Ačkoli je svědění konečníku zpravidla považováno za banální problém, dokáže pacienty pořádně potrápit. Zvláště pak pokud je trápí dlouhodobě a oni ne a ne zjistit příčinu obtíží. Za svěděním a pálením konečníku přitom nejčastěji stojí nesprávně zvládnutá hygiena. Nemusí to však automaticky znamenat, že ji lidé zanedbávají. Škodit totiž může i to, když se jedinec myje příliš často, čímž dojde k podráždění rekta a jeho okolí. Obecně si lidé nejčastěji stěžují na:
- svědění konečníku po stolici,
- svědění konečníku v noci,
- svědění konečníku po antibiotikách,
- svědění konečníku v těhotenství. [1, 2, 3, 4, 5]
Nejčastější příčiny svědění konečníku
Kromě nedostatečné či naopak přehnané hygieny ale může mít problém i zcela jiné příčiny, které lze obecně označit jako nemoci konečníku. Mezi nejčastější patří hemoroidy, anální trhliny a vředy nebo třeba roupy.
Hemoroidy
Hemoroidy, onemocnění, které velká spousta lidí chybně označuje jako hemeroidy, stojí za valnou většinou obtíží tohoto typu. Jedná se o rozšířené a také zanícené žíly, které se mohou vyskytovat jak na povrchu konečníku, tak hlouběji v análním kanálu.
A jak se tyto druhy liší? Vnější hemoroidy, které se nacházejí v okolí řitního otvoru, bývají měkké, vlhké a zpravidla nebolí ani nekrvácí. Potíže pacient obvykle pociťuje až v případě, že se v oblasti vytvoří krevní sraženina. Z té totiž následně vzniká bolestivý uzlík, při jehož prasknutí může postižený naopak cítit úlevu.
S vnitřními hemoroidy je to trochu jiné, jsou koneckonců známkou pokročilejšího stádia nemoci. Zasahují hlouběji do anální trubice a jejich typickým příznakem je krvácení při odchodu stolice. Objevit se rovněž může i takzvaný prolaps, což je vyhřeznutí hemoroidů. Ty se v počátečním stádiu obvykle samy zasunou zpět, časem je však pacienti musejí zpátky do konečníku vracet sami použitím rukou.
Zásadním rozdílem mezi vnějšími a vnitřními hemoroidy je bolestivost. V oblasti vnějších hemoroidů je totiž mnohem více nervových zakončení, která do mozku vedou informaci o bolesti, kdežto u vnitřních tato zakončení nejsou. To je ostatně důvod, proč nebolí. A z jakého důvodu hemoroidy vznikají? Za jejich výskytem stojí několik faktorů. Konkrétně:
- dědičnost,
- tělesná stavba,
- životní styl – sedavé zaměstnání problém zhoršuje,
- nedostatek vlákniny ve stravě,
- nedostatečný příjem tekutin.
Velice často může ženy vlivem hemoroidů trápit svědění konečníku v těhotenství, což je dáno zvětšujícím se objemem krve v těle.
Co se týče léčby hemoroidů, zde nejvíce pomohou masti a krémy, které jsou účinné proti bolesti a svědění, ale rovněž působí na posílení střevní stěny, dále sedací koupele (například v odvaru z dubové kůry) a v některých případech je léčba doplněna i o léky – takzvaná venotonika. [6, 7, 8, 9]
Trápí vás svědění konečníku?
Roupy
Zejména u dětí pak určitou roli hrají také parazité. Velmi častým původcem obtíží u nich bývá třeba Roup dětský. Jedná se o parazitického červa, kterého si pacienti do těla mohou zanést nedostatečnou hygienou svých rukou. A přestože postižena bývá především ta nejmladší část obyvatelstva, s touto nepříjemností se samozřejmě mohou potýkat i někteří dospělí.
Roup obecný představuje poměrně velký problém, a to především z toho důvodu, že se v těle nemocného velmi rychle množí. Samičky kladou vajíčka, která způsobují svědění v okolí řitního otvoru, na což zejména malé děti reagují tím, že se v dané oblasti začnou škrábat. Pokud si pak dítě důsledně neumyje ruce, vajíčka ulpívají na veškerých věcech, kterých se postižený dotkne. Pak už jen stačí, aby se těchto věcí dotkl i někdo jiný a následně si neumytou rukou rovněž sáhl do pusy.
Kromě medikamentů, které jsou volně prodejné, anebo těch, jež doporučí lékař, je při léčbě nutné zaujmout některá režimová opatření. Jedná se vesměs o přísné dodržování hygieny, zvláště se apeluje na časté mytí rukou, zejména pak po návštěvě toalety a před jídlem. Nutné je i důkladné mytí celého těla, hlavně pak konečníku. Z praktického hlediska se rovněž doporučuje udržovat krátké nehty, aby vajíčka neulpívala i pod nimi.
Co se týče ložního prádla a ručníků, ty je potřeba často střídat a při každém praní nechat vyvařit. Platí navíc pravidlo, že pokud se roupy objeví u některého z členů domácnosti, léčbu musejí podstoupit úplně všichni. [10, 11, 12, 13]
Anální trhliny a vředy
Za svěděním a pálením v této oblasti může rovněž stát i anální trhlina či vřed na konečníku. K jejich vzniku dochází poškozením tkáně v okolí řitního otvoru, což se zpravidla děje při oslabení či přílišném zatížení sliznice. Na vznik těchto obtíží má vliv hned několik faktorů:
Trhliny i vřídky se zpravidla projevují krvácením při stolici, a to jasně červenou barvou. Bolest a svědění se v tomto případě objevují krátce po vyprázdnění. Potíže mohou trvat i několik hodin vkuse a následně ustoupit a znovu se objevit s následující stolicí.
Léčba trhlin a vřídků vyžaduje klid a léky proti bolesti. Velmi důležitou roli hrají i látky změkčující stolici, díky čemuž dochází k minimalizaci poranění řitě při vyprazdňování. Ranky se zpravidla velmi dobře hojí po zavedení lokálních čípků. Pokud tato forma léčby není úspěšná, přistupují lékaři obvykle k chirurgickému zákroku. [14, 15, 16, 17]
Další možné příčiny
Kromě zmíněných obtíží, které patří mezi nejčastější, může svědění a pálení konečníků způsobit i řada dalších problémů. Mezi ně patří například:
- ekzém,
- bakteriální či kvasinková infekce,
- plísně,
- alergie,
- karcinom řitního otvoru. [18, 19, 20, 21, 22]
Zdroje: cs.medlicker.com, stefajir.cz, medixa.org, ordinace.cz, nemoci.vitalion.cz, zilniporadna.cz, mayoclinic.org, webmd.com, healthline.com, my.clevelandclinic.org