Bílý povlak na jazyku často souvisí se špatnou ústní hygienou. Příčiny ale mohou být i závažnější

8. 4. 2023 7:30
přidejte názor
MUDr. Daniel Petr | Odborný garant článku
„Bíle povleklý jazyk je častým a zpravidla neškodným příznakem. V některých případech je ale projevem vážnějšího onemocnění.“

Ačkoliv se říká, že normální jazyk má zdravou růžovou barvu, ani jemný bílý povlak nemusí být známkou patologického stavu. Pokud jste ovšem zaznamenali, že došlo ke změně struktury nebo barvy sekretu, který se na jazyku nachází, neměli byste situaci podceňovat. Na vině totiž může být kvasinková infekce, ale i streptokok nebo dokonce rakovina.

Je povlak na jazyku normální?

Pokud vypláznete jazyk a podíváte se do zrcadla, pravděpodobně zaznamenáte přítomnost jemného bílého povlaku. Ten se tvoří prakticky u každého člověka a nepředstavuje tedy žádnou abnormalitu. Sliznice ústní dutiny se totiž neustále obměňuje, dochází zde k odlupování a hromadění odumřelých buněk a ty se pak mísí se slinami a zbytky potravy, díky čemuž se vytváří povlak na jazyku.

Povlak jazyka částečně odráží stav jednotlivých orgánů. U zdravých osob má většinou bílou barvu a je velice jemný, ale tenká vrstva se objevuje také na začátku nemoci. Vždy ovšem záleží na tom, jak povlak na jazyku vypadá, zda je souvislý, nebo naopak jde o samostatné skvrny či pruhy. Sekret navíc bývá osídlen bakteriemi, a proto může také zapáchat nebo pacienta dráždit jiným způsobem.

Na povrchu jazyka se koncentruje velké množství patogenů, které se polykáním dostávají dále do těla. V některých případech pak povlak může dokonce upozorňovat na méně či více závažné zdravotní problémy, které je nutné konzultovat s ošetřujícím lékařem. Výrazně se přitom může lišit struktura i barva povlaku. Pacienti si nejvíce stěžují na:

  • bílý povlak na jazyku,
  • žlutý povlak na jazyku,
  • hnědý povlak na jazyku,
  • zelený povlak na jazyku,
  • šedý povlak na jazyku,
  • černý povlak na jazyku.

Pokud je povlak hustý, může to znamenat, že škodliviny pronikly do hloubky a dochází k tvorbě hlenů. Šedé zbarvení jazyka někdy značí chlad, vlhkost nebo horkost, šedočerné může ukazovat na poruchu ledvin či zdravotní problémy v močových cestách a černé může znamenat extrémní výkyvy tělesné teploty.

Bílo-žlutý povlak na jazyku lékařům většinou napoví, že pacienta trápí obtíže, které se týkají jater nebo žlučníku (například zvýšená hladina cholesterolu nebo snížené vylučování žluči). Hnědý povlak pak často signalizuje střevní poruchy. Pokud jde o bílý povlak jazyka, ten může mít celou řadu různých příčin, od těch banálních až po velice závažné, které není radno podceňovat.

Někdy pak dochází také ke zčervenání jazyka, což je typické třeba při nastupující horečce. Za rozvoj těchto obtíží ovšem může být zodpovědná také infekce horních dýchacích cest nebo spála. Aby toho však nebylo málo, problematický bývá také nízký příjem železa ve stravě či nedostatečná konzumace vitamínů skupiny B. [1, 2, 3, 45]

Je ale potřeba říci, že samotná barva povlaku jazyka k diagnostice nemocí nestačí. Bez odborného vyšetření se tedy většinou neobejdete.

Co znamená bílý povlak na jazyku?

