Bolest či píchání v podbřišku je problém, který ve většině případů trápí ženy. Není tedy divu, že za nepříjemnými pocity většina z nich hledá gynekologické obtíže. A ačkoli tyto potíže s ženskými pohlavními orgány velmi často souvisí, není to pravidlem. Píchání v podbřišku se navíc může týkat i mužů. Obecně si pacienti nejvíce stěžují na:
Co se dozvíte v článku
- Píchání v pravém podbřišku
- Píchání v levém podbřišku
- Píchání před menstruací
- Píchání v podbřišku během ovulace
- Pobolívání v podbřišku
Píchání v podbřišku a menstruační cyklus
Valná většina žen pociťuje píchání v podbřišku v období menstruace. Čím je to dáno? V plodném věku ženy se děložní sliznice pod vlivem hormonů každý měsíc připravuje na přijetí oplodněného vajíčka tím, že roste, aby se v ní vajíčko dokázalo dobře zahnízdit. Pokud ale vajíčko oplodněno není, odchází z těla pryč společně s onou sliznicí. Z tohoto důvodu se děloha stahuje, což mohou některé ženy pociťovat jako bolest.
Píchání v podbřišku před menstruací pak souvisí s premenstruačním syndromem, který se u někoho objevuje zhruba týden před očekávanou periodou. S menstruačním cyklem jsou pak spojeny i další bolesti v podbřišku, které se mohou objevit v období ovulace, tedy zhruba v polovině cyklu. Mohou přitom trvat jen pár hodin.
Píchání v podbřišku v těhotenství
Píchání v podbřišku může signalizovat i mnohem příjemnější událost. Patří totiž mezi rané příznaky těhotenství. Bolest je v tomto případě způsobena přípravou dělohy na masivní růst, který ji v následujících měsících čeká. Pokud se k nepříjemným pocitům v břiše přidala také ranní nevolnost, bolavá prsa a častější nucení na močení, máte v tomto ohledu téměř jasno.
Píchání v podbřišku jako příznak gynekologických obtíží
O poznání nepříjemnější je, když píchání a pobolívání v podbřišku poukazuje na některé z gynekologických onemocnění. Poměrně častá bývá s bolestí spojena přítomnost myomů v děloze. Jedná se o nezhoubné výrůstky, které se objevují u žen v plodném věku. Jejich růst totiž podporuje ženský pohlavní hormon estrogen vylučovaný vaječníky. Kromě nepříjemných pocitů v břiše se tyto útvary projevují i silnou a déletrvající menstruací. Bolestí břicha se pak samozřejmě projevují také:
- Zánět vaječníků
- Srůsty
- Cysty či jejich uskřinutí
- Endometrióza
- Mimoděložní těhotenství
- Část sexuálně přenosných nemocí
- Různé formy rakoviny
Zejména u žen se pak velmi často objevují i urologické záněty.
Trápí vás někdy píchání v podbřišku?
Problém může být ve střevech
Vzhledem k tomu, že se v podbřišku nachází i tlusté střevo společně s červovitým výběžkem, může být problém v trávicím traktu. Pokud pacienty trápí bolest okolo pupku či v pravém podbřišku, může se u něj rozvíjet Crohnova choroba či ulcerózní kolitida. Častým problémem je rovněž zánět slepého střeva, který začíná neurčitou bolestí v podbřišku, jež se postupně stěhuje na pravou stranu.
Pokud bolest dotyčný pociťuje nejprve prudce v nadbřišku a pak teprve sestupuje do podbřišku, může se jednat o prasklý žaludeční či dvanáctníkový vřed. Na vině ale samozřejmě může být také plynatost, zácpa či průjem. V horším případě mohou být obtíže příznakem rakoviny.
Jaké vyšetření vás čeká?
V dutině břišní se nachází tolik orgánů, že jako laik nemáte téměř šanci poznat, o jaký problém se jedná. Vaše cesta by v případě obtíží proto měla vždy směřovat rovnou k lékaři. Ještě předtím bedlivě sledujte veškeré příznaky, které bolesti břicha doprovází. Uvědomte si rovněž, jakou bolest pociťujete a kam vystřeluje, ať si lékař může udělat co nejpodrobnější představu. V některých případech se může jednat také o potravinovou alergii, sledujte proto, jestli se obtíže neobjevují jen po konzumaci určitého jídla.
Ve zdravotnickém zařízení vás pak pravděpodobně čeká rentgenové či ultrazvukové vyšetření, nutný bývá i rozbor krve a moči. U podezření na gynekologické obtíže gynekolog provádí také vaginální vyšetření. V některých případech je nutné CT, cystoskopie a popřípadě kolonoskopie.
Zdroj: idnes.cz, zena.aktualne.cz