Zatímco se nastávající maminky chlubí novými snímky z ultrazvukového vyšetření, hrdě vystrkují zakulacené bříško a své okolí informují o každém kopanci, který jim jejich dítě uštědřilo, potýkají se zároveň s problémy, ohledně kterých se svým okolím tak sdílné nejsou. O co se jedná? Kromě plynatosti, chrápání a zácpy velkou spoustu maminek trápí také svědění pochvy a konečníku.
Svědění pochvy v těhotenství
Nastávající maminky si nejčastěji stěžují na:
- Svědění pochvy na začátku těhotenství
- Svědění pochvy v 9. měsíci těhotenství
- Svědění pochvy v těhotenství po sexu
A co nepříjemný pocit způsobuje? Možností je samozřejmě celá řada, a to od těch naprosto banálních, až po ty, které mohou mít vážné důsledky. Dobrou zprávou však je, že se ve většině případů jedná o první z možností, kdy je na vině bakteriální či kvasinková infekce.
Dříve, než se budeme zabývat konkrétními infekcemi, si vysvětlíme, proč se během těhotenství objevují o poznání častěji. Na vině jsou především hormonální výkyvy, kvůli kterým během gravidity dochází k velké spoustě změn. Poševní sliznice a čípek jsou překrvené a prosáklé, v děložním hrdle se zvětšují žlázky, které produkují více hlenu a vyšší sekreci vykazuje i poševní sliznice. Zároveň však vzniká i vhodné prostředí pro množení některých mikroorganismů.
Kvasinková infekce
Pomyslnou první příčku v tomto ohledu bezesporu drží infekce, které jsou způsobené kvasinkami rodu Candida albicans, jež jsou běžnou součástí mikrobiálního osídlení pochvy mnoha žen. Jako každé jiné houbě, i kvasinkám se daří v teplých, vlhkých a tmavých místech, kterým je právě pochva. Ačkoli může být kvasinková infekce opravdu nepříjemná, obvykle pro rodičku ani dítě nepředstavuje žádné nebezpečí. Pokud by však žena trpěla obtížemi během porodu, mohla by infekci na dítě přenést.
Mezi hlavní příznaky kvasinkové infekce patří:
- Pocit pálení či svědění v pochvě, na zevním genitálu nebo až na stehnech
- Celková místní bolestivost a zarudnutí sliznice a kůže
- Bolest či pálení během pohlavního styku nebo při močení
- Bělavý, hustý tvarohovitý výtok
Co na svědění pochvy v těhotenství pomáhá? I když kvasinková infekce dokáže ženy opravdu potrápit, dobrou zprávou je, že se se poměrně snadno léčí, a to pomocí lokálně aplikovatelných antimykotických přípravků ve formě vaginálních tablet, čípků a krémů.
Bakteriální vaginóza
Dalším poměrně častým onemocněním, které může způsobovat svědění pochvy v těhotenství, je bakteriální vaginóza. Ačkoli název onemocnění může jednoho poměrně vyděsit, ve skutečnosti se o nic vážného nejedná. Tedy alespoň ne u žen, které nejsou gravidní. U nastávajících matek může nemoc v extrémních případech vést až k předčasnému porodu anebo způsobit samovolný potrat. Bakteriální vaginóza dále souvisí také se záněty dělohy po porodech či horším hojením porodních poranění.
Podstatou této nemoci je narušení mikrobiální rovnováhy, kdy v pochvě dojde k přemnožení „špatných bakterií“. To se pak projevuje:
- Nepříjemným zápachem, který ženy přirovnávají k pachu ryb
- Vodnatý výtok
- Šedobílý výtok
- Zhoršení příznaků během menstruace nebo po pohlavním styku
Stejně jako u kvasinkových infekcí, i v tomto případě je výhodou, že se nemoc velmi dobře léčí, a to zpravidla pomocí lokálních antibiotik. Lze jí navíc poměrně snadno předcházet, což jistě ocení především těhotné ženy, pro které „špatné bakterie“ představují poměrně velké riziko. Vhodným preventivním přípravkem je například probiotický vaginální gel Lactofeel, který obnovuje pH v ženském prostředí a ulevuje od příznaků. Je navíc vhodný také pro těhotné a kojící ženy. Tento přípravek lze užívat například po pohlavním styku, po menstruaci nebo po návštěvě bazénu a sauny, kdy je riziko infekce největší.