Pacienty obvykle nejvíce zajímá, jaké zdravotní komplikace mohou tento stav způsobit, co dělat, pokud má jejich jazyk bílý povlak, a zda je nutné se okamžitě znepokojovat. Ať už se objeví bílý povlak na jazyku u dětí, nebo zaznamenáte bílý povlak na jazyku u dospělých, většinou to neznamená nic neobvyklého. K větší tvorbě povlaku přitom mají sklony spíše lidé s širším a zvrásněným jazykem.

Někdy může způsobovat bílý povlak na jazyku pálení a tento problém bývá spojený i s dalšími příznaky, jako je horečka, slabost, nevysvětlitelné hubnutí, zvýšená únava či noční pocení. Na to, že opravdu nejde o běžný stav, ale jedná se spíše o problém zaviněný rozvojem nějakého onemocnění, vás mohou upozornit následující symptomy:

  • změna barvy jazyka,
  • změna hybnosti jazyka,
  • změna vlhkosti jazyka,
  • změna vzhledu povlaku jazyka,
  • bradavičky, rýhy nebo afty,
  • pálení a bolest v krku.

Mezi nejčastější důvody, proč se pacienti potýkají s přítomností bílého či jinak zbarveného povlaku na jazyku, patří špatná ústní hygiena. Na vině ovšem může být i celá řada dalších faktorů, jako je kouření či užívání některých léků. Samostatnou kapitolou je pak rozvoj nemocí, kam patří kvasinkové infekce, angína, lichen planus nebo třeba leukoplakie.

Špatná ústní hygiena

Ačkoliv během pravidelné prohlídky u zubaře velké množství pacientů slýchá, že je nutné si kromě zubů čistit také jazyk, ne každý to opravdu dělá. Zanedbaná ústní hygiena může mít na svědomí nepříjemný zápach z úst. Zároveň pak způsobuje i rozvoj bílého povlaku na jazyku, který se stává živnou půdou pro bakterie.

Náprava je v tomto případě ale poměrně snadná. Stačí dbát na pravidelné a důkladné čištění zubů a vyplatí se také čistit jazyk pomocí kartáčků s hrubším povrchem nebo prostřednictvím speciální stěrky. Běžný bílý povlak jazyka tímto způsobem snadno odstraníte. Zůstává-li však na místě i po důkladném čištění, může to být signál, že vaše tělo bojuje s nějakou chorobou.

Pokud jste ráno při čištění zubů žádné obtíže nezaznamenali, ale odpoledne jste si všimli, že jazyk zčervenal, zčernal nebo získal nepříjemně našedlý odstín, nemusíte hned panikařit. Za přechodné změny zbarvení může být totiž zodpovědná také strava, kterou člověk v průběhu dne zkonzumuje. Barvu jazyka mohou ovlivnit třeba sladkosti, bobulovité ovoce, červené víno nebo káva.

Dehydratace

Další příčinou bílého povlaku na jazyku může být přílišné dýchání ústy nebo nepříjemné sucho v ústní dutině, které často doprovází také pocit hořkosti. Pálení jazyka a bílý povlak ale může mít na svědomí také dehydratace organismu, kdy vlivem nedostatečného příjmu tekutin vysychají sliznice, čímž se zhoršuje čistící schopnost dutiny ústní.

Kouření

Bílý povlak na jazyku dospělého pacienta může být samozřejmě spojený také s častým kouřením. Cigaretový kouř totiž obsahuje řadu škodlivých látek, jejichž působením dochází k přímému poškození povrchu jazyka. Kouření zároveň vede k vysoušení sliznice dutiny ústní a samozřejmě i k tvorbě nepříjemného povlaku jazyka.

Rakovina jazyka nejčastěji trápí muže po čtyřicítce. Na vině bývá kouření i tvrdý alkohol
Přečtěte si také:

Rakovina jazyka nejčastěji trápí muže po čtyřicítce. Na vině bývá kouření i tvrdý alkohol

Kvasinková infekce

Poměrně často jsou zodpovědné za povlak na jazyku kvasinky, konkrétně pak druh Candida albicans, který má na svědomí rozvoj různých ústních a genitálních houbových infekcí. Tato mykóza způsobuje vznik bělavých povláčků (tzv. soor), které pokrývají nejen jazyk, ale i další části sliznice dutiny ústní. Dají se poměrně snadno setřít, ale spodina pod nimi bývá zarudlá a podrážděná.

