Příznaky kapavky se liší v závislosti na pohlaví. U mužů bývají daleko výraznější

26. 1. 2024 7:30
přidejte názor
Autor: Depositphotos/NewAfrica

Jednou z nejčastějších pohlavně přenosných chorob je v současné době kapavka, která každoročně postihne miliony lidí. Projevy této nemoci bývají u mužů a žen odlišné, přičemž zahrnují hlavně hnisavou infekci močového a pohlavního ústrojí. Pokud se kapavka včas neléčí, může způsobit také řadu nepříjemných komplikací, jako je například neplodnost.

Co je kapavka?

Co se dozvíte v článku
  1. Co je kapavka?
  2. Jaké má kapavka příznaky a projevy?
  3. Možné komplikace

Kapavka (latinsky gonorrhoea, hovorově tripl) je hojně rozšířené onemocnění přenášené hlavně při pohlavním styku, které má na svědomí gramnegativní bakterie Neisseria gonorrhoeae (gonokok). Typicky se projevuje jako hnisavý zánět sliznic urogenitálního traktu, ale v některých případech může zasáhnout také další části těla, kam patří konečník, hltan nebo oční spojivky.

Společně s chlamydiemi, syfilidou a trichomoniázou se v dnešní době kapavka řadí mezi nejčastěji se vyskytující pohlavně přenosné choroby. Tímto nepříjemným onemocněním se každý rok nakazí více než 80 milionů lidí, přičemž na území České republiky bývá hlášeno zhruba 1400 nových případů ročně. Nejvíce zasaženi přitom bývají jedinci ve věku od 15 do 34 let. [1, 2, 34]

Jaké má kapavka příznaky a projevy?

Kapavka nejčastěji postihuje mladé jedince, kteří jsou sexuálně aktivní. Její symptomy se pak liší v závislosti na pohlaví. Zatímco u mužů mívá kapavka bouřlivé projevy, v případě žen jsou příznaky spíše nenápadné nebo se nemusí projevit vůbec. V takovém případě hovoříme o asymptomatickém průběhu nemoci, což ale neznamená, že by pacientka nemohla předat infekci dále.

U mužů se kapavka projevuje hlavně jako hnisavý zánět močové trubice, který se později může rozšířit také na další místa a způsobit infekci prostaty, nadvarlete či varlete. Ženská kapavka také mívá podobu zánětu močové trubice, ale postihuje také endocervix, což je výstelka děložního hrdla. Výsledkem pak bývá zánět této sliznice a řada nepříjemných zdravotních potíží.

Příznaky kapavky u mužů

První symptomy kapavky se u mužů objevují v rozmezí 2–5 dnů (tedy rychleji než u žen), ale v některých případech to může trvat déle, konkrétně až 2 týdny. Pokud jde o to, jaké má kapavka příznaky u mužů, nemoc se zpočátku projevuje jako hnisavý zánět močové trubice (uretritida), který doprovází také řada charakteristických obtíží.

Akutní onemocnění probíhá nejprve v přední části močové trubice, což se označuje jako přední kapavka, a pokud se neléčí, přechází i do její zadní části, takže pak hovoříme o zadní kapavce. Následně může postihnout také močový měchýř a prostatu (prostatitida) a někdy se močovými cestami rozšíří až do nadvarlete či varlete, kde vznikne akutní zánět (epididymitida nebo orchitida).

Zánět močové trubice se projevuje hlavně nepříjemným pálením a řezáním při močení, což se pojí s bíložlutým nebo až zelenožlutým hnisavým výtokem. Tato tekutina se ovšem později mění na sklovitou až čirou a může zcela vymizet. Následně někteří pacienti pozorují takzvanou ranní kapku, což je znak přechodu nemoci do chronického stádia. Samotné ústí močové trubice navíc bývá výrazně zarudlé a objevuje se zde také nepříjemný otok.

Pokud se nemoc rozšíří do zadní části močové trubice, k projevům se přidává třeba časté nucení na močení (polakisurie), terminální hematurie, zadržování moči nebo bolestivá erekce a poluce. Zánět prostaty se pojí hlavně se zvýšenou teplotou, s bolestmi břicha a nevolností nebo s bolestmi při močení a defekaci, zatímco pro zánět nadvarlete je typické jednostranné zarudnutí a zduření šourku, ale i nepříjemná bolest či horečka. [5, 6, 7, 8, 9]

Příznaky kapavky u žen

Inkubační doba ženské kapavky je o něco delší než u mužů. Jedná se přitom zhruba o 4–7 dnů, ale někdy to může trvat klidně i déle než 2 týdny. Jestliže vás zajímá, jaké má kapavka příznaky u žen, nejčastěji se jedná o zánět děložního hrdla (cervicitida) v kombinaci s infekcí močové trubice (uretritida). Bez adekvátní léčby se ovšem mohou potíže rozšířit také do dalších oblastí.

K základním projevům kapavky u žen se řadí vaginální hnisavý výtok bíložluté barvy, svědění a zarudnutí postiženého místa, nepříjemná bolest při pohlavním styku, pálení při močení nebo třeba krvácení mimo menstruaci. Sliznice děložního hrdla po jakémkoliv mechanickém podráždění poměrně snadno krvácí a dochází také k častějšímu, ale obtížnému močení (polakisurie a dysurie).

