Účinné látky
Co se dozvíte v článku
Lichořeřišnice obsahuje thioglykosid glykotropeolin, jenž se prostřednictvím myrosinu štěpí na vlastní mikrobiálně účinnou složku, která se nazývá benzylisothiokyanatan. Mezi další účinné látky se pak řadí silice a draslík, které jsou zastoupeny především v tobolce. Listy jsou bohaté na vitamín C, chlorofyl a hořčík, semena obsahují železo či fosfor a v lichořeřišnici můžete najít také stopy betakarotenu. [1, 2, 3, 4, 5]
Jaké má lichořeřišnice účinky?
Lichořeřišnice si lidé po dlouhá staletí cenili pro její léčivé vlastnosti, díky kterým si tato bylina našla své místo v tradičním lidovém léčitelství, bylinkářství a fytoterapii. Je oblíbená především pro své antibiotické, antivirotické a antibakteriální účinky, přičemž pomáhá bojovat proti patogenům, jako jsou streptokoky, stafylokoky, Escherichia coli, Proteus vulgaris nebo salmonely.
V rámci alternativní medicíny se dnes lichořeřišnice využívá hlavně jako přírodní antibiotikum, které pomáhá v boji proti různým onemocněním dýchacích cest (hrtanu, průdušek, plic). Vyzkoušet ji tak můžete třeba při léčbě kašle a chronických zánětů, ale zároveň působí jako účinné antiseptikum (protimikrobiální látka) a dobře se hodí třeba při bolestech v krku.
Díky obsahu baktericidních látek pomáhá lichořeřišnice také při vnitřních infekcích, jako jsou například různé záněty močových cest a ledvin. Osvědčila se ovšem i při léčbě dalších chorob, kam patří například zánět prostaty nebo zánět vaječníků. V podobě doplňků stravy může lichořeřišnice také podpořit léčbu antibiotiky.
Aby toho nebylo málo, výtažky z této zajímavé rostliny zároveň posilují imunitu a zlepšují činnost centrální nervové soustavy. Kromě toho se dá využít lichořeřišnice na vlasy. Prokazatelně brání jejich vypadávání, což je pro mnohé pacienty velice nepříjemné, ale také podporuje jejich růst a pomáhá v boji proti lupům. Dále pak údajně léčí lichořeřišnice akné či opary a pomáhá zklidňovat pokožku.
Kdy se tedy lichořeřišnice používá?
- Při akutních i chronických zánětech,
- při zánětech dýchacího aparátu,
- při zánětech močového ústrojí,
- při zánětech vaječníků,
- při zánětech prostaty,
- proti padání vlasů,
- proti lupům,
- pro povzbuzení dalšího růstu vlasů,
- pro posílení obranyschopnosti,
- jako projímadlo (na zácpu). [6, 7, 8, 9, 10, 11]
Má lichořeřišnice nežádoucí účinky?
Ačkoliv může mít lichořeřišnice pozitivní vliv na lidský organismus, při jejím používání můžete zaznamenat také některé vedlejší účinky, jako je například nevolnost, nechutenství nebo bolest břicha. Konzumaci v jakékoliv podobě je proto dobré konzultovat se svým ošetřujícím lékařem, který případně doporučí i vhodné dávkování.
Tato rostlina údajně není vhodná pro pacienty trpící gastritidou nebo žaludečními vředy, pro děti ani pro osoby, které jsou na ni alergické. Pokud jde o to, jak ovlivňuje lichořeřišnice těhotenství a zda je vhodná lichořeřišnice při kojení, v současné době se tato bylina nastávajícím matkám ani kojícím ženám nedoporučuje. [12, 13, 14, 15, 16]
Využití lichořeřišnice
Jelikož jsou všechny části lichořeřišnice léčivé, dá se zužitkovat v celém svém objemu. Tinkturu připravovanou ze semen či poupat lichořeřišnice lidé považují za přírodní antibiotikum. Semena lichořeřišnice se přitom sbírají teprve po dozrání, tedy v září a říjnu. Své využití si ovšem našly i květy, listy nebo poupata. Mají příjemně kořenitou chuť, která některým lidem připomíná ředkvičku či řeřichu.
Květy lichořeřišnice, které hrají všemi možnými barvami, jsou jedlé, a mohou tak ozdobit nejen zahradu nebo balkon, ale i celou řadu pokrmů. Mladé výhonky a listy se dají využít v kuchyni jako koření do různých zeleninových salátů. Poupata a nezralé plody naložené v octě se pak konzumují jako náhražka za kapary a v kuchyni lidé připravují také pesto z lichořeřišnice.
Pokud vás lichořeřišnice zaujala a chtěli byste ji sami vyzkoušet, můžete to udělat hned několika různými způsoby. Dá se konzumovat v čerstvém stavu, ale spousta lidí si například připravuje z vypěstované lichořeřišnice čaj, který by měl údajně zlepšit činnost trávicího ústrojí a zlepšit krevní oběh. Stačí sesbírat dvě lžičky listů, které přelijete vroucí vodou a necháte 10 minut louhovat.
Další variantou je pak domácí tinktura z lichořeřišnice, která pomáhá zmírnit menstruační bolesti, léčí záněty a dá se dokonce použít pro ošetření poškozených vlasů. Kromě toho lidé připravují i kapky z lichořeřišnice a samozřejmě se dá využít i lichořeřišnice sušená. Zakoupit pak můžete sušené listy nebo semínka lichořeřišnice a k dispozici jsou také doplňky stravy či různé další přípravky s výtažky z této byliny. Sem patří:
- lichořeřišnice tinktura,
- lichořeřišnice tablety,
- lichořeřišnice sirup,
- čaj z lichořeřišnice,
- bylinný extrakt z lichořeřišnice,
- lichořeřišnice kapky,
- šampon s lichořeřišnicí. [17, 18, 19, 20, 21]
Jaké má lichořeřišnice dávkování?
Čerstvá lichořeřišnice se užívá zpravidla dvakrát denně, konkrétně ráno a odpoledne. Účinné látky začnou v lidském těle působit zhruba dvě až tři hodiny po požití této byliny, přičemž největšího účinky lichořeřišnice mívá zhruba mezi čtvrtou a desátou hodinou. Největší sílu má lichořeřišnice v čerstvém stavu údajně od června do září.
Při výběru doplňků stravy a jiných přípravků s lichořeřišnicí by lidé vždy měli vyhledávat prověřené obchody a dodavatele. Co se týče dávkování lichořeřišnice, v tomto případě vždy záleží na tom, co vám doporučí ošetřující lékař, a samozřejmě je nutné vzít v potaz informace na obalu jednotlivých produktů. [22, 23, 24]
Zdroje: bylinkyprovsechny.cz, bylinkovo.cz, ceskatelevize.cz, ckfa.cz, sciencedirect.com, pfaf.org, webmd.com, rxlist.com, gardenia.net, ncbi.nlm.nih.gov, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, agfonds.lv, researchgate.net, link.springer.com