Zimnice může mít spoustu příčin. Kromě chřipky jsou to různé záněty i další vážná onemocnění

9. 12. 2022 9:00
3 nové názory
MUDr. Daniel Petr | Odborný garant článku
„Zimnice může být prvním příznakem počínajícího infekčního onemocnění.“

Zimnice patří mezi příznaky, které doprovází různá onemocnění, jako je například chřipka, angína nebo zápal plic. Jedná se v podstatě o stav, kdy pacient pociťuje nepříjemný chlad a nemůže se zahřát ani pod peřinou či v několika vrstvách oblečení. Obvykle trvá pouze kratší dobu, bývá spojená s horečkou a třesem celého těla. 

Co je zimnice?

Zimnice, jako příznak onemocnění, je subjektivní pocit zimy neadekvátní okolní teplotě, který neodeznívá ani po přikrytí či obléknutí. Tento stav bývá často doprovázen vzestupem horečky a třesavkou. Důvodem je cílené zvýšení teploty našeho těla hypothalamem (část mozku), aby organismus mohl snáze bojovat například s infekcí. Zimnici pak mohou doprovázet další příznaky, jako je bolest hlavy, nevolnost či bolesti břicha. [1, 2, 3, 4]

Co způsobuje zimnici?

Zimnice obvykle doprovází horečnatá infekční onemocnění, jako je chřipka, angína či zápal plic. Typická je však také pro malárii, kdy se zimnice obvykle opakuje každý třetí až čtvrtý den. S touto nemocí, při které do červených krvinek vnikne prvok jménem Plasmodium a způsobuje jejich rozpad, se ve střední Evropě naštěstí setkáte pouze ojediněle. Člověk si ji ovšem může přivézt třeba z exotické dovolené.

Další onemocnění způsobující zimnici:

Kromě různých méně či více závažných nemocí může mít zimnice také další příčiny. Některé pacienty trápí třeba tyto potíže:

  • zimnice z únavy,
  • zimnice ze stresu,
  • zimnice z deprese,
  • zimnice po alkoholu,
  • svalová horečka a zimnice,
  • zimnice před menstruací,
  • zimnice v těhotenství spojená s hormonálními změnami,
  • zimnice před porodem,
  • zimnice v šestinedělí. [5, 6, 7, 8, 9]

Další projevy spojené se zimnicí

Jaké má zimnice příznaky? Typické projevy tohoto nepříjemného stavu obvykle souvisí s tím, co daný problém vyvolalo. Někdy proto způsobuje zimnice bolest zad, bolest břicha nebo třeba nevolnost, jindy se pak může objevit zimnice a průjem, přičemž příznaky zimnice často zahrnují také střídání zimnice a horka (návaly horka a zimnice), třesavku, pocení či bolesti svalů a kloubů.

Chřipka – Pokud pacient onemocní chřipkou, nejčastěji je spojená s příznaky, jako je například malátnost, horečky, bolest svalů, bolest kloubů, únava a zimnice.

Angína – Toto infekční onemocnění mandlí doprovází vysoké horečky, noční pocení, zimnice a třesavka, silné bolesti v krku a bolesti při polykání.

Zápal plic (pneumonie) spojený s horečkou – Pokud pacienta trápí zápal plic, nejčastější příznaky zahrnují vysoké teploty, zimnici, silný kašel, bolest na hrudi a dušnost.

Zánět ledvin bakteriálního původu – Tato nemoc obvykle mívá dramatický průběh. Objevit se může zimnice a bolest hlavy, teplota, třesavka či bolest v bedrech.

Zánět žlučových cest – Toto závažné onemocnění doprovází obvykle vysoké tepoty, zimnice a třesavka, bolest v pravém podžebří či žloutenka.

Střevní chřipka – Zimnice může doprovázet také akutní gastroenteritidu. V tom případě se dostaví příznaky jako zvracení, průjem, zimnice a bolesti břicha nebo křeče v břiše. [10, 11, 12]

Setkali jste se již se zimnicí po konzumaci většího množství alkoholu?

Co dělat při zimnici?

Existuje několik různých způsobů, jak se zbavit zimnice. V případě, že se dostaví náhlá zimnice bez teploty, nebo je teplota nižší než 38 °C, není ji třeba nijak snižovat. Tělo by se mělo s touto zdravotní komplikací vypořádat samo. Jestliže je však zimnice či třesavka spojená s horečkou nad 38 °C, je vhodné nasadit léky a případně se obrátit také na lékaře. 