Pokud se ženská kapavka správně neléčí pomocí antibiotik, zánět se může rozšířit také na endometrium dělohy a na vejcovody. Příznaky v takovém případě zahrnují horečku, nevolnost nebo třeba zvracení. U pacientky se pak rozvíjí chronický zánět malé pánve, jehož důsledkem mohou být silné křeče, zajizvení tkání a neplodnost.

Až polovina žen trpících kapavkou nicméně zaznamená pouze nenápadné příznaky nebo nepozoruje žádné viditelné obtíže, takže pak lékaři v jejich případě hovoří o asymptomatickém průběhu nemoci. Děložní čípek navíc nemusí vykazovat žádné změny. Jelikož pacientky netuší, že se u nich tato infekce rozvinula, mohou se poměrně snadno stát zdrojem nákazy pro své okolí. [10, 11, 12, 13]

5 méně známých pohlavních nemocí
Přečtěte si také:

5 méně známých pohlavních nemocí

Příznaky kapavky u novorozenců

Přestože se kapavka nejčastěji šíří pohlavním stykem, infikované ženy mohou toto onemocnění přenést také na novorozence, a to konkrétně během porodu (při průchodu miminka porodními cestami). To se u malých dětí nejčastěji projeví jako konjunktivitida, což je specifický typ oční infekce (hnisavý zánět spojivek), který může vést až ke slepotě.

Právě z toho důvodu se na našem území všem novorozencům těsně po porodu preventivně aplikují antibakteriální kapky (Opthalmo-Septonex), což by mělo rozvoji infekce zabránit. Kromě toho jsou ovšem miminka ohrožena také jinými komplikacemi. Dalším způsobem, jak se projevuje kapavka u novorozenců, je tedy například gonokokový zápal plic, diseminovaná infekce nebo faryngitida (zánět hltanu). [14, 15, 16, 17]

Extragenitální kapavka

Jak už bylo zmíněno výše, příznaky kapavky jsou nejčastěji patrné v oblasti močového a pohlavního ústrojí, ale mohou postihnout také další části lidského těla. Sem patří především konečník (rektum), ale i hltan (farynx) nebo třeba oční spojivky. Příznaky daného onemocnění se pak liší podle toho, kterou z těchto oblastí bakterie Neisseria gonorrhoeae postihne.

Při zasažení konečníku, k čemuž dochází při provozování análního styku, se objevuje hlavně svědění, nepříjemná bolest při defekaci, výtok nebo křeče. Během orálního styku se navíc může infekce přenést také do pacientova hrdla, kde vzniká hnisavá faryngitida. Pokud jde o to, jaké má kapavka v krku příznaky, typicky se jedná o projevy podobné klasické angíně.

Prostřednictvím autoinokulace, kdy se infekce přenáší dotykem z jednoho místa na pacientově těle na jiné, se pak kapavka může rozšířit také do očních spojivek. Na tomto místě se následně rozvíjí zánět, jenž bývá typicky jednostranný. Ten se projevuje podrážděním očí, bolestí a zvýšenou citlivostí, otokem očních víček, zarudnutím a výtokem bělavého či žlutavého hnisu. [18, 19, 20, 21]

Možné komplikace

Neléčená kapavka může u obou pohlaví způsobit velmi závažné zdravotní problémy, které není radno podceňovat. Sem patří především diseminovaná gonokoková infekce, která postihuje zhruba 1 % nakažených. Jedná se přitom o hematogenní rozšíření gonokoků do kůže, kloubů a šlach, což se pojí s řadou nepříjemných projevů.

Výsledkem diseminované gonokokové infekce bývá artritida s dermatitidou, jež postihuje kolena, kotníky nebo třeba zápěstí. Pacienty pak trápí hlavně nepříjemné bolesti, potýkají se s vysokými horečkami a postižená oblast bývá výrazně zarudlá. Na pokožce se navíc objevují léze, které je možné zaznamenat i na loktech, prstech a chodidlech.

U žen patří k poměrně vzácným komplikacím například zánět parauretrálních žláz, přičemž vzácně dochází také k rozvoji parauretrálního abscesu nebo uretrovaginální píštěle. Pokud gonokoková infekce pronikne z děložního hrdla dále do děložní dutiny, na vejcovody, vaječníky a do jejich okolí, rozvíjí se hluboký pánevní zánět (PID). U těhotných žen se také může objevit vulvovaginitida.

U mužů se k nejčastějším komplikacím kapavky řadí výše zmiňovaná prostatitida či epididymitida, která může v nejhorším případě způsobit neplodnost. Objevit se ovšem mohou i různé druhy abscesů a píštělí a v neposlední řadě lékaři u obou pohlaví pozorují zvýšenou náchylnost k rozvoji jiných (a mnohdy závažnějších) sexuálně přenosných infekcí, jako je například nákaza virem HIV. [22, 23, 24, 25, 26, 27]

Zdroje: wikiskripta.eu, venerologie.cz, urologiepropraxi.cz, mocoveinfekce.cz, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, sciencedirect.com, healthline.com, my.clevelandclinic.org, cdc.gov, mayoclinic.org

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?