Také za bílý povlak na jazyku u novorozence může být zodpovědná kvasinková infekce, kterou se dítě nakazí při porodu či kojení. Zelený nebo bílý povlak na jazyku u kojence se objevuje také poměrně často, ale mykózy v tomto případě bývají spíše krátkodobé. Pokud by problém přetrvával déle než týden, je nutné poradit se s lékařem, což platí i pro situaci, kdy se objeví bílý povlak na jazyku a afty.

Kvasinkové projevy na sliznicích dále provázejí pacienty trpící cukrovkou nebo osoby s oslabenou imunitou (například po chemoterapii nebo vlivem nákazy lidským virem HIV). Mohou se ovšem objevit i po léčbě antibiotiky, která sice likvidují bacily, ale porušují také zdravou bakteriální mikroflóru, a výjimkou není ani bílý povlak na jazyku v těhotenství.

Streptokoková nebo virová infekce

Trápí vás bílý povlak na jazyku a bolest v krku? V tom případě může být na vině streptokoková infekce v dutině ústní. Nejčastěji se přitom jedná o angínu, což je infekční zánět krčních mandlí. Dále pak mohou tyto komplikace doprovázet také různé infekce dýchacích cest, které způsobují bílý povlak na jazyku a červené tečky.

Mapovitý jazyk

Mezi poměrně časté stavy se řadí také mapovitý jazyk neboli lingua geographica. V tomto případě se na jazyku pacienta objevují místa s bělavým povlakem, která se střídají se zarudlými, ostře ohraničenými ložisky. Rozvoj tohoto zdravotního problému může být někdy spojený s probíhajícím autoimunitním onemocněním, ale v řadě případů jeho původce lékaři nejsou schopní odhalit.

Orální lichen planus

Bílý povlak na jazyku se tvoří také u pacientů, kteří se potýkají s onemocněním, které nese název lichen planus. Jedná se o subakutně či chronicky probíhající nemoc, která může postihnout kůži, vlasy, nehty, sliznici dutiny ústní, ale i sliznice pohlavních orgánů. Pokud jde o manifestaci v ústní dutině, kromě bílého povlaku na jazyku se objevují také zarudlé boláky.

Leukoplakie

Pokud je bílý povlak na jazyku odolný vůči jakémukoliv čištění, má ostré ohraničení a spíše se rozšiřuje, než aby se zmenšoval, může dojít k nahrazení sliznice odolnějším povrchem, který postupem času rohovatí. Na sliznicích se pak může objevit bílý povlak, což lékaři odborně označují termínem leukoplakie.

Mezi příznaky leukoplakie se řadí hustý bílý povlak na jazyku, dásních a na vnitřním povrchu ústní dutiny, který nelze sloupnout ani seškrábnout. Tyto obtíže u některých pacientů postupem času samy odezní, ale jindy mohou způsobit rozvoj závažnějších komplikací. Pokud se s tímto problémem potýkáte, měli byste tedy raději konzultovat jeho řešení s lékařem.

Některé formy leukoplakie bývají spojené s virovými infekcemi, jiné se naopak rozvíjí vlivem kouření a nadměrné konzumace alkoholu. Leukoplakie na okrajích jazyka (vlasatá leukoplakie) bývá známkou HIV infekce. V některých případech pak tyto zdravotní obtíže představují přednádorový stav (odborně prekanceróza), který může vyústit v rozvoj zhoubného nádoru.

