Zadní rýma – příčiny a léčba u dospělých i dětí

Zadní rýma se nedá snadno vysmrkat, způsobuje ucpaný nos, dýchací potíže, a občas i silnou bolest hlavy. Příčinou zadní rýmy bývá infekce, alergická reakce nebo neléčení některých onemocnění jako je např. chřipka. Při léčbě zadní rýmy je důležité především naředit hlen tak, aby ho bylo možné postupně vysmrkávat.

Co je zadní rýma a jaké jsou příznaky onemocnění

Zadní rýma je zánět vedlejších nosních dutin. Vyznačuje se ucpaným nosem a dýchacími potížemi, nazelenalým výtokem z nosu obsahující někdy i krev. Zadní rýma se též laicky označuje jako rýma, která nelze vysmrkat. Hlen, který nemůže z dutin odtékat a množí se v něm tak bakterie, způsobuje silnou bolest hlavy.

Příčiny zadní rýmy

Příčinami vzniku zadní rýmy jsou povětšinou infekce, alergické reakce či problém s nosní mandlí. Nejčastěji jsou zadní rýmou postiženi kuřáci, alergici a lidé, kteří přicházejí často do styku s infekcí. Zadní rýma bývá obvykle následkem některých onemocnění, např. alergií, zánětu horních cest dýchacích nebo chřipky. Včasným léčením těchto primárních onemocnění můžete předejít zánětu vedlejších nosních dutin, tedy zadní rýmě.

Domácí léčba zadní rýmy

První krok v léčbě zadní rýmy je naředění hlenu tak, aby ho bylo možné vysmrkat. Doporučujeme proto zvlhčovat vzduch v bytě. Použijte zvlhčovače, které vypouštějí do vzduchu studenou vlhkost, odpařovače nebo inhalátory, které vytvářejí páru. Vlhčí vzduch usnadňuje dýchání. K uvolnění nosu pomůže též inhalace Vincentky. Dále se doporučuje pít hodně tekutin a vyplachovat si nos slanou vodou. Tím se odstraní hlen a bakterie.

Berete si kvůli rýmě nemocenskou?

Solný roztok si buď můžete připravit sami doma (půl kávové lžičky soli ve čtvrt litru vlažné vody) nebo jej zakoupíte v lékárně (např. Humer Ucpaný nos). Stejně tak je možné slanou vodu kloktat, čímž se zbavíte bolesti v krku vyvolanou zatékajícím hlenem do nosohltanu.

Samoléčbu zadní rýmy (nikoli alergické) můžete podpořit užíváním bylinných silic v podobě perorálních přípravků (Sinupret nebo Nasivin).

Lékařskou pomoc vyhledejte v případě, že:

  • máte otoky v obličeji
  • rozostřené vidění
  • příznaky přetrvávají déle než týden

Zadní rýma u dětí a kojenců

Příčiny a průběh onemocnění zadní rýmou u dětí je stejný jako u dospělých. Proto opět zvlhčujeme vzduch, vyplachujeme nos slanou vodou a snažíme se dítěti na noc podepřít hlavu. Zadní rýmu u miminka se snažíme odsávat. Dejte si však pozor na velmi časté odsávání, dochází tím k vysušování sliznice.

Ohledně užití léků se poraďte vždy s lékařem. Na trhu naleznete například přípravek Otrivin, který snižuje nadměrné překrvení nosní sliznice a uvolňuje tak ucpaný nos a usnadňuje dýchání. Přípravek je vhodný pro děti od 1 roku do 11 let.

Dále čtěte: Jak se zbavit rýmy? Pomůžou léky i babské rady.

Zadní rýma – příčiny a léčba u dospělých i dětí
3.7 (74.38%) 32 hlasování

7 comments

  • celkem mi pomohlo si vzít asi na měsíc wobenzym

  • U nás pomáhá posilovat imunitu, pravidelně chodit na vycházky. Nebýváme prakticky vůbec nemocní.

  • A jak posilujete imunitu? Jde mi teda hodně o děti. Dcera je ze školky pořád s rýmou doma.

  • A jak posilujete imunitu? Jde mi teda hodně o děti. Dcera je ze školky pořád s rýmou doma.

    • Nejlepší na posílení imunity je oregánový olej, ale na ten můžou být děti citlivé, je to spíše pro dospělé, jinak Goji sirup a nebo Guarana 🙂

  • Dávám sobě i dětem Sambucol. Je fajn i jako prevence, tak i jako podpůrný prostředek, když už rýma začíná. Co ho bereme, tak jsme nebyli nijak vážněji nemocní. Dceři 10 měsíců dávám při začínající rýmě půl lžičky a nikdy se jí rýma nerozjede.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top