Ovulační kalkulačka

Pokud si s partnerem chcete pořídit miminko, nejspíš přemýšlíte o tom, kdy je nejlepší čas se o něj začít snažit. Ačkoliv to možná někteří lidé netuší, k početí může dojít pouze během ovulace, která je poměrně krátká. Právě z toho důvodu by se vám mohla hodit naše jednoduchá ovulační kalkulačka, která po zadání několika údajů zobrazí kalendář, kde jsou uvedeny plodné a neplodné dny.

Jak funguje ovulační kalkulačka?

Chcete vědět, kdy máte největší šanci otěhotnět? Pak využijte naši přehlednou kalkulačku, která je určená právě pro výpočet ovulace a výpočet plodných dnů. Stačí pouze zvolit datum začátku poslední menstruace, vyplnit délku menstruačního cyklu a zadat standardní počet dnů vašeho krvácení. Pak už jen klikněte na tlačítko Vypočítat a během několika vteřin se dozvíte všechny potřebné informace

  • Ovulace
  • Vysoce plodné dny
  • Plodné dny
  • Menstruace


Co vám prozradí ovulační kalkulačka?

Spousta žen si klade otázku, jak poznat ovulaci a které signály naznačují, že brzy nastane nejlepší příležitost k početí. Dobrou zprávou je, že za vás může provést výpočet ovulace kalkulačka, která vám pomůže rychle a bez dlouhého přemýšlení zmapovat váš ovulační cyklus. Díky ní se pak dozvíte i veškeré potřebné informace ohledně ovulace a plodných dnů.

Po zadání všech potřebných údajů vám kalkulačka poskytne spolehlivý ovulační kalendář pro následující dva měsíce. Zde najdete hlavně očekávanou dobu menstruace, ale také termín, kdy by měla ve vašem případě nastat ovulace. Kromě toho navíc kalkulačka vypočítá také plodné a vysoce plodné dny, během kterých budete mít největší šanci otěhotnět.

Co je ovulace?

Pokud se snažíte s partnerem o miminko, jistě vás nepřekvapí, že velice důležitou roli zde hraje ovulace. Jedná se konkrétně o proces, kdy se z vaječníku uvolní zralé vajíčko, které následně putuje vejcovodem až do dělohy. Jestliže se během své cesty setká se spermií a pohlavní buňky vzájemně splynou, dojde k oplodnění. Vajíčko se pak uhnízdí v děložní sliznici, kde pokračuje vývoj dítěte.

Kdy dochází k ovulaci?

Reprodukční schopnost ženy je na rozdíl od té mužské omezená pouze na určitou dobu během menstruačního cyklu, jenž obvykle trvá 21–35 dnů. Pacientky jsou schopné počít konkrétně během ovulační fáze, kdy folikul ve vaječníku dozraje, praskne a uvolní se z něj vajíčko (nebo případně více vajíček). To je následně vyplaveno do vejcovodu, kde se může setkat se spermiemi.

K ovulaci obvykle dochází v polovině menstruačního cyklu, který se počítá od prvního dne menstruace až do posledního dne před následujícím krvácením. Jeho délka ale není pro všechny ženy stejná, což je nutné vzít v úvahu. V případě standardního cyklu, který trvá 28 dnů, ovulace nastane pravděpodobně během 14. dne od začátku krvácení. U kratších či delších cyklů to ale může být jinak.

Pokud si tedy kladete otázku „kdy mám ovulaci“, budete si to muset spočítat na základě vlastní situace. Stačí přitom pouze zjistit, jak dlouho trvá váš menstruační cyklus, a od něj pak odečíst číslo 14. U pacientky s 35denním cyklem tedy ovulace nastane kolem 21. dne (35 – 14 = 21), zatímco žena s 24denním cyklem ji může očekávat zhruba 10. den (24 – 14 = 10).