Výskyt streptokoka v pochvě
Kromě kvasinkové infekce a bakteriální vaginózy může být silné svědění pochvy v těhotenství způsobeno také přítomností bakterie rodu Streptococcus agalactiae. Ta se poměrně běžně nachází v trávicím ústrojí a někdy bývá přítomna i v pohlavním ústrojí ženy. A zatímco v některých případech o přítomnosti bakterie rodička nemusí vůbec vědět, protože jí nezpůsobuje žádné potíže, jindy může vyvolávat nepříjemný pocit svědění či pálení.
Přítomnost této bakterie je třeba hlídat hlavně v 9. měsíci těhotenství, největší riziko pro plod totiž představuje v době porodu, kdy se dítě může nakazit při průchodu porodními cestami. Následkem toho může u novorozenců dojít k zápalu plic či zánětu mozkových blan.
Svědění konečníku v těhotenství
Stejně jako v případě ženských pohlavních orgánů dokáže nastávajícím maminkám těhotenství zkomplikovat také svědění v oblasti konečníku. A i v tomto případě lze za strůjce problému obvykle považovat jediného viníka. Tím je onemocnění, které většina populace zná pod názvem hemoroidy. V potaz ale přichází i některé jiné, i když méně pravděpodobné alternativy. Pojďme si je probrat pěkně popořadě.
Hemoroidy
Hemoroidy, které lidé většinou špatné označují jako hemeroidy, jsou rozšířené a následně i zanícené žíly. Ty se mohou vyskytovat jak hlouběji ve střevech, tak v oblasti konečníku, kde způsobují nepříjemné svědění. V mnoha případech provází takzvané vnější hemoroidy také bolest a krvácení při stolici. U těhotných žen se toto onemocnění objevuje velmi často, a to z toho důvodu, že je vlivem gravidity oblast konečníku oproti normálu více prokrvená. Kromě těhotenství k problémům přispívá také zácpa, sedavý způsob života, zvedání nadměrně těžkých břemen či složení stravy. Jistou roli údajně hraje i dědičnost.
Jak řešit svědění konečníku v těhotenství? Vzhledem k tomu, že se jedná pouze o dočasný problém způsobený graviditou, k léčbě zpravidla postačí přípravky, které jsou volně k dostání v lékárnách. Jedná se o speciální masti, čípky ale i sedavé koupele a změnu stravovacích návyků, zejména pak zvýšení přísunu vlákniny. Osvědčená je v tomto ohledu i dubová kůra, která je k dostání v několika různých alternativách.
Anální trhlina
Svědění konečníku v těhotenství mohou způsobit také anální trhliny neboli natržené tkáně řitního otvoru, ke kterým dochází při oslabení nebo zatížení sliznice. Tato bolestivá poranění se v oblasti rekta tvoří hned z několika důvodů. Nejčastější příčinou je:
Roupy
Méně častým, ale přesto možným původcem potíží bývá Roup dětský, parazitický červ, kterého si pacienti do těla mohou zanést nedostatečnou hygienou svých rukou. Ačkoli mnohem častěji trápí malé děti, nemoc se nevyhýbá ani dospělým a jako taková představuje poměrně velký problém. Paraziti se totiž v těle nemocného velmi rychle množí.
Samičky kladou vajíčka, která způsobují svědění v okolí řitního otvoru. Zejména pak malé děti na tuto nepříjemnost reagují a v oblasti se škrábou bez toho, aniž by si následně důkladně umyly ruce. Vajíčka pak ulpívají na jejich rukou a zůstávají i na veškerých předmětech, kterých se pacienti dotkli. Následně stačí, aby na stejný předmět sáhl někdo další a touto neumytou rukou si cokoli vložil do úst.
Těhotným ženám se proto doporučuje nejen důkladná hygiena rukou, ale také pečlivé omývání ovoce a zeleniny. Ne všechny léky na roupy jsou totiž vhodné pro těhotné a kojící ženy. Léčba proto může být poměrně složitá.
Další příčiny svědění konečníku
Kromě výše uvedených komplikací může svědění konečníku způsobit například:
- Nedostatečná hygiena
- Ekzém
- Bakteriální či kvasinkové infekce
- Plísně
- Alergie
- Karcinom řitního otvoru