Tříselná, pupeční a břišní kýla: příznaky a léčba

Pupeční kýla - příznaky a léčba


Kýla (hernia) je vypuklina, která vzniká vysunutím tkáně mezerou nebo defektem ve svalu. Může se tvořit kdekoli na těle, nejčastěji však vzniká v břišní stěně. Tlak, který vznikne při nadváze, zdvihání těžkého předmětu nebo při namáhavém vyprazdňování, vytvoří mezeru v břišních svalech tzv. kýlní branku, do které se vysune část břišní dutiny společně s orgány dutiny břišní (nejčastěji kličky tenkého střeva).

Kýlu tvoří:

 • Kýlní vak – vyklenutá pobřišnice (tenká, průsvitná blána, která vystýlá dutinu břišní a obaluje většinu orgánů zde uložených)
 • Kýlní branka – defekt či oslabení stěny břišní kudy se orgány dutiny břišní tlačí ven
 • Kýlní obsah – nejčastěji se jedná o střevo, nicméně vyklenovat se mohou kromě slinivky všechny orgány dutin břišní.

Jak poznat kýlu

Příznaky kýly zahrnují:

 • Většinou měkké podkožní zduřeniny na břiše nebo na tříslech
 • Pocit plnosti nebo tíhy v břiše
 • Při zvedání, zakašlání nebo v předklonu bolest v tříslech nebo v břiše
 • Někdy nucení na zvracení

Nejčastější typy kýly

Tříselná kýla

Tříselná kýla vzniká v oblasti tříselného kanálu vlivem vysoké zátěže, věku nebo vrozených dispozic. V počátku se projevuje po námaze pocitem pálení v třísle, později jako měkké nebolestivé vyklenutí v oblasti třísla, které může samovolně mizet.

Břišní kýla

Břišní kýla někdy též nazývaná kýla v jizvě se nachází na břiše kdekoli mimo pupek a tříslo. Břišní kýly se vyskytují nejčastěji v oblasti jizev, kde je místo oslabené. Příznak břišní kýly je opět měkké nebolestivé vyklenutí různé velikosti, závislé na velikosti defektu ve stěně břišní.

Pupeční kýla

Pupeční kýla se nachází v oblasti pupku. Častěji se vyskytuje u žen. Opět se projevuje jako měkké nebolestivé vyklenutí v oblasti pupku, které může spontánně mizet a zase se objevovat. Může způsobit tlakové bolesti při námaze a pocity nadýmání.

Uskřinutí kýly

Pokud se kýla včas léčí, nejedná se o nebezpečnou nemoc. Nicméně v případě oddalování léčby kýly může dojít k tzv. uskřinutí. V takovém případě nelze obsah kýly vrátit zpět do dutiny břišní a pacient pociťuje výrazné bolesti. Střevo se stává neprůchodné a hromadí se v něm obsah. Hrozí nebezpečí odumření tkáně a následné infekce. Takový stav se projeví bolestí v břiše, zvracením a zástavou odchodu plynů i stolice a vyžaduje okamžitý lékařský zákrok.

Kýla u mužů

U obou pohlaví se může objevit jakýkoli typ kýly, nicméně tříselná kýla u můžu je častější. Vyskytuje se v oblasti tříselného kanálu, kterým během vývoje sestupují varlata mužů z břišní dutiny do šourku. Není se však čeho bát, pokud se kýla řeší včas. Dlouhodobé přehlížení kýly však vede k přerušení krevních cév. Bez přísunu okysličené krve tkáň varlat odumře, což následně vede k nutnosti odstranění postiženého varlete.

Namáháte se fyzicky víc, než byste měli?

Kýla u dětí

U dětí vzniká kýla především vlivem nedokončeného vývoje. Tříselná kýla se u dětí objevuje obvykle těsně při narození či v prvních měsících života. Děje se tak z důvodu silného pláče dítěte, při kterém dochází ke zvýšení nitrobřišního tlaku. U chlapečků může tříselná kýla zasahovat až do šourku. Pupeční kýla u dětí vzniká v důsledku neuzavření břišní stěny v místě, kde je plod spojen s placentou. Bezpříznakové drobné pupeční kýly se neoperují, jelikož je velmi pravděpodobné, že se drobný defekt růstem dítěte a posilováním břišní stěny sám zacelí. Nicméně při nálezu kýly u dítěte navštivte pediatra, který rozhodně o dalším vhodném postupu.

Kýla u těhotných žen

Těhotné ženy jsou díky těhotenskému prosáknutí a rozvolnění tkání nejčastěji ohroženi vznikem pupeční kýly, méně často pak kýlou tříselnou. Kýla může vzniknou při porodu, kdy žena silně tlačí, častěji však dochází ke vzniku kýly během těhotenství kvůli oslabení svalů břišní stěny vlivem rostoucí dělohy. Po porodu se objevuje jen vzácně. Kýla představuje překážku v druhé porodní době, kdy rodička nemůže použít břišní lis a k vytažení plodu se proto musí použít porodnické kleště.

Jak lze kýlu léčit

Jediný způsob, jak vyléčit kýlu, je pomocí operace. Nejedná se však o komplikovaný zákrok. Lékař provede krátký řez a vrátí kýlní vak a jeho obsah do dutiny břišní.

V dnešní době nejmodernější způsob operace je tzv. laparoskopická plastika, která kombinuje miniinvazivní zákrok s využitím síťky. Provede se více řezů menšího rozsahu. Operační pole je zobrazeno pomocí kamery zavedené do místa kýly. Obsah kýly se vrátí zpět do dutiny břišní a otvor se uzavře buď přišitím svalů k sobě nebo pomocí speciální dvouvrstvé síťky, která břišní stenu zesílí.