Vajíčko po uvolnění do vaječníku nicméně velmi rychle zaniká, takže může být oplodněno pouze v intervalu, který je kratší než 24 hodin. Menstruační cyklus navíc není neměnný a doba ovulace se tedy může každý měsíc trochu lišit v závislosti na jeho aktuální délce (podle toho, jak dlouho dozrává vajíčko ve vaječnících).

Ačkoliv ženské tělo funguje v pravidelných rytmech, určit přesný den ovulace tedy rozhodně není snadné. Každá žena je totiž jiná, což platí nejen pro délku menstruačního cyklu, ale také co se týče počtu dnů menstruačního krvácení. Právě z toho důvodu nemusí být u ovulace výpočet prostřednictvím kalkulačky stoprocentně přesný.

Co jsou plodné dny?

Přestože ovulace a možnost početí trvá během každého cyklu pouze 24 hodin, což je čas, kdy je ženské vajíčko životaschopné, ke styku ve skutečnosti nemusí dojít během tohoto krátkého intervalu. Spermie totiž dokáží v organismu pacientky přežít o něco déle, takže otěhotnět můžete i v případě, pokud se budete s partnerem o miminko snažit pár dní před ovulací či chvilku po ní.

Ženské tělo je schopné reprodukce zhruba 5 dnů v rámci jednoho menstruačního cyklu, což označujeme jako plodné dny. Největší šanci na početí nicméně ženy mají právě v den ovulace nebo den před jejím příchodem. Plodné dny pak obecně začínají asi tři dny před ovulací a pokračují ještě nějakou dobu po uvolnění vajíčka z vaječníku, takže může dojít i k otěhotnění po ovulaci.

Pokud tedy znáte přibližný termín ovulace, můžete si plodné dny poměrně snadno spočítat i bez použití nějakého nástroje. Chcete-li však mít veškeré informace ohledně ovulačního cyklu na jednom místě, obstará za vás výpočet plodných dnů kalkulačka. Poté už si můžete jednoduše odvodit, kdy nastane vhodný čas na pokusy o miminko.

Jak zjistit ovulaci?

Přestože dnes existuje pro plodné dny výpočet, který dokáže určit i předpokládaný termín ovulace, k dispozici jsou i další způsoby, s jejichž pomocí se dá ovulační cyklus detailně sledovat. Nejspolehlivější metodou je samozřejmě ultrazvukové vyšetření, kde může lékař pozorovat proces dozrávání folikulu. Kromě toho se však u ovulace výpočet provádí také prostřednictvím těchto dvou postupů:

  • použití ovulačního testu,
  • měření bazální teploty.

Ovulační test

Pokud potřebujete vědět, kdy nastane ovulace, můžete vyzkoušet ovulační testy, které jsou běžně dostupné v drogériích nebo lékárnách. Těsně před ovulací totiž ženský organismus začíná vylučovat poměrně velké množství luteinizačního hormonu (LH), což se označuje také jako LH vlna. Právě ta pak spouští uvolnění vajíčka z vaječníku.

Ovulační testy jsou schopné detekovat zvýšenou hladinu luteinizačního hormonu, který je v moči pacientky přítomný krátce před ovulací. Používají se velice podobně jako těhotenské testy, přičemž stačí namočit testovací proužek do nádoby s čerstvou močí a nechat ho zde po dobu uvedenou v příbalovém letáku.

Obecně si můžete ovulační test udělat kdykoliv během dne, ale neměla by se k tomu používat první ranní moč, v níž je koncentrace luteinizačního hormonu většinou nejnižší. Test by pak mohl být méně citlivý než po zbytek dne. Po jeho provedení byste v každém případě měli zkontrolovat, jak vypadá. Zaznamená-li LH vlnu, objeví se dvě čárky. To znamená, že k ovulaci dojde během následujících 24 až 36 hodin.

Jestliže přemýšlíte, kdy dělat ovulační test, za vhodnou dobu se považuje čas mezi 9. a 18. dnem vašeho menstruačního cyklu. V ideálním případě se přitom ovulační test provádí několik dní před očekávaným začátkem ovulace (zhruba 3–5 dnů), díky čemuž pak žena bude mít dobrý přehled o tom, kdy je plodná a může dojít k početí.

