Svědění kůže v těhotenství může mít řadu příčin. Na co si dát pozor?

25. 11. 2019 9:00
přidejte názor

Těhotenství s sebou přináší celou řadu změn a některé z nich pro nastávající maminky bohužel nejsou moc příjemné. Mezi problémy, se kterými se těhotné ženy v některých případech potýkají, patří také svědění kůže. To obvykle úzce souvisí s tvorbou strií, pravidelně doprovází těhotenskou dermatózu, ale může také signalizovat poruchu funkce jater a žlučníku. Pro některé nastávající maminky představuje svědění kůže příznak těhotenství, který se typicky objeví během každé jejich gravidity a po porodu zase rychle zmizí, zatímco jiné ženy se s tímto problémem nikdy nesetkají. V průběhu těhotenství svědění kůže postihne údajně až 20 % nastávajících maminek. Ačkoliv se může objevit svědění kůže na začátku těhotenství, nejčastěji se dostaví ve druhém či tř

Příčiny svědění kůže v těhotenství

Svědění kůže může mít celou řadu různých příčin, jako je kopřivka, atopický ekzém, mykóza nebo třeba svrab. Pokud se však tato zdravotní komplikace projeví během těhotenství, nejčastěji je na vině tvorba strií, těhotenská cholestáza nebo porucha funkce jater a žlučníku.

Tvorba strií

Svědění kůže v těhotenství, ať už na jeho počátku nebo ke konci, je nejčastěji způsobeno tvorbou strií. Střední část lidské kůže se skládá z kolagenových a elastických vláken, díky kterým je pokožka pružná a může se různě přirozeně natahovat. Pokud však tato vlákna popraskají, na povrchu kůže se začnou objevovat drobné jizvičky, které nazýváme strie. 

Strie na ženské pokožce v průběhu gravidity vznikají v důsledku rychle se zvětšujícího objemu těla, kdy dochází k příliš intenzivnímu napínání kůže. Ačkoliv na začátku mohou mít červenou nebo nafialovělou barvu, obvykle vypadají jako dlouhé perleťové linky. Tam, kde se vytvoří, ucítíte na kůži drobné prohlubně. U těhotných žen se tyto pajizévky nejčastěji objevují na bříšku, ale vznikají také v oblasti ňader, stehen, boků a zadečku.

Nastávající maminky se často ptají, jak vzniku strií zabránit a hledají vhodné přípravky, které je proti tvorbě nehezkých jizev ochrání. Ačkoliv vznik strií můžete omezit díky pravidelnému promazávání pokožky, žádný krém nedokáže tvorbu jizviček v průběhu těhotenství zcela eliminovat.

Těhotenská dermatóza

Další příčinou intenzivního svědění pokožky během těhotenství může být nezánětlivé kožní onemocnění, které se označuje jako těhotenská dermatóza. Jelikož existuje více druhů této nemoci, projevy mohou být také velice různorodé. Svědivou vyrážku tak někdy doprovází také tvorba puchýřků, které svým vzhledem připomínají opary, zatímco v jiných případech vypadá spíše jako akné.

Stejně jako u některých dalších zdravotních komplikací, které mohou v průběhu těhotenství nastávající maminky nepříjemně potrápit, i těhotenská dermatóza obvykle po porodu odezní. Některé typy však ženu mohou potrápit také při dalším těhotenství, nebo se projeví po začátku užívání hormonální antikoncepce.

Jaké jsou druhy těhotenských dermatóz?

 • Pruritus gravidarum
 • Prurigo gestationis
 • Těhotenský herpes (pemphigoid gestationis)
 • Svědivá polymorfní dermatóza
 • Autoimunitní progesteronová dermatitida

Pruritus gravidarum

Tato forma těhotenské dermatózy se objevuje především v posledních měsících těhotenství nebo dokonce až několik týdnů před blížícím se porodem. Její projevy obvykle zahrnují výsev vyrážky a silné svědění, které se zhoršuje během noci. Jelikož tato forma bývá v některých případech spojena také s poškozením jater, zároveň se může objevit tmavá moč, žloutenka nebo zvracení.

Ačkoliv by toto onemocnění nemělo mít vliv na vývoj miminka, hrozí předčasný porod. Vždy je proto nutné navštívit ošetřujícího lékaře a poradit se s ním o vhodné léčbě, která nastávající mamince rychle a bezpečně pomůže od potíží. Při výskytu mírnější formy obvykle stačí užívat antihistaminika.

