světla a člověk lépe viděl více ze svého okolí.
- Kůže zbledne, jelikož krevní cévy obdrží signál, že mají odvádět krev do oblastí, které více potřebují kyslík z krve, jako jsou svaly.
- Srdce pumpuje silněji a rychleji, aby se dostalo více okysličené krve do svalů. Zvyšuje se i krevní tlak.
- Dýchání je hlubší a rychlejší. Dýchací cesty se více otevřou, čímž se do krve dostane více kyslíku, který jde do svalů.
- Svaly díky většímu objemu krve a kyslíku mohou reagovat s větší silou a rychlostí.
- Uložený glykogen ve vašich játrech se přemění na glukózu, která tělu poskytne více energie. [4, 5, 6]
Adrenalin a noradrenalin: jaký je mezi nimi rozdíl?
Chemicky jsou si tyto dva hormony velmi podobné, neboť se jedná o neurotransmitery, které působí na alfa a beta receptory. Rozdíl však spočívá v tom, že adrenalin, známý také jako epinefrin, má výrazně větší účinek na beta receptory.
Zatímco alfa receptory se nacházejí pouze v tepnách, beta receptory jsou přítomny v plicích, srdci a tepnách kosterních svalů. Adrenalin má tedy silnější účinek na celkový organismus. Jak epinefrin, tak norepinefrin tedy mohou mít vliv na vaše srdce, hladinu cukru v krvi a krevní cévy.
Noradrenalin však může navíc způsobit zúžení krevních cév a zvýšení krevního tlaku. Dochází tedy k tomu, že srdce pumpuje proti odporu zúžených cév. Tento tlak může dokonce spolu s adrenalinem po delší době poškodit srdeční tkáň a samotné cévy, čímž se zvyšuje riziko infarktu a mrtvice. [7, 8]
Noradrenalin a jeho využití v medicíně
Noradrenalin se využívá především při léčbě akutních zdravotních stavů, kdy je nutné zvýšit příliš nízký krevní tlak pacienta. Udržení dostatečného krevního tlaku umožní zachovat funkční krevní oběh, což dotyčnému může zachránit život. Důvodem, proč k akutnímu nízkému tlaku dochází, mohou být například:
- šokové stavy při ztrátě tekutin,
- sepse v důsledku infekce,
- selhávání srdce,
- anafylaktický šok.
K tomuto účelu je sice možné rovněž využít adrenalin (epinefrin), ale upřednostňuje se noradrenalin právě kvůli tomu, že působí pouze na alfa receptory v tepnách. Použití adrenalinu dávají lékaři přednost při těžkém astmatickém záchvatu, srdeční zástavě a také anafylaktickém šoku. Tedy v případech, kdy je výhodnější působit rovněž na beta receptory. [9, 10]
Nedostatek noradrenalinu a adrenalinu
Některé faktory mohou ovlivnit schopnost těla produkovat adrenalin a noradrenalin nebo na ně reagovat a způsobují nedostatečnou hladinu těchto hormonů v těle. Mezi hlavní příčiny patří zejména:
- chronický stres,
- špatná výživa,
- některé léky,
- určité zdravotní stavy.
Nízké hladiny noradrenalinu v krvi mohou přispívat k různým fyzickým a duševním stavům. Někteří lidé proto mohou užívat léky, které zvyšují uvolňování noradrenalinu, a to zejména ti, kteří trpí depresemi a poruchou pozornosti s hyperaktivitou (ADHD). Hlavními příznaky nízké hladiny noradrenalinu jsou:
- úzkost,
- deprese,
- hypoglykémie (nízká hladina cukru v krvi),
- migrény,
- syndrom neklidných nohou,
- poruchy spánku. [11, 12]
Noradrenalin: dávkování
Noradrenalin se vyrábí ve formě roztoku, který se pacientovi podává nitrožilně. Typickým způsobem aplikace je naředění roztoku a následná infuze pomocí dávkovače. Běžná dávka u dospělého člověka je 0,5 až 1 mikrogram za minutu v závislosti na hodnotách krevního tlaku, který musí být po celou dobu monitorován. Aplikace bez předpisu od lékaře je přísně zakázána, neboť může způsobit zvýšení srdečního rytmu, akutní trávicí obtíže i poruchy srdečního rytmu. [13]
Zdroje: stefajir.cz, nzip.cz, prirodovedci.cz, psychoweb.cz, cpzp.cz, verywellhealth.com, healthline.com, medicalnewstoday.com