Další variantou je pak ovulační test, který měří hladinu estrogenu ve slinách pacientky. Ovulaci přitom poznáte podle mikroskopického vzorce, jenž připomíná listy kapradiny nebo třeba námrazu na okně. Ne u každé ženy bývá tento obrazec na první pohled tak zřetelný, ale jedná se o levnější variantu a navíc se dá tento test použít opakovaně.

Měření bazální teploty

Kdy začíná ovulace, můžete poznat také podle své bazální teploty, která je jedním z ukazatelů plodných dnů. Její sledování může hrát při plánování těhotenství důležitou roli, protože ji výrazně ovlivňuje produkce pohlavních hormonů ve vaječnících (estrogeny a gestageny), podle čehož se dá lépe určit skutečný příchod ovulace.

Měření bazální teploty by mělo probíhat ráno po probuzení, a to ideálně dříve, než žena vůbec vstane z postele a každý den přibližně ve stejnou dobu. Neměří se přitom klasicky v podpaží, ale vaginálně či orálně (tedy v ústech nebo zavedením do pochvy). Používají se k tomu speciální teploměry na měření bazální teploty nebo klasický digitální teploměr.

Aby bylo měření bazální teploty spolehlivé, je dobré užívat stále stejný teploměr, teplotu měřit na stejném místě po celou dobu cyklu a provádět to ideálně vždy ve stejnou dobu. Typicky pak vypadá následovně:

  • bazální teplota před ovulací – kolem 36,5 °C,
  • bazální teplota po ovulaci – kolem 36,7–36,9 °C (zvyšuje se zhruba o 0,2–0,5 °C),
  • bazální teplota před menstruací – opět klesá na hodnotu kolem 36,5 °C,
  • bazální teplota na začátku těhotenství – kolem 36,7–36,9 °C (zůstává nadále zvýšená),
  • bazální teplota v průběhu těhotenství – stále kolem 36,7–36,9 °C.

Bazální teplotu je dobré zaznamenávat do tabulky nebo grafu (zde nabízíme pro ovulaci a plodné dny kalendář), aby pacientka věděla, jak se v průběhu menstruačního cyklu mění v závislosti na tvorbě hormonů. Díky tomu je možné dobře zmapovat cyklus a zjistit, kdy má žena plodné dny a kdy ovuluje. To se pak dá využít pro plánování těhotenství, nebo naopak k tomu, aby se mu pacientka vyhnula.

Dejte si ovšem dobrý pozor na to, že bazální teplota se může u pacientky změnit také vlivem jiných faktorů, než je blížící se ovulace. Na vině bývá například oslabení organismu z důvodu různých onemocnění, užívání některých léků, konzumace alkoholu nebo nedostatku spánku. Nejedná se tedy o stoprocentně spolehlivou metodu určování ovulace a plodných dnů.

Příznaky ovulace

V současné době existuje pro ovulaci a plodné dny výpočet online, takže se nemusíte snažit si tento termín složitě odvodit podle délky svého cyklu. Přesto se však doporučuje vést si menstruační a ovulační kalendář. Kromě toho navíc můžete blížící se ovulaci poznat také podle charakteristických symptomů, které se s tímto okamžikem obvykle pojí.

Vnímavější pacientky jsou často schopné poznat ovulaci i bez pomoci ovulačního testu nebo bez měření bazální teploty. S tímto momentem se totiž pojí větší pocit vlhka v oblasti poševního vchodu a kromě toho je možné zaznamenat také přítomnost cervikálního hlenu. Ten má konzistenci jako nevařený vaječný bílek a představuje ideální prostředí pro spermie.

Děložní čípek bývá v průběhu ovulace na omak měkký, krátký a také v něm můžete nahmatat malý otvor, zatímco během neplodných dnů je spíše tuhý, dlouhý a žádný otvor zde nenahmatáte. Některé ženy pak mohou pociťovat projevy podobné jako při menstruaci, tedy například bolesti či křeče v podbřišku, a občas se dostaví také slabé krvácení (špinění).