Prurigo gestationis

Těhotenská dermatóza s názvem prurigo gestationis bývá spojená s výsevem silně svědících puchýřků, které se obvykle vyskytují na bříšku, v oblasti ramen, ale také na končetinách. K léčbě slouží masti s obsahem kortikosteroidů.

Těhotenský herpes

Jedná se o autoimunitní onemocnění, které se obvykle projeví v průběhu druhého trimestru. Mezi typické projevy patří výsev puchýřků v oblasti bříška. Ty se však později mohou rozšířit také na jednotlivé končetiny, což vyvolává nepříjemné svědění rukou a nohou v těhotenství. 

Příznaky se mohou zhoršovat s blížícím se porodem a často se také v agresivnější podobě opakují při další graviditě. Po konzultaci s lékařem nastávající maminky obvykle volí léčbu pomocí antihistaminik a mastí s obsahem steroidů. V těžších případech je však nutné podávat kortikoidy celkově.

Svědivá polymorfní dermatóza

Pro tuto dermatózu je typický výskyt pupenů, které se postupně vyvinou z drobných puchýřků a doprovází je výrazné svědění. Nejvíce bývá postižena oblast břicha, ale vyrážka se často rozšíří také na stehna a doprovází ji také četný výsev strií. Svědivá polymorfní dermatóza se obvykle léčí pomocí zevní aplikace kortikoidů.

Autoimunitní progesteronová dermatitida

Příčinou tohoto onemocnění, které trápí nastávající maminky nejčastěji v prvním trimestru, je údajně imunitní reakce organismu proti hormonu progesteronu. Výsev svědící vyrážky je v tomto případě podobný těhotenskému akné.

Cholestáza – porucha funkce jater a žlučníku

Mezi nejzávažnější příčiny, které způsobují svědění kůže v těhotenství, patří těhotenská cholestáza neboli těhotenská žloutenka. Jedná se o poruchu funkce jater a žlučníku, která trápí až 1 % nastávajících maminek. Obvykle se objevuje v průběhu třetího trimestru, ale výjimkou nejsou ani případy, kdy u těhotných žen cholestáza propukla už ve druhém trimestru.

Zatímco u běžných typů žloutenek se jedná o virovou nákazu, příčinou těhotenské cholestázy je neinfekční zánět jater. Ten vzniká z důvodu zvyšující se hladiny hormonu progesteronu, s níž se játra a žlučník nastávající maminky neumí vyrovnat. Následně tedy dochází k poruchám produkce a optimálního průtoku žlučových kyselin, které se poté v nadměrném množství dostávají do krevního oběhu a způsobují silné podráždění kůže.

Příznaky cholestázy

 • Intenzivní svědění kůže na dlaních a chodidlech
 • Strupy způsobené nekontrolovatelným škrábáním
 • Světle zabarvená stolice
 • Tmavá moč
 • Velká únava
 • Nechutenství
 • Zežloutnutí pokožky
 • Zežloutnutí očního bělma
 • Deprese

Větší riziko vzniku těhotenské cholestázy hrozí budoucím maminkám, které již prodělaly některou z jaterních nemocí, jako je například mononukleóza či hepatitida. Náchylnější jsou také ženy s vícečetným těhotenstvím nebo maminky, u nichž se tato choroba projevila během předešlé gravidity nebo u někoho v jejich blízké rodině.

Ačkoliv pro budoucí maminku nepředstavuje těhotenská žloutenka žádná velká rizika, pro miminko může mít fatální následky. Může totiž dojít ke zhroucení placentárního zásobení, předčasnému porodu nebo dokonce úmrtí plodu v děloze. Z toho důvodu je vždy nutné co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc.

Léčba se obvykle soustředí na zmírnění nepříjemného svědění a úpravu stavu žlučových kyselin v těle matky. Pokud však jaterní testy tuto diagnózu potvrdí, lékaři někdy volí také umělé vyvolání porodu před stanoveným termínem, a to nejlépe kolem 36. týdne těhotenství. Těhotenská cholestáza poté obvykle během několika týdnů po porodu sama vymizí.

 • Žádné názory
 • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?