Žlučníkové kameny trápí především starší pacienty. Jak se jich zbavit?

19. 3. 2023 9:00
10 nových názorů

Žlučníkové kameny (nebo také žlučové kameny) patří mezi nejčastější choroby středního věku. Jedná se o onemocnění žlučových cest, které vzniká jako důsledek nepoměru mezi koncentracemi jednotlivých složek žluči. Přítomnost kamenů ve žlučníku a jeho vývodu je pro pacienta často velmi bolestivá a může způsobit záchvat žlučové koliky, žloutenku nebo také zánět slinivky. 

Žlučník je orgán hruškovitého tvaru, který slouží ke skladování a úpravě žluči. Ta vzniká v játrech a její základní složky tvoří cholesterol, žlučové kyseliny, fosfolipidy a bilirubin. Mezi hlavní funkce žluči patří trávení a vstřebávání tuků, podílí se ale také na neutralizaci žaludeční trávicí šťávy, čímž chrání střevo před poškozením. [1, 23]

Co jsou žlučníkové kameny?

Cholelitiáza, jak se žlučníkové kameny odborně nazývají, patří k nejčastějším onemocněním u pacientů středního a vyššího věku, ženy ovšem trápí mnohem častěji než muže. Vyskytují se hlavně ve žlučníku, jak už samotný název napovídá, ale mohou postupně doputovat i na jiná místa lidského organismu.

A z čeho jsou žlučníkové kameny? Kameny ve žlučníku vznikají srážením jednotlivých součástí žluči kolem drobného jadérka, které je tvořeno krystalizováním některých žlučových komponent (nejčastěji cholesterolu). Mohou mít různý původ a složení, podle čehož se pak tento problém dělí do několika samostatných kategorií.

Druhy žlučových kamenů:

 • cholesterolové kameny – žluté, velké zhruba jako třešeň,
 • pigmentové kaménky – černé nebo hnědé,
 • smíšené kameny – vznikají v důsledku chronických zánětlivých změn žlučníku. [4, 5, 6, 78]

Příčiny onemocnění

Jistě vás zajímá, jaká existuje pro žlučníkové kameny příčina a jak vznikají žlučníkové kameny, které dokáží člověka později velmi nepříjemně potrápit. Mějte proto na paměti, že tvorba žlučníkových kamenů je u pacienta podmíněná výskytem chorobných změn ve žlučníku a játrech. Existuje přitom celá řada rizikových faktorů, které mají na tyto změny výrazný vliv.

Žlučníkové kameny se objevují z důvodu nerovnováhy ve složení látek, které společně tvoří žluč. Molekuly se shlukují a vytvářejí krystalizační jádra, kolem nichž se postupně nabalují další molekuly a vzniká tak žlučový kámen. Někdy se ovšem může vytvořit pouze jakýsi písek nebo bláto, ale i to často vyvolává nepříjemné zdravotní komplikace.

Situaci mohou negativně ovlivnit například některá onemocnění, jako je jaterní cirhóza či zvýšená hladina krevních tuků. Pacienti se žlučníkovými kameny často bývají obézní a mají zvýšený cholesterol, ale není to pravidlem. Svou roli pak hrají také užívané léky (hypolipidemika, estrogeny), ale i pacientovy návyky.

Rizikové faktory

 • Špatné stravovací návyky,
 • nedostatečný pitný režim,
 • nedostatek vlákniny v potravě,
 • velký obsah tuků v jídelníčku,
 • nedostatek pohybu,
 • obezita,
 • stres,
 • cukrovka.

Větší výskyt žlučníkových kamenů hrozí také ženám v klimakteriu a nastávajícím maminkám, jelikož v průběhu těhotenství dochází díky zvýšené hladině progesteronu ke zhoršenému vyprazdňování žlučníku. Z toho důvodu je velice důležité včasné odstranění žlučových kamenů. [9, 10, 11, 12, 13]

Žlučníkové kameny příznaky

Jak poznat žlučníkové kameny? Co se týče projevů nemoci, žlučové kameny mohou způsobit nepříjemné bolesti, ale pacienti o jejich přítomnosti v některých případech také nemusí vůbec vědět. Podle toho, jaké příznaky žlučníkových kamenů člověk pozoruje, rozlišujeme tři různé formy tohoto onemocnění:

 • asymptomatická forma,
 • dyspeptická forma,
 • koliková forma.

BEZPŘÍZNAKOVÁ FORMA – Je nejčastější, vyskytuje se až v 70 % všech případů. Kaménky zůstávají bez povšimnutí, nezpůsobují žádné velké komplikace a výskyt tohoto onemocnění pacient většinou zjistí až během vyšetření nebo operace z důvodu jiných obtíží, nebo kameny objeví lékaři až v průběhu pitvy.