Typické projevy ovulace:

Jak dlouho většinou trvá otěhotnět?

Pokoušíte se s partnerem několik měsíců o miminko a stále se nic neděje? V tom případě nepanikařte. Podle statistik se totiž pouze 25 % žen podaří úspěšně otěhotnět po prvním měsíci zkoušení. Zhruba u 80 % pacientek k tomu pak dojde během jednoho roku a v rozmezí 18 měsíců se to podaří dokonce až u 90 % žen. Pokud se na vás ovšem ani po roce neusměje štěstí, zkuste konzultovat svou situaci s lékařem.

Ovulace po vysazení antikoncepce

Jelikož má antikoncepce výrazný vliv na hormonální rovnováhu v těle pacientky, obvykle trvá nějakou dobu, než se po jejím vysazení vše vrátí do normálu. Většinou se uvádí, že k obnově plodných dnů jsou potřeba zhruba 2–3 měsíce. Těsně po vysazení antikoncepce se pak údajně podaří otěhotnět pouze jedné pětině pacientek. Zároveň se může stát, že bude obnova ovulace trvat o něco déle.

Někdy se ale bezprostředně po vysazení hormonální antikoncepce dostaví takzvaná bouřlivá ovulace, která napomáhá rychlejšímu početí, protože dochází k prudkému vyplavování hormonů do ženského organismu a zvyšuje se aktivita vaječníků. Právě z toho důvodu se spoustě pacientek podaří otěhotnět velice brzy po tom, kdy přestanou užívat pilulky.

U jiných žen se naopak ovulační cyklus již nemusí obnovit, což znamená, že zůstane neplodná. Jedná se nicméně o výjimečné případy a většinou se to týká pacientek, jejichž menstruační cyklus byl narušený ještě před nasazením hormonální antikoncepce. V každém případě je pak nutné řešit situaci s lékařem, který zhodnotí situaci a navrhne možné způsoby řešení.

Co je anovulační cyklus?

Pokud jsou vaše pokusy o miminko neúspěšné, možná je problém právě v ovulaci, nebo spíše v její úplné absenci. K tomu, aby mohla žena otěhotnět, je totiž nutné, aby v rámci ovulace došlo k uvolnění zralého vajíčka z vaječníku. Pokud tento proces neproběhne, hovoříme o anovulaci nebo také o anovulačním cyklu.

Anovulace je typická například pro ženy po menopauze nebo také pro dospívající dívky, ale samozřejmě může potrápit i pacientky v plodném věku. Ty pak nejsou schopné počít dítě, ale mnohdy normálně menstruují, takže o svém problému vůbec nevědí. Kromě toho však mohou zaznamenat i opožděnou menstruaci nebo její úplnou ztrátu.

Anovulační cyklus se dá odhalit například prostřednictvím ultrazvukového vyšetření nebo pomocí laboratorního rozboru krve. Mezi jeho nejčastější příčiny se řadí například:

  • hormonální dysbalance,
  • blížící se menopauza,
  • příliš nízká tělesná hmotnost,
  • příliš vysoká tělesná hmotnost,
  • extrémní fyzická zátěž,
  • nadměrný stres,
  • porucha funkce štítné žlázy,
  • syndrom polycystických ovarií.

Jestliže pacientka neovuluje, je nutné nejprve odhalit příčinu jejích obtíží a následně zahájit vhodnou léčbu. Někdy stačí pouze úprava životního stylu, zatímco jindy je nutné řešit situaci například pomocí vhodných medikamentů, injekční aplikací hormonů nebo prostřednictvím chirurgického zákroku.

Vícečetná ovulace

Při ovulaci většinou dochází k uvolnění jednoho zralého vajíčka, které pak putuje skrze vejcovody do pacientčiny dělohy. Výjimečně se však mohou uvolnit dvě vajíčka nebo jich dokonce může být i více. Pokud dojde k jejich oplodnění, výsledkem jsou vícečetná těhotenství (například dvojvaječná dvojčata).