Další možné příčiny

Svou roli mohou kromě výše zmíněných činitelů hrát také jiné faktory. V některých případech způsobuje bílý povlak na jazyku rakovina jazyka nebo rakovina dutiny ústní. Na vině však bývají i jiné (často banálnější) důvody, jako je například:

  • podráždění jazyka
  • poranění jazyka (kousnutí se),
  • některé zákroky při ošetřování zubů,
  • konzumace alkoholu,
  • žvýkání tabáku,
  • užívání některých léků,
  • syfilis (bílý povlak a boláky v dutině ústní),
  • další onemocnění. [6, 7, 8, 9, 10, 11, 12]

Diagnostika

Jestliže jste zaznamenali na svém jazyku zvláštní bílý nebo jinak zbarvený povlak, který nesouvisí s vaším jídelníčkem a během několika dnů sám nezmizí, v ideálním případě byste měli vyhledat lékaře. To platí i v případě, že zaznamenáte některé z následujících komplikací:

  • jazyk je bolestivý nebo cítíte nepříjemné pálení,
  • v ústech se objevila vyrážka, otevřené pupínky nebo vředy,
  • máte potíže s polykáním nebo dokonce i s mluvením,
  • trápí vás další příznaky (horečka, slabost, nevolnost, pocení, zvětšené uzliny).

Lékař se pak bude zajímat nejprve o vaši anamnézu, a to včetně pravidelnosti čištění zubů a případně i jazyka, kouření, pití alkoholických nápojů a užívání léků. Kromě toho se zeptá také na známé zdravotní problémy, s nimiž se v současné době potýkáte nebo jste se potýkali v minulosti.

Následovat bude pravděpodobně základní vyšetření, které je možné doplnit o stěry z dutiny ústní. Ty pak lékař odešle na mikrobiologické testy, které mohou odhalit přítomnost kvasinek. Při podezření na leukoplakii je možné z bílého ložiska odebrat také vzorek na histologické vyšetření. Díky tomu se dají prokázat, nebo naopak vyloučit přednádorové změny. [13, 14, 15, 16]

Zaznamenali jste někdy povlak na jazyku?

Jak se zbavit bílého povlaku na jazyku?

Pokud vás trápí některé z výše zmíněných obtíží, jistě přemýšlíte, zda existuje pro bílý povlak na jazyku léčba a co byste měli udělat, aby se vše zase vrátilo do normálního stavu. Ve většině případů není nutné bílý povlak nijak léčit, protože během několika dnů sám od sebe vymizí. Svou roli přitom může hrát i dostatečný přísun tekutin (nejlépe čisté vody).

Někdy pak může pomoci důkladná hygiena ústní dutiny včetně pravidelného čištění povrchu jazyka (například pomocí škrabky nebo speciálního kartáčku) a používání ústní vody. Vzhledem k tomu, že na vině může být také kouření, žvýkání tabáku nebo zvýšená konzumace alkoholu, bílý povlak na jazyku může vymizet také v případě, že s těmito zlozvyky přestanete, nebo je alespoň omezíte.

V ostatních případech pak léčba bílého povlaku na jazyku závisí především na zdravotních komplikacích, které mají tento problém na svědomí. Pokud je na vině orální lichen planus, pro zmírnění příznaků můžete použít třeba ústní sprej nebo vodu s obsahem léčivých látek. Kvasinkové infekce dutiny ústní se léčí antimykotiky v různých formách (gely, tablety, pastilky).

Jestliže se bílý povlak na jazyku objevil ve spojení s angínou nebo jiným streptokokovým onemocněním, lékaři většinou předepisují antibiotika. Syfilis se pak nejčastěji léčí prostřednictvím penicilinu. Pokud je příčinou obtíží leukoplakie, pacient by měl být pravidelně kontrolován. Důležité je dbát na pečlivou ústní hygienu, omezit kouření i konzumaci alkoholických nápojů a lékař může doporučit také vhodnou terapii. [17, 18, 19, 20, 21]

Zdroje: oralb.cz, cs.medlicker.com, stefajir.cz, rehabilitace.info, mayoclinic.org, my.clevelandclinic.org, medicalnewstoday.com, healthline.com, praktickelekarenstvi.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?