Syndrom neklidných nohou způsobuje poruchy spánku. Jak se ho zbavit?

Syndrom neklidných nohou (SNN) je neurologické onemocnění, pro které je charakteristické nutkání pohybovat končetinami. V rozvinuté formě způsobuje tato zdravotní komplikace problémy se spánkem a zhoršuje kvalitu života nemocných. Pomoci může změna životního stylu nebo léčba pomocí vhodně zvolených léčivých přípravků.

Co je syndrom neklidných nohou?

Syndrom neklidných nohou (SNN nebo také nemoc neklidných nohou), který je v zahraničí známý také pod zkratkou RLS (restless legs syndrome), patří v dnešní době mezi poměrně časté zdravotní problémy. Ve skutečnosti se však nejedná o nic nového, příznaky tohoto onemocnění totiž byly poprvé popsány již v sedmnáctém století a jako diagnóza existuje od roku 1945.

Podle lékařů trápí syndrom neklidných nohou v České republice téměř milion pacientů a častěji se vyskytuje u žen. První příznaky se mohou dostavit již v dětství, zatímco s postupujícím věkem obvykle nabírají na intenzitě. Onemocnění však může propuknout v podstatě v jakémkoliv věku. Syndrom neklidných nohou přitom postihuje především dolní končetiny, ale v některých případech mohou být zasaženy také ruce a trup.

Příčiny vzniku

Z čeho vzniká syndrom neklidných nohou? Přesný mechanismus, jak tato choroba funguje, prozatím není známý. Odborníci se nicméně domnívají, že má neurologické příčiny. Svou roli však mohou hrát také další důležité faktory, jako je genetika, nedostatek železa či další onemocnění. Jak přesně se však nemoc spouští, je prozatím stále záhadou.

Formy onemocnění

Syndrom neklidných nohou se vyskytuje v primární a sekundární formě. Co se týče primární formy, ta není spojena s žádným dalším onemocněním a podle lékařů je zde důležitým faktorem především genetika. Syndrom neklidných nohou má totiž v takovém případě zhruba u poloviny pacientů rodinný výskyt.

Sekundární forma SNN je podmíněna jiným onemocněním či změnami v lidském organismu. Lékaři spojují syndrom neklidných nohou například s těmito faktory:

Příznaky onemocnění mohou zhoršovat také některé léky, jako jsou antiemetika, antipsychotika, antidepresiva nebo některé přípravky proti nachlazení a alergiím s obsahem antihistaminik.

Jaké má syndrom neklidných nohou příznaky?

Typickým projevem syndromu neklidných nohou je nesnesitelné nutkání pohybovat končetinami, které je většinou vyvolané nepříjemnými pocity v nohách, jako je slabé brnění, mravenčení, svědění, nebo dokonce ukrutná bolest. Nejčastěji se toto nutkání objevuje v klidovém stavu, kdy pacient není aktivní, nebo večer před usnutím.

Lidé si dále stěžují také na tyto projevy:

 • Bolesti lýtek
 • Štípání nebo lechtání
 • Chladnutí či zteplání končetin
 • Pocit těžkých nohou
 • Pocit slabých nohou
 • Svědění nohou před spaním
 • Třes nohou v klidu
 • Otoky
 • Zvýšená tvorba žilek
 • Sklon k tvorbě varixů

V důsledku syndromu neklidných nohou se u některých pacientů rozvíjí také další nepříjemná zdravotní komplikace, a to dlouhodobá nespavost. Syndrom neklidných nohou totiž ruší usínání a spánek. Pacienti následně mají problémy se soustředěním, trápí je deprese a nejsou schopní běžně fungovat. Některým osobám činí obrovské potíže také delší cestování nebo situace, které vyžadují dlouhé sezení.

Většina lidí (80 %), které trápí syndrom neklidných nohou, si stěžuje také na onemocnění označované jako PLMS neboli periodické pohyby končetin ve spánku. Pro něj jsou charakteristické mimovolné trhavé pohyby či škubání nohou ve spánku, což pacienta obtěžuje v průběhu noci.

Trápí vás nutkání pohybovat dolními končetinami?

Diagnostika SNN

Určit správně diagnózu syndromu neklidných nohou je možné pouze pomocí kvalitně provedené anamnézy. Lékaři se při tom zaměřují na přítomnost čtyř základních kritérií. Patří sem nutkání pohybovat končetinami, které vyvolávají nepříjemné pocity (parestezie), zhoršování příznaků v klidu, zhoršování příznaků večer či v noci a skutečnost, že nepříjemné pocity odezní společně s pohybem.

Co se týče problémů se nespavostí, dále se k diagnostice využívá také polysomnografické vyšetření, které monitoruje právě pacientův spánek. Skládá se z vyšetření pomocí elektroencefalografu, kdy dochází ke snímání elektrických potenciálů mozku z povrchu hlavy, záznamu elektrické aktivity svalů, záznamu pohybu očí, záznamu dýchání a aktigrafie.

Pro vyloučení dalších onemocnění se často provádí také laboratorní vyšetření krve. Díky tomu je možné stanovit diagnózu dalších komplikací, jako je například nedostatek železa.

