Tříselná, pupeční a břišní kýla: příznaky a léčba

Pupeční kýla - příznaky a léčba


Kýla (hernia) je vypuklina, která vzniká vysunutím tkáně mezerou nebo defektem ve svalu. Může se tvořit kdekoli na těle, nejčastěji však vzniká v břišní stěně. Tlak, který vznikne při nadváze, zdvihání těžkého předmětu nebo při namáhavém vyprazdňování, vytvoří mezeru v břišních svalech tzv. kýlní branku, do které se vysune část břišní dutiny společně s orgány dutiny břišní (nejčastěji kličky tenkého střeva).

Kýlu tvoří:

 • Kýlní vak – vyklenutá pobřišnice (tenká, průsvitná blána, která vystýlá dutinu břišní a obaluje většinu orgánů zde uložených)
 • Kýlní branka – defekt či oslabení stěny břišní kudy se orgány dutiny břišní tlačí ven
 • Kýlní obsah – nejčastěji se jedná o střevo, nicméně vyklenovat se mohou kromě slinivky všechny orgány dutin břišní.

Jak poznat kýlu

Příznaky kýly zahrnují:

 • Většinou měkké podkožní zduřeniny na břiše nebo na tříslech
 • Pocit plnosti nebo tíhy v břiše
 • Při zvedání, zakašlání nebo v předklonu bolest v tříslech nebo v břiše
 • Někdy nucení na zvracení

Nejčastější typy kýly

Tříselná kýla

Tříselná kýla vzniká v oblasti tříselného kanálu vlivem vysoké zátěže, věku nebo vrozených dispozic. V počátku se projevuje po námaze pocitem pálení v třísle, později jako měkké nebolestivé vyklenutí v oblasti třísla, které může samovolně mizet.

Břišní kýla

Břišní kýla někdy též nazývaná kýla v jizvě se nachází na břiše kdekoli mimo pupek a tříslo. Břišní kýly se vyskytují nejčastěji v oblasti jizev, kde je místo oslabené. Příznak břišní kýly je opět měkké nebolestivé vyklenutí různé velikosti, závislé na velikosti defektu ve stěně břišní.

Pupeční kýla

Pupeční kýla se nachází v oblasti pupku. Častěji se vyskytuje u žen. Opět se projevuje jako měkké nebolestivé vyklenutí v oblasti pupku, které může spontánně mizet a zase se objevovat. Může způsobit tlakové bolesti při námaze a pocity nadýmání.

Uskřinutí kýly

Pokud se kýla včas léčí, nejedná se o nebezpečnou nemoc. Nicméně v případě oddalování léčby kýly může dojít k tzv. uskřinutí. V takovém případě nelze obsah kýly vrátit zpět do dutiny břišní a pacient pociťuje výrazné bolesti. Střevo se stává neprůchodné a hromadí se v něm obsah. Hrozí nebezpečí odumření tkáně a následné infekce. Takový stav se projeví bolestí v břiše, zvracením a zástavou odchodu plynů i stolice a vyžaduje okamžitý lékařský zákrok.

Kýla u mužů

U obou pohlaví se může objevit jakýkoli typ kýly, nicméně tříselná kýla u můžu je častější. Vyskytuje se v oblasti tříselného kanálu, kterým během vývoje sestupují varlata mužů z břišní dutiny do šourku. Není se však čeho bát, pokud se kýla řeší včas. Dlouhodobé přehlížení kýly však vede k přerušení krevních cév. Bez přísunu okysličené krve tkáň varlat odumře, což následně vede k nutnosti odstranění postiženého varlete.

Namáháte se fyzicky víc, než byste měli?

Kýla u dětí

U dětí vzniká kýla především vlivem nedokončeného vývoje. Tříselná kýla se u dětí objevuje obvykle těsně při narození či v prvních měsících života. Děje se tak z důvodu silného pláče dítěte, při kterém dochází ke zvýšení nitrobřišního tlaku. U chlapečků může tříselná kýla zasahovat až do šourku. Pupeční kýla u dětí vzniká v důsledku neuzavření břišní stěny v místě, kde je plod spojen s placentou. Bezpříznakové drobné pupeční kýly se neoperují, jelikož je velmi pravděpodobné, že se drobný defekt růstem dítěte a posilováním břišní stěny sám zacelí. Nicméně při nálezu kýly u dítěte navštivte pediatra, který rozhodně o dalším vhodném postupu.

Kýla u těhotných žen

Těhotné ženy jsou díky těhotenskému prosáknutí a rozvolnění tkání nejčastěji ohroženi vznikem pupeční kýly, méně často pak kýlou tříselnou. Kýla může vzniknou při porodu, kdy žena silně tlačí, častěji však dochází ke vzniku kýly během těhotenství kvůli oslabení svalů břišní stěny vlivem rostoucí dělohy. Po porodu se objevuje jen vzácně. Kýla představuje překážku v druhé porodní době, kdy rodička nemůže použít břišní lis a k vytažení plodu se proto musí použít porodnické kleště.

Jak lze kýlu léčit

Jediný způsob, jak vyléčit kýlu, je pomocí operace. Nejedná se však o komplikovaný zákrok. Lékař provede krátký řez a vrátí kýlní vak a jeho obsah do dutiny břišní.

V dnešní době nejmodernější způsob operace je tzv. laparoskopická plastika, která kombinuje miniinvazivní zákrok s využitím síťky. Provede se více řezů menšího rozsahu. Operační pole je zobrazeno pomocí kamery zavedené do místa kýly. Obsah kýly se vrátí zpět do dutiny břišní a otvor se uzavře buď přišitím svalů k sobě nebo pomocí speciální dvouvrstvé síťky, která břišní stenu zesílí.

U pacientů, kteří nemohou z určitých důvodů podstoupit operaci, se k léčbě kýly využívá kýlních pásů. Ty však neřeší podstatu onemocnění, pouze zabraňují vyklenování kýly. Hned, jak to jejich stav to dovoluje, podstoupí operaci.


Tříselná, pupeční a břišní kýla: příznaky a léčba
3.7 (73.33%) 12 votes

6 comments

 • Kevin sivak /

  Dobrý den mam třiselni kylu ale sama mizí takže na operaci nemusim ? Diky za odpověď

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Kevine,

   i přesto, že se kýla sama vrací zpět, objednejte se na chirurgickou ambulanci. U všech kýl je jen otázkou času, kdy se uskřine. Uskřinutá kýla je akutní stav a může Vás ohrožovat na životě. Řešit tento problém s předstihem je nejlepší způsob.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobry den, pri namaze briska me reze (picha) na prave strane vedle pupiku a bolest vystreluje od boku k pupiku, v tu chvili ni je na zvraceni a jednou mi bylo i na omdleni. Jsem po operaci endometriozy a ted po vysetreni kolonoskopickem, to bylo v poradku. Nevite co by to mohlo byt? Mam dve deti (7,3 roky). Dekuji Vam

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Andreo,

   pokud je bolest obtěžující a nepolevuje, doporučujeme zajít k lékaři k vyloučení organické příčiny. Nejdříve Vám budou dělat neinvazivní vyšetření, např. sono břicha.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Jsem měsíc po operaci žlučníku a ted me nějak pýcha v boku na prave straně. Tak bych věděla co to asi je.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Dano,

   bohužel nám chybí více informací – kdy to bolí, jestli máte úlevovou polohu, kdy se to zlepšuje atd. Nejlepší by bylo, kdybyste zašla za svým lékařem – doplní podrobnou anamnézu, popř. Vás pošle na zobrazovací metodu.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top