DYSPEPTICKÁ FORMA – V tomto případě doprovázejí žlučníkové kameny různé nespecifické příznaky. Kámen ve žlučníku tak může pacientům způsobit celou řadu nepříjemných obtíží, které si ovšem zpočátku nemusí s daným onemocněním spojit. Patří sem třeba:

KOLIKOVÁ FORMA – Typickým projevem tohoto onemocnění je žlučníkový záchvat. Bolest v takovém případě vzniká náhle a může trvat několik minut nebo i hodiny. Nejčastěji se objevuje po požití tučného a mastného jídla. Charakteristické příznaky:

 • bolest v pravém podžebří,
 • bolest v nadbřišku, která přechází do zad a pod lopatku,
 • zvracení nebo pocit na zvracení. [14, 15, 16, 17, 18]
Bolest žlučníku patří mezi ty nejhorší. Na vině bývají špatné stravovací návyky i vážná onemocnění
Přečtěte si také:

Bolest žlučníku patří mezi ty nejhorší. Na vině bývají špatné stravovací návyky i vážná onemocnění

Možné komplikace

Ačkoliv pacienti o přítomnosti žlučových kamenů často nemají vůbec ponětí, mohou jim i přes to způsobit velice nepříjemné komplikace. Kameny mohou srůstat s okolní tkání a postupně se tak dostanou do střev nebo břišní stěny, někdy může dojít i ke vzniku rakoviny žlučníku. Putující žlučníkový kámen se také může zaseknout v některém zúžení a poškodit stěnu žlučníku nebo vývodu.

Pokud se kámen zasekne na počátku žlučovodu, žluč nemá kam odtékat a začne se hromadit ve žlučníku a játrech. Může tak dojít k poškození jater, které způsobuje žloutenku, nebo poškození žlučníku, které má za následek jeho zánět nebo protržení. Kámen se může zaseknout také ve vyústění žlučovodu a slinivky břišní do tenkého střeva, což často vede k zánětu jater, žlučníku nebo slinivky (pankreatitida). [19, 20, 21, 22, 23]

Potýká se někdo z vaší rodiny se žlučníkovými kameny?

Žlučníkové kameny léčba

Vyšetření žlučníku a dalších částí těla na přítomnost kamenů je poměrně snadné. Lékaři provádí diagnostiku pomocí fyzikálních vyšetření a ultrazvuku, dále také laboratorním vyšetřením krve a moči nebo rentgenem břicha. Podle toho následně určí nejlepší způsob, jak se zbavit žlučníkových kamenů. Ten závisí především na tom, kterým druhem cholelitiázy pacient trpí.

Co na žlučníkové kameny pomáhá? Pokud se jedná o akutní kolikovou formu, je nutné dodržovat přísnou hladovku a klid na lůžku. Léky na žlučníkové kameny v tomto případě zahrnují analgetika a spasmolytika, která tlumí bolest a stahy žlučníku. Účinné jsou také teplé obklady v oblasti pravého podžebří nebo speciální čaj na žlučníkové kameny. Po odeznění záchvatu lékaři pacientovi naordinují žlučníkovou dietu.

Další způsoby léčby

 • operace žlučníkových kamenů a odstranění žlučníku,
 • rozpuštění žlučníkových kamenů,
 • rozbití žlučníkových kamenů rázovou vlnou (LERV),
 • lázeňské léčení u pacientů neschopných operace.

Pokud se nepodaří rozpustit žlučníkové kameny a selžou ostatní terapeutické metody, pomůže odstranit žlučníkové kameny operace. Chirurgická léčba následuje ovšem až ve chvíli, kdy lékaři jasně určí diagnózu a zváží míru onemocnění pacienta i veškeré možné komplikace, nebo také v případě významného zhoršení pacientova stavu. Odstranění žlučníkových kamenů a žlučníku probíhá buď klasickým způsobem nebo laparoskopicky. [24, 25, 26, 27, 28, 29]

Žlučníkové kameny a přírodní léčba

Jak na žlučníkové kameny vyzrát pomocí přírodních metod? Onemocnění žlučníku se doma léčí hlavně prostřednictvím speciální diety. Vyhnout byste se měli všem smaženým, tučným a kořeněným jídlům, alkoholu a stravě s vysokou hladinou cholesterolu.

Důležité je naopak dodržovat pravidelný pitný režim, jíst přiměřené porce a dopřát si po jídle klid. Pokud jde o babské rady na žlučníkové kameny, při léčbě těchto obtíží se doporučuje černá ředkev. Pomáhají také čaje z těchto bylin:

Zdroje: nemoci.vitalion.cz, stefajir.cz, wikiskripta.eu, nzip.cz, lekarnickekapky.cz, bylinkyprovsechny.cz, mayoclinic.org, my.clevelandclinic.org, healthline.com

Petra Konopková (neregistrovaný)
Dobrý den, Mám bolesti břicha, v oblasti jak je pupík.Takove křeče, bodavá bolest,která přechází do zad a je špatně až na zvracení.Mivam to cca 3-4 krát do roka.Co to může být? Děkuji Za odpověď
MUDr. Thai Bao Han (neregistrovaný)
Dobrý den, doporučuji vyšetření u lékaře, pečlivé zapsání anamnézy a doplnit alespoň sonografické vyšetření břicha. Dle výsledků se rozhodne o dalším postupu.
Pan (neregistrovaný)
Kdo to psal ? Cibule, česnek a fazole při žlučníkových obtížích ? Pisálku, právě teď jsi způsobil mnoha lidem problém. Věnuj se něčemu užitečnějšímu, kde nemůžeš škodit.
MUDr. Thai Bao Han (neregistrovaný)
Dobrý den, zpočátku nadýmavé věci jsou určitě zapovězené, po čase a zklidnění kliniky lze postupně v menších dávkách dle tolerance zařazovat.
RENATA (neregistrovaný)
Nechápu-jednou píšete,že při bolestech žlučníku nemáme jíst česnek,cibuli.Dole zase píšete,že máme jíst potraviny s nízkým obsahem cholesterolu-jako česnek a cibuli.Tak jak to je?
 • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?