Léčba SNN

Lidé často považují symptomy SNN pouze za projev sedavého způsobu života či stárnutí nebo se bojí, že jsou příznaky příliš vágní a těžce popsatelné, a proto lékaře vyhledají až pozdě. To je velká chyba, protože vhodná terapie může obtěžující symptomy zmírnit či zcela potlačit. Jaká tedy existuje na syndrom neklidných nohou léčba a co na neklidné nohy pomáhá?

Pacientům, kteří trpí mírnou formou syndromu neklidných nohou, obvykle pomůže změna životního stylu. Ta spočívá například ve cvičení, změně jídelníčku nebo ve snížení konzumace kofeinu, alkoholu a tabáku. Zároveň pomáhá dodržování pravidelného spánkového režimu, masáže nohou či různé obklady. Je dobré vyřešit s lékařem i nedostatek železa, kyseliny listové a hořčíku v organismu. Ačkoliv však režimová opatření mohou ulevit od nepříjemných projevů, nemoc nevyléčí.

U středních a těžkých případů je často nutné přistoupit k farmakologické léčbě. Zde je důležité provést klinické studie a zařadit do nich různé druhy léčiv, protože každému pacientovi může pomoci něco jiného. Mezi nejčastěji předepisované léky na syndrom neklidných nohou patří dopaminergní látky, které zvyšují hladinu dopaminu v mozku, či gabapentin enacarbil a pregabalin. Dále se předepisují také benzodiazepiny, opioidy a antikonvulziva.

Někdo pak doporučuje na syndrom neklidných nohou babské rady. V ložnici je údajně dobré před spaním pořádně vyvětrat, což prospívá klidnému spánku a mělo by to také eliminovat pocit brnění či neklidu v nohou. Nohy je pak dobré před ulehnutím střídavě sprchovat studenou a teplou vodou, přičemž důležitý je i dostatečný odpočinek. Do každodenního jídelníčku navíc zařaďte ovesné vločky, syrový špenát, mandle, oříšky, mandlový olej nebo hnědou rýži.

A co pomáhá na syndrom neklidných nohou, pokud nejde o primární formu nemoci? U sekundární formy syndromu neklidných nohou samozřejmě pomůže především léčba onemocnění, které patří mezi vyvolávající příčiny této poruchy. Pocit neklidných nohou by měl vzápětí spolu s ostatními příznaky alespoň částečně ustoupit.

Syndrom neklidných nohou v těhotenství

Prevalence syndromu neklidných nohou u těhotných pacientek se pohybuje zhruba mezi 10 a 25 %. Nutkání pohybovat končetinami nabývá na intenzitě postupně, neklidné nohy v noci způsobují nastávajícím maminkám celou řadu obtíží a nejhorší bývá situace v průběhu třetího trimestru. Léčba je problematická, jelikož většina doporučovaných přípravků je v těhotenství kontraindikována. Užívá se proto železo a magnesium. Po porodu problémy obvykle vymizí.

Syndrom neklidných nohou u dětí

Syndrom neklidných nohou často trápí starší pacienty, ale projevit se může už v dětství (například syndrom neklidných nohou u miminka) nebo v průběhu dospívání. Malí pacienti pak často mají potíže s usínáním a udržením spánku. Z toho důvodu se po ulehnutí převalují v posteli, propínají a skrčují nohy, třou je o sebe, kopou nohama nebo znovu vstávají, aby si ulevili chůzí.

Dítě trpící syndromem neklidných nohou může vykazovat výrazný motorický neklid, což se podobá příznakům ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou). Zároveň se může projevit PLMS, agresivní chování vůči okolí nebo deprese a výjimkou nejsou ani úzkostlivé stavy. Jaká tedy existuje pro syndrom neklidných nohou pomoc, jestliže se rozvine u malých pacientů?

Pokud se tyto problémy objeví, je třeba včasná a komplexní diagnostika, která spočívá především v tom, že dítě by mělo být schopné popsat příznaky svými slovy. Co se týče léčby, v první řadě je nutné odstranit faktory, které mohou SNN zhoršovat, jako je například nedostatečná spánková hygiena či deficit železa. Dále je dobré upravit denní režim, zařadit relaxační techniky a pravidelně cvičit. V závažnějších případech se používá farmakoterapie.

17 comments

 • Vilma Dlouhá /

  Ahoj, já bych se chtěla zeptat. Je mi jedenáct let a už třeba pět dnů mám takové neklidné nohy, ale jednou za čas mi taky škubou. Já se bojím, že mám ALS. Už jsem to řekla i mamce a prý půjdeme k lékaři. Mohu se tedy zeptat, jestli mezi příznaky syndromu neklidných nohou může patřit i takové škubání/tikání nohou? A jestli nevíte, jestli v mém věku (11 let) můžu mít ALS? Prosím odpovězte. Hrozně se bojím. Děkuji.