U pacientů, kteří nemohou z určitých důvodů podstoupit operaci, se k léčbě kýly využívá kýlních pásů. Ty však neřeší podstatu onemocnění, pouze zabraňují vyklenování kýly. Hned, jak to jejich stav to dovoluje, podstoupí operaci.


Tříselná, pupeční a břišní kýla: příznaky a léčba
3.7 (73.75%) 16 votes

15 comments

 • Kevin sivak /

  Dobrý den mam třiselni kylu ale sama mizí takže na operaci nemusim ? Diky za odpověď

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Kevine,

   i přesto, že se kýla sama vrací zpět, objednejte se na chirurgickou ambulanci. U všech kýl je jen otázkou času, kdy se uskřine. Uskřinutá kýla je akutní stav a může Vás ohrožovat na životě. Řešit tento problém s předstihem je nejlepší způsob.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobry den, pri namaze briska me reze (picha) na prave strane vedle pupiku a bolest vystreluje od boku k pupiku, v tu chvili ni je na zvraceni a jednou mi bylo i na omdleni. Jsem po operaci endometriozy a ted po vysetreni kolonoskopickem, to bylo v poradku. Nevite co by to mohlo byt? Mam dve deti (7,3 roky). Dekuji Vam

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Andreo,

   pokud je bolest obtěžující a nepolevuje, doporučujeme zajít k lékaři k vyloučení organické příčiny. Nejdříve Vám budou dělat neinvazivní vyšetření, např. sono břicha.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Jsem měsíc po operaci žlučníku a ted me nějak pýcha v boku na prave straně. Tak bych věděla co to asi je.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Dano,

   bohužel nám chybí více informací – kdy to bolí, jestli máte úlevovou polohu, kdy se to zlepšuje atd. Nejlepší by bylo, kdybyste zašla za svým lékařem – doplní podrobnou anamnézu, popř. Vás pošle na zobrazovací metodu.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobry den mam dotaz prosim vas mněl sem operaci kyli před 10lety pak před rokem a čekam na dalši operaci kyli ale nemužou mně operovat mam nadvachu 135 kyla tak držym dietu tět mam 127 kyla mam těžke bolesti daly mi na bolest Oramorph Oral Solution 10 mg/5ml tak se chci zeptat mužu pracovat děkuji za pomoc Naschledanou .

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Mirku,

   nenapsal jste, kde tu kýlu máte, ale v podstatě není vhodná jakákoliv námaha, která by mohla podpořit výhřez kýlního obsahu ven. Před operací se snažte shodit co nejvíce kil, popř. používejte kýlní pás, pokud jste ho dostal.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den,
  Občas se mi na boku neco objeví ale hned to mizí, je to spíš podlouhle než váček. Nejsem si jistá jestli se jedná o kýlu. Vůbec to nebolí a jen obcas se mi lekce vybouli bok neboli trislo, obdelnikovy tvar. Mohla bych poprosit o informaci zda by se mohlo jednat o kýlu a zda je operace při mých problémech také nevyhnutelná. Předem děkuji za odpověď.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Lído,

   přesnou diagnózu stanoví váš lékař, ale je pravdou, že při oslabení břišní stěny se v třísle může vytvořit kýla. Operace je nejlepší možná prevence před uskřinutím, které sebou nese velké komplikace.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobry den mam bolesti v pravem boku a bolest v prav trisle muze to byt kyla

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Radko,

   neodvažujeme se diagnostikovat na dálku a s takto málo informacemi. Pokud bolesti přetrvávají, navštivte prosím svého lékaře.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Hana Danek /

  Dobry den,
  Obracim se na vas o radu! Pred nekolika ca 30 ti me odoperovali zlucnik – bohuzel skalpelem a 20 stychy – v te dobe se jeste laparoskopicka Plasticka nedelala,
  Nekolik let jsem mela klid a pak jsem zacala mit potize s dychanim a bolestmi v brisku – byla jsem vysetrena a vysledkem bylo ze mam reflux a dostala jsem Ezomeprazol a prasky na zklidneni – coz melo celkem klidny ucinek,
  Pred deviti lety jsem skoncila s kourenim – to melo za nasledek pribytek na vaze ca 17 kg a po case me zacala silne palit zaha a prodelala jsem gastroskopii a nasledne rentgen zaludku. Bylo zjisteno ze mam brisni kylu v rozsahu 5 cm a doporuceno brat Ezomeprazol 2x denne! Tim vse skoncilo. Bylo me doporuceno zhubnout – coz se me vubec nedari a ted jsem v situaci ze si moji nejblizsi stale stezuji jak dycham – ja sama nic nepozoruji, je me 73 let – jsem jinak celkem zdrava ovsem jestlize by me operace pomohla k lepsi kvalite zivota tak bych do toho sla! Co me radite vy?
  Bydlim ve Svedsku a myslim si stale ze Cesky lekari jsou daleko lepsi 👍😉
  Dekuji za odpoved Hanka Danek

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Danek,

   děkujeme za důvěru. Tento problém bude potřeba prokonzultovat s lékařem, aby porovnal pro a proti operace. Někdy díky vyššímu věku a dalším komorbiditám se od operování opouští, protože by následné komplikace mohly být nebezpečnější než dané onemocnění (v tomto případě břišní kýla). Pokud je to jen trochu možné, je vždy nejlépe kýly včas podchytit a ošetřit, aby nedocházelo k akutnímu problému a to uskřinutí.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Hana Danek /

  Dobry den
  Dekuji za odpoved , mohu vse prodiskutovat se zdejsim chirurgem ovsem radeji bych si dala poradit od nejakeho gastrochirurga v Cesku. Mohl by jste me nekoho doporucit ?
  Diky H Danek

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top