Co na zimnici platí a co proti zimnici můžete dále dělat? Stejně jako na vysoké horečky mohou při léčbě zimnice pomoci antipyretika s protizánětlivým účinkem, jako je například Aspirin, Paralen či Ibuprofen. Vyzkoušet můžete také studené zábaly a koupele. V některých závažnějších případech je však nutné nasadit také antibiotika nebo jinou vhodnou léčbu a pacientovi může být doporučena dokonce i hospitalizace. Důležitý je také odpočinek a dostatečný příjem tekutin. [13, 14, 15, 16, 17]

Kdy volat záchranku?

K lékaři je nutné zajít ve chvíli, kdy horečka vyšší než 39 °C nepolevuje, přetrvává déle než tři dny nebo neustále stoupá. Sanitku byste měli okamžitě zavolat, pokud se k horečce a zimnici přidruží také silné bolesti hlavy se zvracením nebo některé z následujících komplikací:

  • otok krku a celého hrdla,
  • neobvyklá, sytě rudá kožní vyrážka společně s bolestí hlavy,
  • tuhnutí šíje,
  • citlivost na světlo,
  • bolest na hrudi,
  • dezorientace pacienta. [18, 19, 20]

Zimnice u dětí

Jak bojovat se zimnicí u dětí? V první fázi onemocnění, kdy horečka stoupá, dítě má studené končetiny a dostaví se zimnice či dokonce třesavka, je vhodné malého pacienta teple obléknout a přikrýt teplou dekou. Když teplota stoupne nad 39 °C a dítě je celé horké, můžete použít vlažné zábaly či koupele.

Zvracením se lidské tělo zbavuje škodlivin. Může mít banální i velmi závažné příčiny
Přečtěte si také:

Zvracením se lidské tělo zbavuje škodlivin. Může mít banální i velmi závažné příčiny

Kdy s horečkou a zimnicí zajít raději k lékaři? Rodiče by měli vždy zhodnotit celkový stav dítěte, někdy totiž může být malý pacient s nižší teplotou více nemocný, než dítě s vyšší horečkou. Zalarmovat by vás mělo například opakované zvracení, intenzivní bolesti hlavy i po odeznění zimnice, apatie dítěte, poruchy hybnosti nebo také krvavé skvrnky na kůži.

Pokud má horečku a zimnici dítě, které trpí nějakým závažným onemocněním, jako je například srdeční vada, je třeba dbát pokynů ošetřujícího odborníka. Záchrannou službu volejte v případech, o kterých vás sledující lékař poučí. V případě, kdy má dítě několik dní horečku nad 40 °C, navštivte pediatra. Jestliže má dítě febrilní křeče, kontaktujte ihned záchrannou službu. [21, 22, 23]

Žlutá zimnice

Kromě klasické zimnice existuje také choroba jménem žlutá zimnice. Jedná se o virové krvácivé horečnaté onemocnění, které přenáší infikovaní komáři a moskyti. Tato nemoc se vyskytuje zejména v některých oblastech Afriky a Jižní Ameriky, kde způsobuje rozsáhlé epidemie.

Příznaky žluté zimnice:

  • vysoké horečky,
  • zimnice,
  • bolesti hlavy,
  • bolesti zad a svalů,
  • nevolnost,
  • zvracení,
  • žloutenka,
  • krvácení z různých orgánů,
  • selhání orgánů.

Podle Světové zdravotnické organizace patří žlutá zimnice k velice závažným zdravotním problémům, jelikož až 50 % pacientů s těžkou formou umírá během prvních dvou týdnů od propuknutí nemoci. Jedinou ochranou je očkování proti žluté zimnici, které je pro cizince při cestování do některých zemí, jako je například Angola, Burkina Faso nebo Rwanda, dokonce povinné. Účinky vakcíny jsou patrné zhruba po 10 dnech od naočkování a přetrvávají po celý život pacienta. [24, 25, 26, 27]

Zdroje: wikiskripta.eu, nemoci.vitalion.cz, nzip.cz, stefajir.cz, cs.medlicker.com, healhtline.com, medicoverhospitals.in, my.clevelandclinic.org, mayoclinic.org, webmd.com

Libuše Mgr Kolmašová (neregistrovaný)
Byla jsem v místnosti, kde byl zapnut zvlhčovač vzduchu 3 hodiny. Po příchodu domů jsem dostala na 4 hodiny silnou zimnici bez horečky. Ležící paní stále dostává z tohoto přístroje hleny v krku a musíme ji odsávat. Varuji všechny občany před tímto přístrojem. Je velmi nebezpečný pro zdraví lidí.
Pavel P (neregistrovaný)

Je to možné.

Pokud se jedná o studený zvlhčovač (ultrazvukový), může být obsazen bakteriemi, nebo i Legionellou. Chce to provést desinfekci.

  • Našli jste v článku chybu?