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den, Vilmo,

   na uklidnění, ALS je velmi velmi vzácné před 40. rokem života. Jinak neklidné nohy máš jen večer či v noci? A zlepšuje se to s pohybem? Mohlo by se jednat o syndrom neklidných nohou. Je vhodné neurologické vyšetření.

 • dobry den ,ano boly mě i ruce prsty jako kdyby je měla naražené ,Budím mě to ze spaní někdy i brečím je to šílena bolest ,já jsem těhotná , můj manžel je dyabe,,,. prosím porad te mi přišlo to náhle ,děkuji je mi 45 let ,manžel 47 děkuji

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   navštivte praktického lékaře, případně vás po vyšetření odešle se žádankou k neurologovi.

 • Pavlína Benešová /

  Prosím vás o radu moc vás prosím o radu už mám nějaké 2 nebo tři roky syndrom neklidných nohou a pořád se je to zhoršuje nikdy mám takové bolesti že my berou křeče do plosek nohou jako když chodím potupí žiletkách a i v lýtkách to je to stejné dřív mi pomáhalo když jsem chodila sem tam sem tam ale teď spím jen no3 hodiny denně a vstávám v 3:15 ráno takže se moc nevyspíš a mám úbytek svalové hmoty prosím o radu co mám dělatS pozdravem Pavlína Benešová

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   nechte se vyšetřit na neurologii.

   • Pavlína Benešova /

    Já jsem byla vytvořena z vojenské Ústřední nemocnice v Praze kam jezdím a potvrdilo se že už 2 teď 3. Rok mám syndrom neposedných nohou a můj ošetřující lékař je Tomáš Nežádal

 • Pavlína Benešová /

  Dnešnímu dni vážím 57kg

 • Pavlína Benešova /

  A nepomohli by mi na to kapačky

 • Mam problem po operaci vyhrezle plotynky dostalo se mito do nohy a skube pali boli a druhou mam taky studenou na pravou nohu nemuzu poradne chodit prosim chtela bych poradit co stim uz sem vyzkousela vsechno

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   a jste pro to sledovaná u neurologa? Mohlo by se jednat pravděpodobně o neuropatii dolních končetin.
   Jaké všechny léky na bolest vám byly už předepsány? Důležité je léky brát pravidelně, pokud nezabírají, přidává se další lék dle potřeby (ale je potřeba znát celou vaší anamnézu, jaké další léky již trvale užíváte a jakými dalšímu chorobami trpíte,..)

 • Dobrý den přes den mne bolí nohy a nemůžu spát mám i otoky končetin jak horních tak dolních .i horních končetin mám občas neklid rukou.Mám křeče v litkach i v rukách

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   bude potřeba se nechat vyšetřit u praktika. Dle charakteru otoků se rozhodne o dalším vyšetření a případné léčbě (odběry, vyšetření srdce, sonografie žil, atd..)

 • Gabriela Kašparová /

  Dobrý den, článek mne zaujal neboť u dcery 4r od narození pozorujeme neklid zvláště před spaním, někdy ji jako miminko trvalo až 2 hodiny než se doslova “umlatila” koupáním. O syndromu neklidnych nohou jsem tehdy nic nevěděla. Tento měsíc z krve zjištěno nedostatek železa v rámci vyšetření, že dcera bývá často nemocná a taková bledá a kruhy pod očima. Sama si málokdy přes den odpočinek, stale musí.byt v pohybu. Obcas si stěžuje že ji bolí nohy a nahmata lytka. Navíc od prvních krucků vtačí nohy dovnitř, začalo to w sedem ale pediatr nechtěl řešit že to věkem a vývojem odezní. Bohužel stav se spíš zhoršuje. Doma bohužel cviceni na posilování břišních svalů bez úspěchu. Nevydrží. Vůbec nevím na jakého specialistu se obrátit aby došlo k odbornému vyšetření a doporučení vhodného cvičení. Předem děkuji za odpověď

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   doporučuji neurologické vyšetření a dětskou fyzioterapii, poproste vašeho pediatra o žádanky na vyšetření (k neurologovi se objednejte i předem, jsou dlouhé čekací doby)

 • Dobrý den ,mám problém s nohami mám bolesti v kolenach spíše píchání.Pred dvomi rokami mě vytáhli vodu s kolena od té doby sem mě to opakuje,pořád mám bolesti v kolenane a teď se mě to dělá i na pravé straně kolene,tam zase mám problém v kontnikem tam zase mám píchání a bolestivé a dnes se mě podlomily nohy že sem spadla mám ty nohy unavený ,když chodím tak si musím sednou aby si trochu odpocali nevím si už řady .Kupovala sem si krémy a gely na unavené nohy ale nic mi nepomáhá i na bolesti sem brala tablety ale to taky mi nezabírá tak už fakt nevím co ,může mi někdo poradit dekuji

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   je potřeba zjistit příčinu bolestí a případný rozbor výpotku v kolenním kloubu, dle toho se bude odvíjet terapie nebo arthoskopie. Pokud máte nadváhu, tak doporučuji redukci váhy.
   Nechte se vyšetřit na ortopedii.

Napsat komentář

Vaše emeilová adresa nebude zveřejněna

top