Máta peprná pomáhá při nachlazení, nadýmání i stresu. Využití pro ni najdete také v kuchyni

26. 7. 2023 7:30
přidejte názor
Autor: Pixabay

Máta peprná je bylinka, která kolem sebe šíří silnou mentolovou vůni. Uplatňuje se jako léčivka, neboť pomáhá při nachlazení, zklidňuje žaludek a zmírňuje záněty střev. Často ji najdete i v kosmetice a někdo ji využívá také jako dochucovadlo v kulinářství. Vyrobíte z ní lahodnou zmrzlinu, různé nápoje a hodí se také do některých salátů a dezertů. Pěstování máty je přitom velice snadné.

Co je máta?

Co se dozvíte v článku
  1. Co je máta?
  2. Jaké má máta účinky?
  3. Využití máty peprné
  4. Máta peprná: pěstování
  5. Máta peprná – rozcestník

Máta (Mentha) je rod aromatických bylin, které spadají do čeledi hluchavkovitých. V současné době existuje asi 20–30 různých druhů máty, na přesném počtu se odborníci neshodli. K tomu je nutné započítat ještě nejrůznější hybridy. Jednotlivé druhy máty se mezi sebou totiž velice snadno kříží.

V tuzemsku je asi nejznámějším zástupcem máta peprná (Mentha x piperita), která vznikla přirozeným křížením máty vodní s mátou klasnatou. Můžete ji znát i pod mnoha lidovými názvy, jako jsou balšám, pepřová máta, větrové koření či peprmint. Výzkumníci se domnívají, že se poprvé objevila na území Velké Británie, odkud se postupně rozšířila do jiných částí světa. Nejlépe se jí daří v mírných podnebných pásech.

Máta peprná dorůstá do výšky 40–80 cm. Typickým poznávacím znakem této bylinky jsou řapíkaté listy s kopinatou či vejčitou čepelí, po jejichž obvodu se táhnou drobné zoubky. Právě listy máty jsou nejbohatším zdrojem silic, které jim dodávají svěží mentolovou vůni. Květy máty peprné jsou pak zbarvené růžově či fialově a zpravidla vykvétají od července až do září.

Kromě máty peprné se můžete na území České republiky setkat s níže uvedenými druhy:

  • máta vodní (Mentha aquatica),
  • máta rolní (Mentha arvensis),
  • máta dlouholistá (Mentha longifolia),
  • máta klasnatá (Mentha spicata)
  • máta vonná (Mentha suaveolens),
  • polej obecná (Pulegium vulgare). [1, 2, 34]

Jaké má máta účinky?

V listech máty se nachází aromatické silice, které obsahují dvě významné účinné látky:

  • mentol (asi 50 %),
  • menthon (asi 10 %).

Dále v nich najdete spektrum dalších užitečných látek, kam patří menthofuramen, piperiton, třísloviny, hořčiny, flavonoidy, methyl-acetát a přibližně dalších 40 složek. V éterickém mátovém oleji se navíc nachází nejrůznější vonné látky, jako jsou limonen, pulegon nebo pinen.

Látky obsažené v mátě mají blahodárné účinky na trávicí ústrojí, umí ulevit od příznaků nachlazení a zlepšují funkci vnitřních orgánů. Opomenout ovšem nelze ani její chladivé a znecitlivující účinky, kvůli kterým se přidává do mastí a gelů. [5, 6, 7]

Vedlejší účinky máty peprné

Máta peprná má velkou výhodu v tom, že není spojována s žádnými závažnými vedlejšími účinky. Díky tomu se dá užívat i dlouhodobě v řádu několika týdnů. Někteří lidé na ni ale mohou být alergičtí. Názory na užívání máty se mnohdy rozcházejí, nicméně většina odborníků se shoduje na tom, že by se jí měli určití jedinci vyhýbat. Patří mezi ně:

Využití máty peprné

Pestrá škála pozitivních účinků na lidské zdraví, jedinečná mentolová vůně a výrazná chuť patří mezi důvody, proč je máta mezi lidmi tak populární. V každé mastičce, krému i pokrmu ji totiž bezpečně poznáte, protože má skutečně specifické aroma. Je ale pravda, že některým lidem se může zdát až moc výrazná.

Máta v lidovém léčitelství

Máta je považována za jednu z nejstarších léčivých bylin. Používala se již ve starověku, protože pomáhá s celou řadou zdravotních neduhů:

Máta v kuchyni

Co se týče kulinářství, máta peprná se nejčastěji používá k přípravě mátového čaje. Na odvar můžete použít čerstvé i sušené listy, stačí přibližně jedna lžička. Mátu zalejte vroucí vodou a nechte až 15 minut louhovat. Odvar se dá mimo popíjení použít i k inhalaci.

S mátovou si můžete v kuchyni opravdu vyhrát a přidávat čerstvé lístky do limonád a chlazených nápojů. Rozhodně nesmí chybět ani v tradičním kubánském koktejlu zvaném mojito. Při troše zručnosti a trpělivosti si pak můžete z máty vyrobit i domácí sirup, likér nebo bonbony.

Osvěžující mentolová chuť se výborně hodí do sladkých pokrmů a dezertů. Čerstvé lístky máty se proto využívají ke zdobení zmrzliny, dortů i ovocných salátů. [14, 15, 16]

Využití šalvěje je všestranné. Pomáhá proti zažívacím obtížím i bolestem v krku
Přečtěte si také:

Využití šalvěje je všestranné. Pomáhá proti zažívacím obtížím i bolestem v krku

Máta v kosmetice

Máta má při lokálním použití zklidňující a antiseptické účinky, proto ji najdete v mnoha kosmetických produktech určených na aknózní a problematickou pleť. Přidává se i do ústních vod a zubních past, protože dokáže efektivně osvěžit dech. Výrobci kosmetiky ji používají i do šamponů na vlasy, a to zejména těch, které bojují proti lupům a urychlují růst vlasů. Mátový olej můžete najít často ve složení balzámů a olejíčků na popraskané rty. [17, 18]

Máta peprná: pěstování

Pěstování máty je velice jednoduché, protože nevyžaduje žádnou intenzivní péči. Snadno se vám tedy může na zahrádce rozrůst, aniž byste se jí nějak věnovali. Ostatně to je i důvod, proč ji mohou někteří lidé vnímat jako plevel. Má tendenci roztahovat se do šířky, čímž může utlačovat okolní rostliny. Ideální je proto vymezit jí specifický prostor.

Všechny druhy máty jsou vlhkomilné, takže jediné, na co musíte dbát, je pravidelná zálivka. Máta nepotřebuje intenzivní sluníčko, ideální je pro ni vybrat stanoviště v polostínu. Půda by měla být lehce propustná s příměsí písku. Máta je sice odolná vůči mírnému mrazu, ale silnější mrazíky již mohou způsobit odumírání horních částí rostliny.

Pokud chcete mátu pěstovat celoročně, bude lepší volbou zasazení do květináče. Květináč pak můžete nechat po celý rok v bytě na parapetu, nebo ho přestěhovat v teplých měsících ven. [19, 20, 21]

Zdroje: webmd.com, nih.gov, intechopen.com, sciencedirect.com, britannica.com, rxlist.com, drugs.com, healthline.com, medicalnewstoday.com, cosmeticsinfo.org, asiafarming.com, lovethegarden.com, bylinkyprovsechny.cz, muni.cz

Máta peprná – rozcestník

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?