Malátnost nepodceňujte. Na vině může být nedostatek tekutin, ale i vážné onemocnění

Jako malátnost se označuje stav, kdy pacienti pociťují zvláštní ospalost a únavu, nejsou schopní se soustředit a jen s velkými obtížemi udržují vzpřímenou polohu. Dochází u nich totiž k útlumu mozku nebo dokonce celého organismu, což může mít celou řadu příčin. Nejčastěji bývá tato komplikace spojena s nedostatečným pitným režimem, ale v některých případech signalizuje vážné onemocnění.

Malátnost sama o sobě většinou neznamená žádný závažný problém a jakmile odezní její příčiny, což bývá především únava či nedostatek tekutin, stav pacienta se opět vrátí do normálu. V některých případech bývá nicméně spojena i s dalšími zdravotními obtížemi. Nejčastěji si pacienti stěžují na tyto komplikace:

Jak se malátnost projevuje?

U pacientů, které trápí malátnost, dochází k útlumu mozkové činnosti, nebo dokonce celého jejich organismu. Mezi typické projevy patří ztížená schopnost koncentrace, neschopnost soustředit se na jemné pohyby či na pozorovaný objekt, dále zvýšená potřeba odpočinku i po relativně nenáročných činnostech a také problémy s udržováním vzpřímeného postoje.

Příčiny malátnosti

Malátnost může mít celou řadu různých příčin, a to od banální změny tlaku v ovzduší, která má vliv hlavně na citlivější jedince s nižším krevním tlakem, až po závažné zdravotní komplikace, kvůli kterým je nutné neprodleně vyhledat lékaře. Důležité je proto vždy vysledovat, v jakých situacích se malátnost u pacientů objevuje.

Jednou z nejčastějších příčin malátnosti je dehydratace, tedy nedostatečný příjem tekutin. V takovém případě bývají únava a malátnost spojené také s nepříjemnými bolestmi hlavy nebo se zvýšenou teplotou. Tento problém ovšem nemívá trvalý charakter a při zavodnění organismu většinou brzy odezní.

Malátnost často doprovází také horečku, která může být způsobena různými infekčními, zánětlivými či autoimunitními chorobami. Někteří pacienti si poté stěžují na slabost, motání hlavy a malátnost z únavy. Další příčinou malátnosti mohou být poruchy spánku, migrény, dlouhodobý stres, deprese, špatná životospráva, intoxikace organismu, předávkování léky nebo třeba klíšťová encefalitida.

Pocit malátnosti může být mimo jiné také jedním z příznaků, který signalizuje nesprávnou funkci žlázy zodpovědné za produkci hormonů nebo komplikace v centrální nervové soustavě. Poškození mozkových center může nastat například vlivem útlaku rozšířené cévy, ale na vině bývá také nádorové onemocnění nebo mozková mrtvice, po níž dochází k částečnému odumření mozkové tkáně.

Jak často pociťujete malátnost?

Léčba malátnosti

Pokud se malátnost vyskytuje pouze příležitostně a bývá spojena s únavou organismu, problém by měla vyřešit konzumace dostatečného množství tekutin a vydatný spánek. U některých pacientů se však malátnost vyskytuje opakovaně a nepolevuje ani po delším odpočinku. V takovém případě je nutné vyhledat ošetřujícího lékaře, který situaci zhodnotí a případně odešle pacienta na další odborné vyšetření, například k neurologovi.

Jestliže dojde k mozkové příhodě, nejdůležitější je okamžitě kontaktovat lékaře, jelikož v tomto případě rozhodují drahocenné vteřiny a pacientům hrozí trvalé poškození mozku, doživotní postižení nebo dokonce smrt. Mezi symptomy, kvůli kterým byste měli zpozornět, patří kromě malátnosti celková slabost, silná bolest hlavy, ochrnutí jedné poloviny obličeje (padání víčka a ústního koutku), necitlivost poloviny těla, ztráta rovnováhy, závratě, poruchy řeči nebo problémy se zrakem.

Zdroje: priznaky.vitalion.cz, mojezdravi.cz

Malátnost nepodceňujte. Na vině může být nedostatek tekutin, ale i vážné onemocnění
3 (60%) 2 hlasování

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top